Několik důležitých rad od ČKP
Pokud možno nepředávejte vozidlo ani doklady k vozidlu a neukončujte povinné ručení, dokud nebude vozidlo přepsáno na nového vlastníka. Nespoléhejte se na nového vlastníka, že za vás vše vyřídí. Přepis na registru vozidel si raději zajistěte sami. Vyhnete se tak případným budoucím problematickým situacím, které jsou někdy velmi těžko řešitelné. Po prodeji má prodávající či kupující 10 pracovních dnů na to, aby provedl přeregistraci. V případě, že lhůta nebude dodržena, jedná se o přestupek, za který může správní orgán uložit pokutu až do 50 000 Kč.
Přepis v registru vozidel
A dostáváme se k tomu nejdůležitějšímu, čímž je samotný přepis údajů o vlastníkovi v registru vozidel. Nejprve si pojďme shrnout, co k němu vlastně bude potřeba.
V případě, že se obě smluvní strany, tedy prodávající i kupující, sejdou na úřadě, stačí předložit osobní doklady a veškeré přílohy příslušného formuláře (TP, OTP, zelenou kartu, protokol o EK, případně staré RZ). Pokud vše vyřizuje jen jedna ze stran, bude potřebovat plnou moc s ověřeným podpisem strany druhé. Kupní smlouva se k přeregistraci nepřikládá.
Nového majitele automobilu čeká uhrazení správního poplatku ve výši 800 Kč a také případné uhrazení ekologické daně ve výši až 10 000 Kč, pokud vozidlo nesplňuje normu Euro 3 a vyšší, nebo pokud už nebyla tato daň někdy v minulosti z vozidla při převodu zaplacena.
Veškeré formuláře, které jsou k přepisu vozidla potřebné, lze najít jak na všech úřadech, tak také na webu ministerstva dopravy. Zároveň doporučujeme se k přepisu na vybraný správní úřad objednat online. Každé jednotlivé pracoviště má na svých stránkách objednací formulář na určité datum a konkrétní čas. Vyhnete se tak frontám.