Reklama
Řidičův chleba

Nový bodový systém se blíží. Podle ministerstva dopravy má být přehlednější a přísnější

Některé pokuty vyjdou mnohem dráž. Zvýší se také počet bodů u některých přestupků
Zdroj: Policie ČR

Už je to více než rok, kdy ještě za ministra dopravy Dana Ťoka přišel návrh na změny v bodovém systému. Od té doby se na jeho místě stihli vystřídat další dva ministři a na bodový systém se na chvíli zapomnělo. Ovšem současný ministr dopravy Karel Havlíček mimo jiné pracuje právě i na těchto změnách, které se dotknou každého řidiče. Navrhovaná verze bodového systému umožní policii rozdávat mnohem přísnější pokuty přímo na místě. Také přidá body za některé přestupky.

Změny příští rok?

Začátkem letošního roku se o změnách v bodovém systému mluvilo velmi často, ale pak přišla epidemie koronaviru a nouzový stav, což projednávání zákonů, včetně toho týkajícího se bodového systému, zastavilo. Krize ale částečně pominula, a tak se na stůl vrací i modernizace bodového systému.

„V těchto dnech se chystají v přípravě nového bodového systému další kroky. Jsme na konci vypořádávání připomínek v rámci mezirezortního připomínkového řízení. Návrh následně po projednání s ministrem dopravy zamíří k posouzení na legislativní radu vlády,“ řekl nám tiskový mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

Zajímalo nás také, kdy by měl nový bodový systém začít platit. Nabízí se hned začátek příštího roku. Ovšem František Jemelka řekl, že bude záležet na průběhu celého legislativního procesu. Takže to na rok 2021 nevypadá.
Reklama

Vyšší tresty hlavně pro piráty

Od prvního návrhu změn v bodovém systému se mluví hlavně o tom, že by měl být jednoduší, lépe uchopitelný a přehlednější. Jedním dechem je ale potřeba dodat, že to s sebou nese také zdražení některých pokut a zvýšení bodů za přestupky.

To nám potvrdil i mluvčí ministerstva: „Zjednodušíme řešení méně závažných přestupků tak, aby se mohla pozornost upnout na ty, které ohrožují další účastníky silničního provozu. Návrh se nedotkne většiny řidičů, kteří jezdí slušně a bezpečně. Chystá se přitvrzení trestů za alkohol při řízení, vjíždění na železniční přejezd přes zákaz, porušování rychlostních limitů o 40 km/h a více nebo za odmítnutí zkoušky na alkohol či drogy.“
Reklama

Dvě sazby, dražší pokuty

Tou největší změnou v bodovém systému má být jeho rozdělení na dvě sazby. Místo současných dvou až sedmi bodů bude mít systém jen kategorii čtyř bodů a šesti bodů. Právě druhá kategorie má dopadat na ty, o kterých mluvil Jemelka. Vzrůst by tedy měl třeba postih za vjetí na železniční přejezd přes zákaz. Dnes za to je sedm bodů, nově jich sice bude jen šest, ale zato vzroste pokuta na místě a to až na 5000 Kč, ve správním řízení pak až na 25 000 Kč.

Zvýší se také ocenění za telefonování za volantem. Dnes je tento přestupek ohodnocen dvěma trestnými body, nově by měl být čtyřmi. Dnes za to policie může dát na místě pokutu do 1000 Kč, správní úřad do 2500 Kč. Po změně by částku 2500 Kč mohli udělit sami policisté a správní úřad pak až 10 000 Kč. Zvýšit by se měla také pokuta za řízení bez platného řidičáku, které není možné řešit na místě. Správní úřad za tento přestupek může udělit pokutu až 50 000 Kč. Nově to má být 75 000 Kč.
Reklama

Některé bodované přestupky mají zmizet

Více bodů má "vynést" i jízda bez bezpečnostních pásů, která dnes vyjde na tři trestné body, pokutu na místě do 2000 Kč a ve správním řízení do 2500 Kč. Nově by mohl policista na místě uložit až 2500 Kč a úřad přidat čtyři trestné body. Při překročení rychlosti o 40 km/h nebo například projetí křižovatky na červenou by měla být pokuta až 5 000 korun na místě a k tomu šest bodů.

Už ministr Ťok pak upozorňoval, že nepůjde jen o zdražování a zpřísňování. Začátkem loňského roku řekl: "U méně závažných přestupků se pokuty sníží. Například za překročení rychlosti maximálně o 10 km/h snížíme body na nulu. (Dnes jsou za to body dva – pozn. redakce.) Mírnější budou pokuty u špatného parkování, zapomenutí dokladů nebo nerozsvícených světel. U těchto přestupků ponecháme u blokové pokuty rozpětí nula až 1 500 korun, aby policisté měli prostor pro to řidiče na přestupek upozornit a nejméně závažné řešit domluvou.“

Diskuze

Andy - 05.05.2020 12:14:46
Už tam chybí jen jedna položka,a to zastřelení darebáka řidiče na místě.vyhroživání,represe pořád dokola v tomto všiváckém státě.
Pandrhola - 05.05.2020 12:20:42
Píšete to správně.krize pomalu pominula.takze opět vybírat co nejvíce peněz od nevinných lidí.********* za sebemenší chybu.ano až budu jezdit jako prase tak do mě.ale ty piráty,anebo dobytky opět necháte být.jako předtím.

Německé úřady dnes zdvojnásobily pokuty za rychlost. Náklaďáky nesmějí ve městě předjíždět cyklisty

Zvýšil se i postih za nevytvoření uličky pro průjezd záchranářů. Nově se za to obebírá řidičák
28.04.2020 13:11
|
7
Reklama

Řidič fotil za jízdy policejní octavii a snímek dal na sociální sítě. Odplata přišla nečekaně brzy

Muž chtěl ostatní informovat o tom, jakou má neoznačené auto značku a kam má namířeno
12.04.2020 20:38
|
42
Reklama

Městská policie kvůli koronaviru odsouvá řešení pokut za parkování

Pokutovaní řidiči budou moci přestupek řešit až po skončení státních mimořádných opatření
12.03.2020 15:10
|
2

Příliš pomalá jízda se ve Velké Británii stala bodovaným přestupkem. Způsobuje stále více nehod

Šnečí řidiči porušují pravidla i v České republice. Hrozí za to několikatisícová pokuta
30.12.2019 09:00
|
13

Řidič náklaďáku několikrát naboural do fabie před sebou. Z místa vážné nehody pak ujel

Osobní auto skončilo v příkopu na střeše se zraněným cestujícím. Po řidiči policie pátrá
17.06.2021 11:56
|
7

Žena s mercedesem vjela v Lázních Bohdaneč na hřbitov. Popojížděla mezi hroby

Jejím chováním se nikdo nebude zabývat, žádná pokuta jí nehrozí
16.06.2021 08:00
|
4
Reklama

Výsledek jízdy formule po Karlově mostě vypadá skvěle. Hvězdou videa je i Rytmus

Video společnosti Red Bull má kromě formule ukázat krásy Česka a Slovenska
15.06.2021 14:34
|
4

Řidiči náklaďáků se dřevem často porušují předpisy. Ohrožují tak ostatní v provozu

Policie na Vysočině se na ně zaměřila a rozdala pokuty za desetitisíce. V kontrolách bude pokračovat
15.06.2021 10:27
|
0
Reklama
Autosalon TV