Brzdit před kamerami na dálnicích je často zbytečné. Dohlíží totiž na úplně jiný přestupek

Většinu dálnic v Česku střeží železné brány vybavené kamerovými systémy, které řidiče automaticky přinutí zpomalit. Domnívají se totiž, že jde o rychlostní kamery. Ve skutečnosti je ale rychlost hlídána kamerami pouze na dvou tuzemských dálnicích, na těch zbylých slouží k něčemu úplně jinému. Ovšem podle zákona podobně přísně trestanému. Máte se jich jako řidič osobního auta bát, nebo je můžete směle ignorovat?
Do konce roku 31 sloupů
Určitě jste si při cestě po jedné z českých dálnic všimli železné brány rozpínající se přes celou šíři vozovky a na ní několika kamer. Od pohledu vypadají prakticky shodně jako ty, které měří rychlost, čemuž napovídá mimo jiné i bílá čára přímo na silnici. Jenže v drtivé většině případů rychlost vůbec neměří, slouží totiž ke kontrole hmotnosti projíždějících nákladních vozidel, tudíž se jich jako řidič běžného „osobáku“ bát nemusíte.
Aktuálně jich je v provozu kolem osmnácti, a to napříč celým Českem. Do konce roku by jich však mělo být až jednatřicet. Jak fungují, popsalo ministerstvo dopravy. „Vysokorychlostní váhy fungují na principu dynamického vážení v reálném čase. Technologie WIM (Weigh in Motion) dokáže bez přerušení provozu zaznamenat celkovou hmotnost vozidla, zatížení jednotlivých náprav a další parametry, které jsou klíčové pro posouzení, zda vozidlo splňuje zákonné limity.“
Vážní lístky, na základě kterých provozovatelé přetížených nákladních vozidel dostávají pokuty, jsou pak zaslány obcím s rozšířenou působností. „Váhy ale fungují i pro předvýběr pro policii nebo silniční inspektory, kteří kamiony zkontrolují přímo na místě,“ dodal ministr dopravy Martin Kupka s tím, že váhy jsou zapínané náhodně tak, aby správní orgány nebyly úplně zahlceny. Podobně jako některá úseková měření rychlosti.
Jen pro zajímavost, podle zákona o pozemních komunikacích činí pokuta za každou započatou tunu nad povolený limit 9 000 Kč. Pokud je překročení do půl tuny, pokuta činí 5 000 Kč. Pokuty hradí provozovatelé vozidel. Od března 2024 se příjmy z pokut rozdělují mezi obce (30 %), kraje (30 %) a vlastníky komunikací (40 %), což má motivovat všechny úrovně veřejné správy k podpoře této technologie. Každá tuna navíc totiž znamená vyšší náklady na opravy a kratší životnost silnic.
Tady nohu z plynu!
Ovšem pozor, existují dvě dálnice v Česku, kde vedle kamer patřících vážícím zařízením najdeme i ty, které opravdu měří rychlost. Jednou z nich je nedávno dostavěná dálnice D4 a druhou potom vnější pražský okruh (D0), kde jich číhá hned několik. Nicméně další jsou potom v tunelech, konkrétně v tunelu Klimkovice na D1, Panenská a Radejčín na D8 nebo Valík na D5. Samozřejmě se bavíme o rychlostních kamerách, které na dálnicích stojí dlouhodobě. Ne o těch ve zúženích, protože jejich rozmístění je pokaždé jiné.