Reklama
Řidičův chleba

Policistům v některých krajích došla trpělivost. Loví rychlé řidiče a vybírají pokuty v rouškách

Šoférů, kteří i v době karantény překračují rychlost, je stále hodně. Dopravních nehod naopak ubylo
Zdroj: Policie ČR/Twitter
Řidiči o policejním autě s radarem často ani neví.

V Olomouckém, Zlínském a Hradeckém kraji se policisté i přes doporučení policejního prezidenta rozhodli, že je načase začít usměrňovat řidiče. Všimli si totiž, že se po silnicích pohybuje celá řada šoférů, kteří vůbec neřeší pojem maximální povolená rychlost. Narazili i na takové, kteří se obcí prohnali stovkou, nebo dokonce ještě rychleji. A protože je rychlost jednou z hlavních příčin dopravních nehod, vydali se dopravní policisté na silnice s radary k jejímu měření. Některým rozdali pokuty na místě, samozřejmě v rouškách. Jiné přestupky a překročení rychlosti předali do správního řízení. To bude s řidiči zahájeno, ale k osobnímu vysvětlení budou řidiči ve většině případů zváni až po skončení nouzového stavu a uvolnění současné karantény.

Na devadesátce 169 km/h

Začneme ve Zlínském kraji, kde policisté minulý pátek zaznamenali rekordmana poslední doby, který na okresní silnici I/50 u Kunovic na Uherskohradišťsku, kde je povolena maximální rychlost 90 km/h, jel 169 km/h. Co se jízdy v obci týče, tam změřili řidiče, který jel rychlostí 90 km/, ačkoliv obcí můžeme dle zákona projíždět maximálně 50km/h rychlostí. Oběma řidičům hrozí ve správním řízení stejná sankce. Oba totiž spadají do znění zákona, které říká, že: „Pokud řidič překročí rychlost v obci o 40 km/h a více nebo mimo obec o 50km/h a více hrozí mu ve správním řízení pokuta ve výši 5 – 10 000 Kč, pět trestných bodů a zákaz řízení na šest měsíců až jeden rok.“
Reklama

Kontroly budou pokračovat

Rychlost byla problémem i v Hradci Králové. Jednomu řidiči policisté naměřili rychlost 99 km/h a druhému 100 km/h. To vše v místech, kde je povoleno maximálně 50 km/h. I v tomto případě mohou řidiči počítat s pokutou do 10 000 Kč, s 5 trestnými body do karty řidiče a zabavením řidičáku na až jeden rok. Eliška Majerová, tisková mluvčí hradecké policie k tomu dodala: „Upozorňujeme řidiče i další účastníky silničního provozu, že policisté i v době vyhlášeného nouzového stavu dohlížejí ve vyšší míře na dodržování pravidel silničního provozu, tedy i na kontrolu nejvyšší povolené rychlosti, která bývá jednou z nejčastějších příčin tragických dopravních nehod.“

Stejný vzkaz pro řidiče má i Libor Hejtman, tiskový mluvčí olomoucké policie, kde s řidiči překračujícími rychlost v posledních dnech také bojují. „Apelujeme na řidiče, aby neporušovali dopravní předpisy. Olomoučtí policisté se v nadcházejících dnech zaměří nejen na kontrolu dodržování stanovené rychlosti, ale také na dodržování ostatních obecně platných ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích.“

Méně dopravních nehod

Chrudimští policisté si všimli, že díky mnohem menšímu provozu na silnicích, za který může státem vyhlášená karanténa, klesl také počet dopravních nehod. Chrudimská policie řešila během letošního března 88 dopravních nehod, což je o 24 nehod méně než v březnu loňského roku. Jejich celková škoda v letošním březnu činila 3,4 milionu korun a byla tak přibližně o 1,7 milionu korun nižší než v březnu 2019.

Za 70 nehod mohli sami řidiči, za jednu chodec, v 16 případech hrála hlavní roli zvěř a v jednom případě šlo o technický problém samotné komunikace. Pokud se podíváme na řidičské chyby detailněji, zjistíme, že 39 řidičů havarovalo kvůli nesprávnému způsobu jízdy, 13 řidičů nedalo přednost, 11 řidičů jelo příliš rychle a 7 řidičů špatně předjíždělo.

Diskuze

Pavel - 19.05.2020 16:07:03
Včera mě Policie v OVA směrem na Polanku změřila v 80km/h, jel jsem 85km/h. Bohužel stáli u již léta nepoužívaného, trávou zarostlého železničního přejezdu označenou značkou železniční přejezd. Tzn. povinnost jet 30km/h. Za +55km/h budu bez papírů dlouho.
Lukáš - 25.04.2020 07:49:10
Podtitulek článku: Šoférů, kteří i v době karantény překračují rychlost, je stále hodně. Dopravních nehod naopak ubylo. A to ty mrdky v uniformách strašně **** !!!!!! Kurvíme jim statistiku !!!!!

Komentář: Ničit kradary by byla dobrá reakce. Ale v totalitě, nikoli v demokracii a právním státě

Zlu v podobě radarů, které slouží k plnění obecní kas, nikoli bezpečnosti, je ale nutné se bránit
08.03.2020 21:35
|
62
Reklama

Oprava dálnice D1 znovu odstartovala. Na řidiče čekají rekordně dlouhé uzavírky i radary

Rekonstruovat se bude 71 kilometrů. Jde o největší délku omezení od zahájení oprav
22.02.2020 18:35
|
2

Nizozemí snižuje dálniční rychlost na 100 km/h. Budeme kvůli emisím jezdit po Evropě jako šneci?

Nikomu se to nelíbí, ale slouží to vyššímu zájmu, uvedl nizozemský premiér Rutte
07.12.2019 17:50
|
15

Retro: Socialistický Fiat 125p byl luxusem své doby. Kvůli mocné korozi ale přímo mizel před očima

Starší bratr Malucha byl zásadním příspěvkem italského Fiatu k motorizaci socialistického Polska
22.06.2024 07:22
|
5

Retro: Škoda Tudor z roku 2002 měla všechno, na sériovou výrobu to ale nestačilo. Vznikla jediná

Prvnímu novodobému Superbu s karosérií kupé wolfsburské sudičky nedopřály dospět
15.06.2024 10:07
|
3
Reklama

Retro: Zachovalá Jawa Pionýr dnes stojí nesmysl. Kdysi to byl nejrozšířenější dopravní prostředek

Malá padesátka od Jawy bývala snem mladých kluků několika generací. Její kult trvá dodnes
08.06.2024 09:54
|
16

Retro: Karosa Š 11 byla nástupkyní kulatého RTO a předvojem hranaté řady 700. Jezdila i v Mongolsku

V polovině 60. let přinesla „ešema“ či „ešela“ na československé silnice novou kulturu cestování
25.05.2024 09:18
|
4
Reklama
Autosalon TV