Když policistovi chybí část uniformy, nesmí dávat pokuty? Řidiči si myslí, že našli mezeru v zákoně

Motoristická fóra jsou jednou velkou sbírkou rad a tipů, jak se v případě přestupku vyhnout hrozícímu trestu. Mnohdy tu kolují opravdu zajímavé názory, ovšem dost často nejsou pravdivé. Teď to ale vypadá, že řidiči konečně našli mezeru v zákoně. Může vás opravdu chybějící část stejnokroje u policisty ochránit před pokutou, nebo je to jen další mýtus? Na to jsme se zeptali přímo policejního prezidia.
Policie má naprosto jasno
Není to tak dávno, co jsme na našem webu vyvraceli mýtus, kdy řidiči nechávali položený kelímek s kávou na palubní desce špatně zaparkovaného auta, které tak díky tomu nemohlo být odtaženo. Zjišťovali jsme, zda je pravda, že si blikáním dálkovými světly na semafor urychlíte zelenou, nebo jestli když projíždíte mezi pruhy pod rychlostní kamerou, tak vás nemůže změřit. Tím ale nápaditost českých řidičů ani zdaleka nekončí.
Tentokrát nás na motoristických fórech zaujal další názor, respektive tip, který se tu objevoval až překvapivě často. Řidič si vždy policistu, který mu chce sankce za spáchaný přestupek udělit, detailně prohlédne a pokud zjistí, že mu chybí část stejnokroje, odmítne mu zaplatit. Jak jsme z příspěvků vydedukovali, tak v oblibě jsou zejména chybějící čepice. Policistovi následně argumentuje tím, že je to takto psáno v zákoně, proto se s ním dál nebude bavit.
Zní to možná přesvědčivě, ovšem otázkou zůstává, zda to opravdu tak je. Zeptali jsme se proto přímo policejního prezidia a odpověď byla víc než stručná a jasná. „Pravda to není,“ sdělil nám tiskový mluvčí David Schön. Že jde o mýtus, pak potvrzuje i fakt, že v některých případech policisté nemusí mít stejnokroj vůbec a mají naopak zcela civilní oblečení. I přesto ale mohou naplno vykonávat svou činnost.
V takových situacích je pak samozřejmě jako řidič můžete požádat, aby se vám prokázali policejním průkazem nebo odznakem. Jestliže se domníváte, že se za policisty pouze vydávají - i to se může stát - stačí si zapsat jejich identifikační čísla z průkazu a obrátit se na linku policie. Každopádně vymlouvat se na chybějící část uniformy se rozhodně nevyplatí, jelikož výši pokuty si na místě stanovuje sám policista. Pokud tedy na něj budete zkoušet tento trik, dost pravděpodobně vám udělí maximální možnou výši trestu.
Nový dohled na silnicích
Důležité je tedy chovat se v případě přestupku slušně a zkusit se s policisty rozumně domluvit. Často totiž platí, že čím milejší a nápomocnější budete, tím nižší pokuta bude. A pozor, nemyslete si, že pokuty mohou rozdávat jen státní policisté. Podobné pravomoci má také městská policie, která zároveň může měřit i rychlost, ovšem pokutu za různé přestupky můžete dostat také od celní správy, vojenské policie, lesní správy a od července letošního roku už i od Inspekce silniční dopravy (INSID). O co jde, se dozvíte v článku, na který odkazujeme pod tímto textem.