Reklama
Řidičův chleba

Ujetím od ťukance na parkovišti si viník koleduje o mastnou pokutu a body. Lístek za oknem to neřeší

Majitel poškozeného auta by se měl v první řadě shánět po kamerovém záznamu
Zdroj: Wikimedia

Před nedávnem jsme informovali o problémech s parkovacími místy, která nedrží krok s nárůstem rozměrů současných aut. Slíbili jsme, že se podíváme na problém malých dopravních nehod právě na parkovištích nebo v podzemních garážích. V těchto dnech totiž hrozí jejich riziko více než kdy jindy, protože startuje každoroční předvánoční honba za dárky.

Podle UAMK je nejčastější příčinou dopravní nehody na parkovišti nedostatečné věnování se řízení (66 %) následované stresem a spěchem (47 %). Další problém je nedostatečné dopravní značení na parkovacích plochách, kdy jejich provozovatel spoléhá na znalosti dopravních předpisů řidičů. Známé pravidlo pravé ruky totiž platí i na těchto místech, ale řidiči jej často zapomínají nebo ignorují.

„Četnost výskytu nehod při parkování nebo manévrování s vozem se během posledních 10 let zvýšila o více než 30 procent. Z pojistných událostí, které evidujeme v rámci povinného ručení, stojí tyto nehody za 44 procenty havárií, během nichž dojde k poškození vozu,“ uvedl Rüdiger Hackhausen, ředitel likvidace Allianz SE. Co tedy dělat, když vás na parkovišti u obchoďáku někdo naboural? A co dělat, když vy někoho nabouráte?

Policie většinou není potřeba

Ačkoliv se nacházíte na parkovišti, pořád jde o dopravní nehodu se vším všudy. Ovšem protože se v těchto místech stávají jen malé ťukance, škoda většinou nepřesáhne 100 tisíc korun a tak není třeba volat policii. Oba řidiči jen musí vyplnit záznam o nehodě, ideálně vše nafotit a dál komunikovat s vlastní pojišťovnou. Ta bude se vší pravděpodobností následně vše řešit rozpočtem a je možné, že viník nehody bude mít o pár stovek vyšší povinné ručení.

Pamatujte ale, že tento postup platí jen v případě, kdy škoda nepřesáhne 100 tisíc korun a kdy se nikomu nic nestalo. Jakmile i při takové malé nehodě dojde ke zranění, je policii nutné volat ze zákona.
Reklama

Pamatujte!

Škodu, kterou na parkovišti způsobíte na jiných autech, vždy zaplatí vaše pojišťovna z povinného ručení. Nebudete ji platit z vlastní kapsy.

Při ujetí od takové nehody hrozí vysoká pokuta i body do karty řidiče.

Zanechání lístečku za stěračem je sice férové a slušné, ale ne podle zákona! Jste totiž povinni zavolat policii i v případě minimální škody v ten moment, kdy řidič poškozeného auta není přítomen.

Bez důkazů nebo svědků opravu havarovaného auta bez přítomnosti viníka pojišťovna zaplatí jen, když je sjednáno havarijní pojištění. Povinné ručení se na tyto případy nevztahuje.

Viník neznámý

Co ale v případě, kdy přijdete k autu, které je odřené a viník nikde? Tou lepší variantou je, když dotyčný nechá za stěračem lísteček s kontaktními údaji. Pak postupujete stejně jako v popisu výše. S pachatelem je potřeba se spojit a domluvit se na dalším postupu. Policii se vše hlásí jen v případě, že viník nespolupracuje. Pak by ale v sobě zřejmě nenašel tu slušnost, že na sebe nechal kontakt.

Má to ale háček. Ačkoliv řidič, který nehodu způsobil, na sebe nechá kontakt, porušil vlastně zákon, který říká, že v případě, kdy není možné si vzájemně prokázat totožnost viníka s poškozeným a sepsat na místě protokol o nehodě, je nutné volat policii. Ať už je škoda jakákoliv. Po příjezdu oznamovatele, tedy viníka, ho čeká sice pokuta až 2000 Kč, ovšem policie většinou sahá po částkách v řádu stokorun. Škodu pak uhradí pojišťovna viníka z povinného ručení.

