Reklama
Řidičův chleba

Čínské elektromobily budou stát navzdory clům stejně. Ale jen do konce roku

Deset ze sedmadvaceti členských států potvrdilo dočasná cla na elektromobily z Číny
Zdroj: Tiskový servis BYD

Evropský automobilový průmysl čelí rostoucím obavám z konkurence čínských výrobců, kteří na svém domácím trhu téměř úplně vytlačili tradiční značky a své aktivity postupně směřují také na vybrané evropské trhy. Nedávné vyšetřování navíc odhalilo, že schopnost poskytnout skvělý poměr ceny a výkonu zřejmě nemá na svědomí pouze šikovnost podnikatelů z východu, ale především zatajované dotace ze strany komunistického státu. Právě toto zjištění vedlo místní politiky k úvahám, jak domácí automobilový trh chránit před tímto narůstajícím a neférovým tlakem.

Politika členských států není jednotná

Evropská komise nakonec z kraje letošního léta schválila dočasná dovozní cla, která jsou čínští výrobci nuceni platit za každý dovezený elektromobil - poplatek se vypočítává z ceny vozu. Ačkoliv protější strana několikrát vyzývala k jejich zrušení, na začátku října byla nová opatření finálně schválena. Z hlasování volených zástupců však bylo zřejmé, že nepanuje obecná shoda - deset členských států hlasovalo pro zavedení, pět proti a hned dvanáct, včetně Česka, se hlasování zdrželo. EU se držela s výší dovozních cel poměrně při zemi a zvolila kompromis mezi dosavadními 10 % a tvrdým přístupem Spojených států a Kanady, které odhlasovaly 100% cla na dovoz elektromobilů z Číny.

Výše byla stanovena v rozmezí zhruba od 17 do 38 %, přičemž konkrétní sazba závisí na míře finanční podpory, kterou jednotlivé automobilky podle vyšetřování obdržely od čínské vlády. Tento přístup odráží snahu EU reagovat na nečestné praktiky, ale zároveň zachovat určitou míru konkurence na trhu. Například značce BYD, která je považována za jednoho z předních výrobců elektromobilů v Číně, byla vyměřena cla ve výši 17,1 %. Naproti tomu největší čínský koncern SAIC čelí mnohem vyššímu clu ve výši 38,1 %.

Víc škody než užitku?

Už před zavedením nových opatření se diskutovalo o jejich skutečném dopadu. Vysoké marže čínských značek na vozech dovážených do Evropy naznačovaly, že by je poplatky nemusely výrazně poškodit. Přesto panovaly obavy z možné obchodní války. Situaci komplikuje vzájemná provázanost trhů. Mnoho evropských automobilek spoléhá na komponenty z Číny, zatímco prémiové německé značky (zejména BMW a Mercedes) stále aktivně působí na čínském trhu. Vedení těchto firem se proto oprávněně obávalo potenciální odvety.

Jak ale navýšení nákladů čínských automobilek na dovoz elektromobilů do Evropy ovlivní samotné zákazníky? Francouzské zastoupení MG (které patří právě do koncernu SAIC) uvedlo, že nová vyšší cla neovlivní ceny jejích elektrických vozidel ve Francii minimálně do konce roku. „Cla jsou přehnaná a budou bránit přechodu Evropy na zelenou energii. Přesto se však MG Motor France rozhodlo nepenalizovat své zákazníky v tomto roce a udržet ceny svých elektrických modelů," uvedlo zastoupení. Stejný postoj zaujala italská pobočka. Je však nutné připomenout, že MG na starém kontinentu stále prodává zejména modely se spalovacím motorem. Podle agentury Reuters očekává zachování cen elektromobilů v Itálii také značka BYD.

Výroba v Číně se nevyplácí

Nesmíme zapomínat, že nová politika ovlivní také řadu evropských automobilek, které vybrané modely vyrábí v Číně a následně je převáží na domácí trh. Hlasitá kritika se ozývá třeba z vedení značky Seat kvůli novému modelu Tavascan: „Společnost udělá vše pro to, aby zabránila tomu, že tyto dodatečné celní povinnosti ovlivní cenu Tavascanu, jako součást svého závazku vůči zákazníkům a partnerům. Jako první důkaz tohoto závazku zůstane cena vozu nezměněna pro všechny dodávky v roce 2024," uvedl Seat v prohlášení.

Mezi dalšími bateriovými elektrickými vozy vyváženými z Číny jsou Tesla Model 3, BMW iX3, elektrické Mini, Dacia Spring a Volvo EX30, spolu se všemi modely Polestar a Smart.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Tesla Semi se ještě pořádně nevyrábí a už má čínskou kopii. Jmenuje se Větrná růžice a byla i v ČR

Americký originál byl k vidění v Hannoveru. A stejně tak jeho čínská napodobenina
19.09.2024 15:49
|
2
Reklama

Nová Mazda 6 se nakonec objeví i v Evropě. Ve skutečnosti to ale bude čínský elektromobil

Auto by mělo být k mání i s prodlužovačem dojezdu. Japonci ho vyladí, aby připomínalo Mazdu
16.08.2024 10:40
|
0
Reklama

Další čínský startup bankrotuje. Výrobce futuristických elektromobilů zažil rychlý růst a strmý pád

Čínskou automobilku HiPhi zničila konkurence s agresivní cenovou politikou na domácím trhu
13.08.2024 16:13
|
0

Čínské elektromobily zaplavily Evropu. Mnoho z nich si ale nakoupili sami prodejci

Automobilky se snažily udat své vozy ještě před tím, než bylo zavedeno mimořádné clo
05.08.2024 16:30
|
0

Další revoluce z britského Wokingu. McLaren W1 je nástupcem ikonických supersportů P1 a F1

Nový supersport využívá pokročilou platformu, zcela nový osmiválec i hybridní systém z formule 1
08.10.2024 12:06
|
0

Zůstává tvrďákem, ale chce se zalíbit všem. Nové Subaru Forester v terénu natrhne kdejaké SUVéčko

Poprvé jsme přišli do kontaktu s novou generací modelu Forester, a rovnou jsme ji i vyzkoušeli
01.10.2024 12:06
|
0
Reklama

Hodně místa a malá spotřeba. I v základní verzi je nová Škoda Kodiaq famózní SUV

Během týdenního testu jsme pečlivě prověřili Škodu Kodiaq s naftovým motorem o výkonu 110 kW
27.09.2024 11:06
|
4

Dálniční známka od příští roku znovu zdraží. O kolik? Ministerstvo už to počítá

Ministerstvo zveřejní nové ceny do konce října. Změna pak bude platit od 1. ledna 2025
26.09.2024 12:05
|
0
Reklama
Autosalon TV