Viník neznámý
Co ale v případě, kdy přijdete k autu, které je odřené a viník nikde? Tou lepší variantou je, když dotyčný nechá za stěračem lísteček s kontaktními údaji. Pak postupujete stejně jako v popisu výše. S pachatelem je potřeba se spojit a domluvit se na dalším postupu. Policii se vše hlásí jen v případě, že viník nespolupracuje. Pak by ale v sobě zřejmě nenašel tu slušnost, že na sebe nechal kontakt.
Má to ale háček. Ačkoliv řidič, který nehodu způsobil, na sebe nechá kontakt, porušil vlastně zákon, který říká, že v případě, kdy není možné si vzájemně prokázat totožnost viníka s poškozeným a sepsat na místě protokol o nehodě, je nutné volat policii. Ať už je škoda jakákoliv. Po příjezdu oznamovatele, tedy viníka, ho čeká sice pokuta až 2000 Kč, ovšem policie většinou sahá po částkách v řádu stokorun. Škodu pak uhradí pojišťovna viníka z povinného ručení.
Tou horší variantou je, že přijdete k autu, které je nabourané nebo odřené, ale viník nikde. V první chvíli je potřeba vše zadokumentovat, nafotit. Následně je dobré jít za provozovatelem parkoviště a zeptat se, zda není v blízkosti kamera, která by nehodu zaznamenala. Pokud ano, zavolejte policii. Kamerový záznam přímo vám do ruky vydán být nesmí. Vy jen můžete zjistit, zda existuje. Ke zhlédnutí jej dostane až policie.
Pokud záznam není, máte smůlu. Policii je sice možné zavolat, ale čekání na hlídku pak bývá i několikahodinové. Navíc, bez záznamu nebo svědků policie nemá možnost dohledat pachatele. Škodu na autě je možné hradit z havarijního pojištění. Není-li sjednáno, oprava a veškeré náklady jdou na vrub majitele poškozeného auta.