Reklama
Řidičův chleba

Poškození auta kvůli špatné silnici zaplatí pojišťovna, nebo majitel komunikace. Ale jen někdy

Foťte, shánějte svědky, pátrejte po značení, někdy volejte policii. Zjistěte, komu silnice patří
Zdroj: vymoly.cz

Některé české silnice jsou jedna velká díra. Co dělat, když najedete do výtluku v silnici a poničíte si disk nebo jinou část auta? V prvé řadě nezapomínejte, že ačkoliv je poškozené jen vaše auto, jde o dopravní nehodu a je nutné se podle toho také chovat. Stojící auto tedy řádně označte výstražným trojúhelníkem, oblečte si reflexní vestu a posádku raději pošlete, ať opustí vozovku. Pak vše pečlivě zdokumentujte, tedy nafoťte a natočte. Pokud je to možné, zajistěte si svědky události. Takovým svědkem může být třeba i zaměstnanec odtahové služby, který pro poškozený vůz přijede.

Pozor na dopravní značení

Velmi důležitým faktorem, od kterého se bude odvíjet další případné řešení s pojišťovnou, je umístění dopravní značky „Nerovnost na silnici“ nebo „Práce na silnici“. Pokud je místo s výskytem výmolů, děr a výtluků takovou značkou řádně označeno, přičemž značka může být se správnou dodatkovou tabulkou i několik kilometrů od místa nehody, pojišťovna nic neproplatí. Jste totiž jako řidič povinen přizpůsobit jízdu stavu vozovky. V případě, že značka upozorňující na možné problémy na silnici nikde není, volejte policii.

Platí sice všeobecné pravidlo policii volat až při nehodě se škodou nad 100 000 Kč, ale pokud byla rána velká, je možné, že se poškodilo třeba i zavěšení nebo tlumič. U dražších aut pak takové poškození nebývá z laciného kraje. Navíc policii rovnou ohlásíte velký výmol, který je potřeba označit, čímž pomůžete ostatním řidičům. Nezapomeňte také vyplnit záznam o nehodě! A to i přes to, že jste jediným účastníkem. Může jej po vás chtít pojišťovna, stejně jako protokol od policie.
Reklama

Získání náhrady škody

Když už k poškození došlo a je jasné, že silnice nebyla označená, máte dvě možnosti jak se domoci náhrady škody. Tou první je, že využijete své havarijní pojištění. Podle UAMK se ale může stát, že pojišťovna takový případ bude brát jako chybu řidiče a následně mu pojištění zdraží. Není to ovšem pravidlem a rozhodně tak nepostupuje každá pojišťovna.

V případě řešení přes havarijní pojištění se také může stát, že vyplacená částka zcela nepokryje škodu, protože pojišťovna přihlíží ke stáří vozu a mnoha dalším faktorům. Velmi záleží, jaké pojištění a u jaké pojišťovny máte sjednáno. Některá totiž naopak proplatí i ztracený čas či případné zdravotní problémy. To kdyby byl výmol opravdu velký a vás po jeho projetí třeba bolela záda.
Reklama

Zjištění majitele silnice

Druhou možností, jak se domoci náhrady škody, je žádat odškodnění po majiteli silnice. Obecně se dá říct, že rychlostní silnice a dálnice patří Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Ostatní komunikace pak obcím a krajům. Nemusí to ale být vždy pravidlem, existují i soukromí vlastníci silnic. Nejlepší je, zeptat se přímo na ŘSD.

Následně je nutné majiteli komunikace zaslat písemnou žádost s informacemi o tom, kde se nehoda stala, společně s technickými údaji o autě, vašimi osobními údaji včetně kontaktu. Připojte také fotodokumentaci nebo video přímo z místa, doklady za opravu auta, ale přidejte klidně i kopii protokolu od policie.

A pak se připravte na dlouhá vyjednávání. Ačkoliv každý majitel silnice musí být na podobné situace pojištěn a z toho pojištění pak platí škody, nemusí k tomu být svolný. Věc může snadno dojít až před soud. Pokud jste si jisti, že jste opravdu v právu, rozhodně boj nevzdávejte! Jde o vaše auto a vaše peníze, takže i soud za to stojí.

Diskuze

Karel - 24.11.2021 22:43:33
Našel jsem dobrou nabídku pojištění na srovnávači Klik .cz, kde si to porovnáte velmi rychle. Pak si můžete pojištění přímo na srovnávači sjednat online, místo podpisu slouží zaplacení pojištění přes účet.
Michal - 22.11.2021 19:16:30
Přes jaký srovnávač jste našel dobrou cenu havarijního pojištění na auto? Pak jste šel na pojišťovnu, u které jste to na srovnávači našel?

Elektromobily mají velmi nízké povinné ručení. Pro pojišťovny jsou přitom rizikem, bourají častěji

Za havarijní pojištění si jejich majitelé připlatí. Důvodem je i vysoká pořizovací cena
29.12.2019 14:42
|
8
Reklama

Dítě v zimní bundě do autosedačky nepatří! Při nehodě může vypadnout

Ani dospělá posádka by se neměla v autě poutat v několika vrstvách oblečení. Pásy pak nefungují
16.12.2019 07:15
|
0

Co dělat, když viník nehody ujede? Bez kamerového záznamu to chce havarijní pojištění. Jinak smůla

Upadlé kolo zastavilo dopravu na D6. Naštěstí řidič náklaďáku zastavil a k nehodě se přiznal
14.11.2019 05:00
|
4

Retro: Slavná limuzína pro komunistické papaláše i závodila. Tatra 603 dnes vyjde na miliony

Vyráběla se 20 let, ale pro běžného smrtelníka byla nedostupná. To ostatně platí i dnes
26.10.2024 09:31
|
2

Retro: Socialistické kupé Škoda Rapid jezdí lépe, než vypadá. I proto dnes stojí tolik

Legendární auto snů z osmdesátých let se dočkalo i sametové revoluce. Moc ji ale nepřežilo
19.10.2024 08:15
|
8
Reklama

Retro: Xena bojovala za záchranu Liazu marně. Futuristický náklaďák zůstal volbou posledních věrných

Jeden z nejhezčích českých náklaďáků přišel příliš pozdě, aby mohl něco změnit
05.10.2024 08:58
|
2

Retro: Test 30 let starého Saabu 9000. Příjemné auto na každý den má svá specifika

Společný projekt Itallů se Švédy zplodil čtyři zajímavá auta. Saab vyrobil nejkvalitnější z nich
28.09.2024 08:58
|
0
Reklama
Autosalon TV