Reklama
Bonusy k TV pořadu

Posádka Autosalonu navštívila s elektromobilem stadiony Eura v Německu. Kilometr vyšel na 3,75 Kč

Drtivou většinu trasy jel Hyundai Kona Electric N-Line po dálnici v rychlostech až 172 km/hod
Zdroj: Ondřej Běhal Autosalon.tv

Dvojice Jan Říha a Ondřej Běhal už s elektromobilem vyzkoušela ledacos. Za 24 hodin zajeli dva rekordy v počtu navštívených evropských zemí a také se vydali na kvalifikační utkání české fotbalové reprezentace v daleké Albánii. Co všechno zažili, si můžete přečíst v odkazech níže. Tentokrát se rozhodli vyzkoušet novinku Hyundai Kona Electric ve verzi N-Line na cestě po fotbalových stadionech, kde bude hrát utkání ve skupině český tým.

Vyšperkovaná verze elektrické Kony

Model Kona Electric, který se vyrábí v Česku v Nošovicích, dostal nedávno novou variantu. Výbava N-Line odlišuje model designově zvenčí i uvnitř. Ať už jde o upravené nárazníky stylové boční prahy nebo devatenáctipalcová kola. Novinka má uvnitř na výběr ze dvou druhů sportovních sedaček, tedy látková a kombinaci Alcantara a kůže. Právě tu si užívala i posádka Autosalonu, která si zkrátila čekání na audienci v hotelu, kde bude během šampionátu bydlet česká reprezentace, postřehy k odlišnostem verze N-Line. Shrnula je v následujícím videu.

Dálniční kilometry

Trasa vedla z Prahy nejdřív do Lipska, kde hrají Češi úvodní skupinový zápas 18. 6. s Portugalskem. Během pohodlné cesty po dálnici dlouhé 250 kilometrů až do německého města, kde žil Johan Sebastian Bach, nepotřebovala elektrická Kona žádné dobíjení. Má totiž v kombinovaném provozu papírový dojezd s devatenáctipalcovými koly 450 kilometrů (se 17“ dojezd 510 kilometrů). „Každý účastník takového výletu by si měl před cestou zkontrolovat pojištění automobilu, aby měl jistotu, že je krytý proti všem možným rizikům,“ říká Martin Ždímal z Rixa.

Řeč je o verzi s baterií o kapacitě 64,8 kWh a výkonem elektromotoru 150 kilowatů. Tenhle elektromobil zvládne reálnou maximální rychlost 172 kilometrů v hodině (180 km/hod na rychloměru), což si posádka na několika úsecích německé dálnice vyzkoušela. Rozhodně auto do zásuvky nešetřila a tam, kde to bylo povoleno, šlapala na plyn až k podlaze. Taková jízda pochopitelně znamenala snížený dojezd na reálných 250 – 300 kilometrů a spotřebu okolo přijatelných 22 kWh.

Útok na nabíječky v Lipsku

Honza s Ondrou tak mohli dobíjet až ráno před návštěvou stadionu v Lipsku, odkud pokračovali do Hamburku. Tam čeští reprezentanti budou hrát zbylé skupinové zápasy proti Gruzii (22. 6.) a Turecku (26. 6.). Nepříjemně je ale překvapilo čekání u rychlodobíječky přímo v Lipsku. Ta měla sice několik dobíjecích pistolí, ale až na jednu je zloději nebo vandalové uřezali. Takže zbyla jen jedna a ta byla zrovna obsazená. Ostatně podívejte se sami na přiložené video:

Raději MHD

Čeští fanoušci se v souboji s Portugalskem mohou těšit v Lipsku na arénu s kapacitou 40 tisíc diváků, která vznikla rekonstrukcí z bývalého největšího stadionu v NDR. Dnes má název Red Bull aréna. V okolí stadionu jsou sice záchytná parkoviště, ale při konání Eura bylo nejlepší využít parkování na záchytných parkovištích v širší vzdálenosti od stadionu nebo hotelové parkoviště a spolehnout se na kvalitní síť místní hromadné dopravy, ať už jde o tramvaje, autobusy či vlaky.

Infobox Red Bull aréna Lipsko

Kapacita stadionu: 40 000

Zmodernizovaný Lipský stadion byl otevřen v roce 2004. Vyznačuje se moderním zastřešením. Vznikl na základech starého Zentralstadionu, největšího stadionu v bývalém východním Německu. Domácí zápasy tu hraje bundesligový tým RB Lipsko.

Hotel pro české fotbalisty

Z lipské arény nabrala testovaná Kona směr Hamburg. V golfovém resortu přivítal posádku ředitel Christian Koletzko (prý nemá české předky), aby ještě před nájezdem české reprezentace ukázal návštěvě z Autosalonu prostředí, kde budou fotbalisté trávit čas mezi zápasy a tréninky. Luxusní areál Steingeberger hotel Treudelberg má kromě nádherného golfového hřiště se 27 jamkami i moderní posilovnu, bazén a spoustu odpočinkových míst, kde mohou reprezentanti nabírat síly. Český tým si zarezervoval dvě celá patra tohoto pětihvězdičkového hotelu.

