Reklama
Řidičův chleba

Prodal auto, přesto na něj dál chodí pokuty. Udělal velice častou chybu, naletěl novému majiteli

Při prodeji auta nepředávejte vozidlo ani doklady k němu novému majiteli, dokud není psané na něj
Zdroj: MDČR

Úředníci napříč celou republikou, ale třeba také pojišťovny, policie nebo samotná Česká kancelář pojistitelů se neustále setkávají se situací, kdy je auto prodané, ale nový majitel si jej na sebe nepřepíše. Veškeré pokuty a přestupky jdou pak za původním majitelem, který teoreticky s autem nemá nic společného. Je tedy dobré vědět, jak při prodeji, ale i při koupi auta postupovat a vyhnout se problémům.

Povinné ručení

Při koupi nového auta s ním lze vyjíždět až ve chvíli, kdy má nový řidič na sebe sjednáno pojištění odpovědnosti za provoz motorového vozidla (dále jen "povinné ručení")! Na to stačí jen kupní smlouva nebo velký technický průkaz.

V případě prodeje vozidla sice platí, že bývalý vlastník vozidla nemusí nadále platit povinné ručení, Veronika Nová z České kanceláře pojistitelů (ČKP) ale upozorňuje: „Povinné ručení nezaniká automaticky prodejem vozidla, ale až oznámením změny vlastníka pojišťovně.“

Pojišťovna při rušení povinného ručení bude požadovat smlouvu o prodeji, na základě které pojištění zruší. Původnímu vlastníkovi pak případně vyplatí zpět poměrnou část zaplaceného povinného ručení, které již díky prodeji nebude využívat. Zelenou kartu na nového majitele bude požadovat i registr vozidel při přepisu.
Reklama

Evidenční kontrola

Při odhlášení nebo přihlášení auta do registru požaduje úředník protokol o evidenční kontrole. Ten nesmí být starší než 30 dnů a jejím smyslem je potvrzení faktického VIN kódu auta s údaji ve velkém technickém průkazu. Kromě identifikátorů bude pracovníky STK zajímat třeba také správný rozměr kol nebo funkčnost počitadla kilometrů. Dříve se kontrola prováděla na konkrétní osobu, dnes se vztahuje přímo k vozidlu, což znamená, že ji může provést starý i nový majitel auta. Ceny za tuto kontrolu se liší, ale nejčastěji vyjde na 400 Kč.
Reklama

Několik důležitých rad od ČKP

Pokud možno nepředávejte vozidlo ani doklady k vozidlu a neukončujte povinné ručení, dokud nebude vozidlo přepsáno na nového vlastníka. Nespoléhejte se na nového vlastníka, že za vás vše vyřídí. Přepis na registru vozidel si raději zajistěte sami. Vyhnete se tak případným budoucím problematickým situacím, které jsou někdy velmi těžko řešitelné. Po prodeji má prodávající či kupující 10 pracovních dnů na to, aby provedl přeregistraci. V případě, že lhůta nebude dodržena, jedná se o přestupek, za který může správní orgán uložit pokutu až do 50 000 Kč.

Přepis v registru vozidel

A dostáváme se k tomu nejdůležitějšímu, čímž je samotný přepis údajů o vlastníkovi v registru vozidel. Nejprve si pojďme shrnout, co k němu vlastně bude potřeba.

V případě, že se obě smluvní strany, tedy prodávající i kupující, sejdou na úřadě, stačí předložit osobní doklady a veškeré přílohy příslušného formuláře (TP, OTP, zelenou kartu, protokol o EK, případně staré RZ). Pokud vše vyřizuje jen jedna ze stran, bude potřebovat plnou moc s ověřeným podpisem strany druhé. Kupní smlouva se k přeregistraci nepřikládá.

Nového majitele automobilu čeká uhrazení správního poplatku ve výši 800 Kč a také případné uhrazení ekologické daně ve výši až 10 000 Kč, pokud vozidlo nesplňuje normu Euro 3 a vyšší, nebo pokud už nebyla tato daň někdy v minulosti z vozidla při převodu zaplacena.

