Čínské elektromobily zaplavily Evropu. Mnoho z nich si ale nakoupili sami prodejci
Zavedení mimořádného cla na čínské elektromobily mělo ze začátku přesně opačný efekt, než EU chtěla. Výrobci totiž ve spěchu přímo zaplavili zdejší trh svými vozy do zásuvky a zaznamenali tak největší podíl v historii. Počet registrací ale zkresluje fakt, že velká část z nich nešla do rukou koncových zákazníků, nýbrž prodejců, kteří si předzásobili sklady, aby se tak vyhnuli clu, které začalo platit 5. července.
Skoro polovina do zásoby
Za červen 2024 mají elektromobily čínské výroby podle statistik JATO Dynamics podíl 11 procent evropského trhu s auty do zásuvky. Jinými slovy, celkem se jich zde zaregistrovalo na 23 tisíc kusů. Jde o rekordní hodnotu. Jak ale informuje agentura Bloomberg (zde), značná část kusů přijela jako skladové vozy.
To je i případ britské značky MG v rukách čínského koncernu SAIC, na který od července platí dodatečné clo ve výši 38,1 procenta. Celkem se za jediný měsíc zaregistrovalo na 13 366 aut. Největší podíl měl elektromobil MG4, z nějž celých 40 procent kusů nezamířilo k zákazníkům, ale do skladů.
BYD, na který směřuje 17procentní clo, zaznamenal čtyři tisíce registrací. Této značce pomohl hlavně marketing okolo fotbalového mistrovství Euro 2024 v Německu. Na druhou stranu v této zemi už neplatí výhodné státní dotace na pořízení nového elektrického vozu, což má za následek pokles prodejů. To by ale nyní mohla vykrýt Itálie, kde se tamní vláda naopak rozhodla zavést podporu. Je nicméně zřejmé, že červnová čísla jsou pokroucená rychlým importem čínských elektromobilů, až další měsíce ukážou, jak se tito výrobci vypořádají s poměrně ostrou celní politikou EU.