Zhruba 20 minut jízdy autobusem to bude mít na tréninkové hřiště, které patří týmu 4. nejvyšší německé soutěže FC Eintracht Norderstedt. Mají tu k dispozici jak přírodní, tak i umělou trávu. A do hodiny při klidném provozu trvá jízda na nádherný stadion Hamburgeru SV, kde odehrají Češi dva zápasy ve skupině. Jde o špičkovou arénu mezinárodních parametrů s názvem Volksparkstadion pro 49 tisíc fanoušků, přestože domácí hrají od roku 2018 jen druhou nejvyšší německou soutěž. Vzhledem k tomu, že stadion je situován v parku, i tady platí, že se vyplatí odstavit auto na záchytném parkovišti a dojet ke stadionu MHD. Staví u něj i vlak.

Infobox Volksparkstadion Hamburg

Kapacita stadionu: 49 000

Volksparkstadion Hamburg vznikl v roce 1953, v roce 2000 byl znovu otevřen po modernizaci. Hostil zápasy mistrovství Evropy UEFA v roce 1988 i mistrovství světa v letech 1974 a 2006. Domácí zápasy tu hraje tým Hamburger SV.

Berlín jako přídavek

Posádku Autosalonu ale zajímala i aréna, na které se bude hrát 14. 7. finále celého šampionátu. Proto cestou zpátky navštívila i ikonický berlínský Olympijský stadion. Celá cesta se tak prodloužila na bezmála 1500 kilometrů, během kterých posádka celkem desetkrát u rychlostanic nabíjela, což ji vyšlo na 5630 korun (počítáno je i nabíjení před cestou). To dělá náklady 3,75 koruny na kilometr.

Honza s Ondrou ale navštívili i místa, kde se dá od fotbalu odpočinout. Ať už jde o in-line dráhy u Lipska nebo neuvěřitelné muzeum funkčních miniatur Wunderland v Hamburgu. Víc se dozvíte v pořadu Autosalon, který vysíláme už tuto středu od 20:15 na Prima COOL. Můžete ho ale sledovat i ve víkendových reprízách. V sobotu ráno od 8:45 na Primě a také v neděli od 11:00 znovu na Prima COOL.

Cesta Autosalonu po stadionech EURO v číslech

Model auta: Hyundai Kona Electric N-Line Power 64,8 kWh

Trasa: Praha - Lipsko - Hamburg - Berlín - Praha

Vzdálenost: 1499,8 km

Spotřeba (hlavně dálnice): 20,7 kWh/100 km

Reklama

Diskuze

Pavel - 19.06.2024 13:37:50
Takže 1kWh v Německu stojí 18Kč? No nevím...
Petr - 19.06.2024 10:53:39
Jo a je to na dvě tankování po maximálně deseti minutách ;)

Ojetý Hyundai Kona N je tak ostrý, že z vás vyklepe duši. Manželce ho rozhodně nekupujte

Tedy pokud nemá závodní choutky. To se pak bude domů vracet s úsměvem
12.03.2024 18:04
|
1
Reklama

Tereza dokázala odemknout i nastartovat nový Hyundai Kona. A nepotřebovala k tomu klíče

Nová generace korejského crossoveru je první auto této značky pro Evropu, které to umí
11.10.2023 15:51
|
1

Ojetý Hyundai Kona je příkladně spolehlivý. Martin na něm našel jen pár chyb

V průměru se malé SUV v bazarech prodává za 280 tisíc korun. Obvykle je dobře vybavené
25.04.2023 15:31
|
5

Sršeň se raduje: Yamaha po dlouhé době udělala nádhernou motorku. A taky skvěle jezdí

Retro styl je v módě a Japonci to moc dobře vědí, navíc k tomu přidali i velmi dobrou techniku
12.07.2024 10:36
|
1

Dva radary a motor ze závodního speciálu. Lukáš Pešek otestoval extrémní Ducati Multistrada RS

Tohle je motorka pro velmi zkušené jezdce. Cesťák s výkonem 180 koní je totiž něco ujetého
10.07.2024 08:30
|
0
Reklama

Tuhle motorku by měli prodat jen tomu, kdo prošel psychotesty. Sršeň krotil BMW M 1000 XR

Nebezpečná raketa je tím lepší, čím rychleji jede. Tohle je náčiní jen pro nejzkušenější jezdce
09.07.2024 17:57
|
5

Soutěž o stylovou motorku za 150 tisíc korun míří do finále. Zbývá už jen pár dní

Soutěžíme o zbrusu nový motocykl CFMOTO 450CL-C, který sklidil od Sršně samou chválu
28.06.2024 14:00
|
7
Reklama
Autosalon TV