Pokuta až 5000 Kč za pootevřené okénko. Policie trestá přestupek, který řidiči ani neznají

Otevřená okénka jsou v teplých dnech jedním z mála způsobů, jak se v interiéru rozpáleného auta neuvařit. Tím spíše, pokud neradi používáte klimatizaci. Problém ale je, že jakmile se od svého vozu vzdálíte a okna, ať už záměrně, nebo nezáměrně nezavřete, hrozí vám nemalá pokuta. Na pozoru by se pak měli mít zejména majitelé psů, kteří se tohoto přestupku dopouštějí snad vůbec nejčastěji. Jak je to možné?
Pokutu je opravdu možné dostat
Venku panují vedra a vy se rozhodnete jet nakoupit. Zaparkujete auto na parkovišti a necháte jen mírně pootevřená boční okénka, aby teplý vzduch z interiéru mohl samovolně odcházet. Drobnou škvírku na odvětrávání a přísun čerstvého vzduchu hojně nechávají například i majitelé psů, kteří si potřebují na chvíli odskočit, ale čtyřnohého mazlíčka s sebou vzít nemohou. V obou případech však řidiči takto zaparkovaného vozu hrozí vysoká pokuta.
„Řidič, který se hodlá vzdálit od vozidla tak, že nemůže v případě potřeby okamžitě zasáhnout, musí učinit taková opatření, aby vozidlo nemohlo ohrozit bezpečnost provozu na pozemních komunikacích a nemohla ho neoprávněně užít jiná osoba,“ vysvětlila nám mluvčí ministerstva dopravy Alena Mühl. Pokud tedy necháte pootevřené okénko, ulehčíte tím práci zlodějům, čímž se vlastně dopustíte přestupku.
To stejné platí i ve chvíli, kdy necháte klíček v zapalování nebo auto po odchodu nezamknete. Ani tím to ale zdaleka nekončí. „Je-li vozidlo povinně vybaveno zařízením proti neoprávněnému použití, musíte jej užít. Řidič motorového vozidla nebo jízdní soupravy povinně vybavených zakládacími klíny jich musí užít, je-li třeba zajistit vozidlo nebo soupravu proti pohybu,“ dodala mluvčí.
Jakmile tedy odcházíte od zaparkovaného auta, musí být ruční brzda zatažená, všechna okna zavřená, dveře dovřené i zamčené a veškerá bezpečnostní výbava proti krádeži vozu aktivní. To znamená například alarm nebo zámek volantu či řazení. V případě, že na něco z toho zapomenete, můžete teoreticky dostat pokutu, nicméně pravděpodobnost je samozřejmě malá. Možné to ale je.
„V případě těchto porušení jde podle zákona o přestupek, za který může být uložena pokuta příkazem na místě do 1 500 Kč. Ve standardním přestupkovém řízení se však částka může navýšit na dva až pět tisíc korun,“ dodala Mühl.
Deset centimetrů za tisíc korun
Že je opravdu možné pokutu za pootevřená okénka dostat, ukazuje řidič v Itálii, který nyní musí zaplatit 42 eur, zhruba tisíc korun. O tomto kuriózním případu informoval rakouský web Heute.at.
Řidič zaparkoval své vozidlo poblíž kostela Santuario Monte Berico v italském městě Vicenza a nechal levé přední boční okno otevřené asi deset centimetrů. Když se pak vrátil, čekal na něj lístek v podobě pokuty s částkou 42 eur, tedy zhruba tisíc korun. Uvedeným důvodem bylo, že „nepřijal vhodná opatření k zabránění neoprávněnému použití vozidla“. Obdobná situace tedy může nastat i v Česku.