Veškeré formuláře, které jsou k přepisu vozidla potřebné, lze najít jak na všech úřadech, tak také na webu ministerstva dopravy. Zároveň doporučujeme se k přepisu na vybraný správní úřad objednat online. Každé jednotlivé pracoviště má na svých stránkách objednací formulář na určité datum a konkrétní čas. Vyhnete se tak frontám.

Ekologická daň

S pojmem ekologická daň jste se jistě setkali. Zavedla ji 1. 1. 2009 novela zákona o odpadech, která ukládá povinnost platit ekologickou daň při první registraci čtyřkolového motorového vozidla do 3,5 tuny. Daň se hradí jak při registraci vozidla dovezeného ze zahraničí, tak i při změně vlastníka v rámci české republiky, tedy při první přeregistraci takového auta. Platí se vždy jen jednou, každá další změna majitele už není touto daní zatížena.

Výše daně je stanovena na 3000 Kč v případě plnění emisní normy Euro 2, 5000 Kč v případě normy Euro 1 a 10 000 Kč v případě, že auto neplní žádnou normu. Za novější a modernější auta se ekologická daň neplatí. Neplatí ji ani držitelé průkazu ZTP nebo ZTP-P, ale ani ti, kteří auto nabyli při vypořádávání dědictví nebo v důsledku zániku společného jmění manželů. Daň se rovněž nevztahuje na vozidla s celkovou hmotností nad 3,5 tuny a na oficiálně uznané veterány.
Reklama

Diskuze

Ondra - 17.09.2021 02:22:36
O hodně výhodnější nabídku pojištění jste našel? Potom jste to vyřizoval na pojišťovně?
Michal - 12.09.2021 18:41:43
Ahoj, jestli hledáš výhodné pojištění auta, tak nejlepší je vždy se mrknout na srovnávač pojištění, kde můžeš najít aktuální nabídku. Já jsem takhle také hledal pojištění na auto a našel jsem ho výhodněji, než při osobní návštěvě pobočky pojišťovny.

Máte na SUV jen 150 tisíc korun a chcete velké rodinné auto? Podívejte se na pět zajímavých tipů

Můžete mít levné ošklivé ošklivé kačátko, krasavici, i v terénu všeho schopné SUV
23.01.2020 06:25
|
0
Reklama

Elektromobily mají velmi nízké povinné ručení. Pro pojišťovny jsou přitom rizikem, bourají častěji

Za havarijní pojištění si jejich majitelé připlatí. Důvodem je i vysoká pořizovací cena
29.12.2019 14:42
|
8

Koupit ojetinu s naftou, nebo benzínem? Víme, co je výhodnější!

Neocenitelné rady, jak nenaletět při koupi ojetého vozu. Porovnáme ceny nejprodávanějších bazarovek
12.12.2019 15:35
|
3

Nová generace čtyřkolek CFMOTO nastavuje měřítka třídy. Velkolepá evropská premiéra se konala v Brně

Novinky CFORCE 850 Touring a CFORCE 1000 Touring jsme otestovali v extrémním terénu i na silnici
20.05.2024 10:09
|
1

Retro: Lancia Thema 8.32 byla Roccem Siffredim mezi důstojnými sedany. Servisovat ji je za trest

Tuctovou čtyřdveřovou limuzínu změnil motor z Ferrari v divoké zvíře. Dnes by tohle nikdo neudělal
18.05.2024 09:33
|
1
Reklama

Retro: Před 50 lety vyjela do soutěží brutální monstra Škoda 180 a 200 RS, předchůdkyně stotřicítky

První škodovky s označením RS měly kvůli předpisům jepičí život, přesto zanechaly silnou stopu
11.05.2024 07:50
|
5

Retro: Neforemné Ladě 110 se říkalo Těhotná antilopa. Byla symbolem úpadku ruské značky

Nástupkyně Samary přišla s velkým zpožděním a podle toho to vypadalo. Auto se ale vyrábělo 23 let
04.05.2024 08:41
|
8
Reklama
Autosalon TV