Tou horší variantou je, že přijdete k autu, které je nabourané nebo odřené, ale viník nikde. V první chvíli je potřeba vše zadokumentovat, nafotit. Následně je dobré jít za provozovatelem parkoviště a zeptat se, zda není v blízkosti kamera, která by nehodu zaznamenala. Pokud ano, zavolejte policii. Kamerový záznam přímo vám do ruky vydán být nesmí. Vy jen můžete zjistit, zda existuje. Ke zhlédnutí jej dostane až policie.

Pokud záznam není, máte smůlu. Policii je sice možné zavolat, ale čekání na hlídku pak bývá i několikahodinové. Navíc, bez záznamu nebo svědků policie nemá možnost dohledat pachatele. Škodu na autě je možné hradit z havarijního pojištění. Není-li sjednáno, oprava a veškeré náklady jdou na vrub majitele poškozeného auta.

Tvrdě bodovaný přestupek

Řidiči od malých nehod ujíždí právě proto, aby se vyhnuli pokutě od policie nebo navýšení povinného ručení. Spoléhají na to, že je neviděl žádný kolemjdoucí ani kamera. Často si ale neuvědomují, že za takové chování hrozí pokuta. Jde totiž o přestupek ujetí od dopravní nehody, za který hrozí vysoké sankce. Jde o jeden z nejvážnějších přestupků.

V případě prokázání hrozí na místě pokuta do 5000 Kč, ve správním řízení od 2500 do 5000 Kč a sedm trestných bodů do karty řidiče. Navíc, pokud řidič tento přestupek spáchá dvakrát během 12 měsíců, může přijít o řidičák až na půl roku.
Reklama

Diskuze

Milan - 16.11.2019 19:03:57
Ještě musím dodat, co když škrábnu auto, majitele neznám, policií ke škrábanci volat nemůžu a stan se mi na parkovišti stavět nechce, abych si počkal na majitele, který může být také na dovolené. Ten lístek to řeší okamžitě a bez stresu u obou.
Milan - 16.11.2019 18:58:06
Pane Fišere. Přečetl jste si ten článek po sobě. Vy nabádáte ještě ty slušné, kteří při nějakém tom škrábanci, nebo ťuknutí dají za stěrač lístek s iniciálami a tel. číslem aby to nedělali. To se mi jen zdá. Upozorňovat ještě na to, že příjde o bonus.

Osmnáctiletý řidič si vyfotil pokutu a ukázal vztyčený prostředníček na policii. Dostal další trest

Příspěvek na síti směrovaný policii nezůstal bez povšimnutí. Šofér vyfasoval pokuty za 3000 Kč
09.11.2019 08:42
|
2
Reklama

Podívejte se, jak se v Praze bojuje o parkovací místa: hadicí s vodou, nebo zalehnutím sokova auta

Žena bránila parkovací místo a kropila všechny okolo. Souboj dvou mužů skončil jízdou na kapotě
09.10.2019 08:50
|
2

Retro: Tato škodovka existuje jen v jediném exempláři. Má nevyčíslitelnou hodnotu

Konstruktéři z Mladé Boleslavi přišli jen rok po slavné Tatře 77 s vlastním pohledem na věc
16.11.2024 08:15
|
8

Retro: Chalupáři přišli v socialismu o kombíky na dlouhých 20 let. Prosadili je až příslušníci VB

Výrobu takových aut u Škodovky zazdil motor vzadu. Škoda Forman přišla ale až po revoluci
02.11.2024 08:32
|
6
Reklama

Prezident Pavel osedlal lehké enduro CFMOTO 450MT. Český hit roku na trhu nemá konkurenci

Někteří prezidenti jezdí na nafukovacích člunech po rybníce, jiní se nebojí vzít motorku do terénu
31.10.2024 09:53
|
18

Retro: Slavná limuzína pro komunistické papaláše i závodila. Tatra 603 dnes vyjde na miliony

Vyráběla se 20 let, ale pro běžného smrtelníka byla nedostupná. To ostatně platí i dnes
26.10.2024 09:31
|
2
Reklama
Autosalon TV