Nová Mazda 6 se nakonec objeví i v Evropě. Ve skutečnosti to ale bude čínský elektromobil
Plně elektrická prvotina japonské automobilky se nesetkala s příliš velkým úspěchem. Na tuzemském trhu se za čtyři roky produkce Mazdy MX-30 prodalo zhruba 150 kusů, a můžeme jen odhadovat, jak velkou část tvoří objednávky dealerů. Ačkoliv samotné auto je, stejně jako ostatní modely značky Mazda, řidičsky velmi zábavné a dobře zpracované, očividný problém s extrémně malým dojezdem nemohl být přehlížen. Podle WLTP činí dojezd rovných 200 kilometrů na jedno nabití, v realitě však ještě o dvacet až padesát kilometrů méně - při teplotách nad nulou. To vše za bezmála milion korun v základu.
Nečekaný obrat
Zatímco ostatní výrobci s odhalováním bezemisních novinek neotáleli, Mazda se na dlouhou dobu odmlčela. Teprve před nedávnem se začalo spekulovat o druhém pokusu v segmentu elektromobilů, který využije karoserii (a jméno) jednoho z nejpopulárnějších modelů v historii značky - sedan s označením Mazda 6. Zanedlouho poté byla finální podoba zástupce střední třídy představena na dubnovém autosalonu v Pekingu, avšak zároveň se potvrdila informace, že evropský trh se modernizované „šestky“ nedočká. To by znamenalo, že 22letá cesta oblíbeného modelu by pro nás definitivně skončila třetí generací, která je v prodeji už dlouhých dvanáct let.
Po několika měsících však Mazda mění své plány a oznamuje, že elektrického nástupce Mazdy 6, který vyrábí společný podnik japonského výrobce s čínskou společností Changan, bude exportovat také do Evropy. Údajně existují snahy o to, aby se novinka dostala i na britský trh. Předběžně je potvrzeno, že na čínský a evropský trh by se model EZ-6 (označení pro novou generaci Mazdy 6 - není jasné, zda se tato zkratka objeví i u nás) měl dostat téměř současně. O ceně zatím nepadlo ani slovo, ale je třeba počítat s nově zavedenými cly pro čínské elektromobily - pro společnost Changan aktuálně platí daň ve výši 20,8 procenta.
Technicky by nová „šestka“ neměla mít moc společného se svými předchůdci nebo sourozenci. Stojí totiž na zcela nové platformě EPA, která se nachází třeba v čínském sedanu Shenlan SL03. S tím by toho měla mít společného poměrně mnoho, ale japonská automobilka údajně nechce evropským zákazníkům prodávat pouze „přeznačkovaný” elektromobil z Číny, takže vůz upraví tak, aby co nejvíce připomínal požitek z řízení současných modelů. Kromě plně elektrické motorizace, jejíž dojezd činí dle standardu CLTC až 600 kilometrů, přijde i verze „range-extender“ s klasickým zážehovým čtyřválcem (nikoliv wankelem jako u motorizací R-EV). Ta na jedno nabití a natankování zvládne dokonce rovnou tisícovku kilometrů.