Řidiči nesmí sjet z ucpané dálnice, jinak je čeká pokuta. Rakouské úřady začaly bojovat s turisty

Dnešní chytré navigace jsou pro řidiče často vysvobozením, jelikož je dokážou varovat na blížící se kolonu a dokonce jim pomohou ji i objet. Problém ale je, že objízdné trasy rozhodně nevedou jen po hlavních tazích. Úzké silničky a zapadlé vesničky se tak najednou začnou plnit auty, což se pochopitelně nelíbí tamním obyvatelům. Proto se úřady v rakouské spolkové zemi Tyrolsko rozhodly obyvatele chránit tím, že až do listopadu zavřou všechny výjezdy z dálnic a hlavních silnic. Kdo má výjimku?
Pokuta v přepočtu až 5 500 Kč
Od konce dubna platí v rakouském Tyrolsku nová dopravní omezení, která mají za cíl omezit přetížení místních komunikací způsobené tranzitní dopravou. Řidiči, kteří nemají v regionu cílovou destinaci, nesmí v případě dopravních kolon opouštět hlavní tahy a využívat místní silnice jako objízdné trasy. Tato opatření jsou v platnosti každý víkend a o svátcích až do 2. listopadu 2025, vždy od 7:00 do 19:00. Informoval o tom německý autoklub ADAC.
Kde platí omezení?
Omezení se týkají několika klíčových oblastí:
- Region Reutte a Nassereith (trasa přes Fernpass): Zákaz sjezdu z hlavních silnic platí například na L288 Pinswanger Straße a L69 Reuttener Straße
- Oblast Kufstein (Inntalautobahn A12): Omezení se vztahuje na silnice L211 Unterinntal Straße a L295 Buchberger Straße
- Okolí Innsbrucku a Brenneru: Zákaz platí na několika místních komunikacích, včetně L11 Völser Straße a B171b Tiroler Straße
- Region Seefeld-Zirl: Omezení se týkají průjezdu obcemi jako Scharnitz, Seefeld a Zirl
Výjimku, jak už je výše naznačeno, mají pochopitelně řidiči mířící domů, za rodinou, přáteli nebo do své cílové dovolenkové destinace. V případě policejní kontroly by však měla být posádka schopna tuto skutečnost prokázat. Například potvrzením rezervace o ubytování nebo detailním popsáním místa, na které míří. Pokud policisty dostatečně nepřesvědčí nebo se o to ani nepokusí, hrozí jí podle webu Merkur.de pokuta ve výši až 220 eur, respektive 5 500 Kč.
Většinu sjezdů by pak měla fyzicky střežit právě policejní hlídka nebo soukromá bezpečnostní služba. Jen během zimních měsíců prý bylo dopravními kontrolami vráceno zpět na hlavní tahy téměř 250 tisíc vozidel, takže úřady tento způsob omezení považují za úspěšný. Zároveň také sdělily, že zákazy začleňují do navigačních podkladů tak, aby systém nenavedl řidiče na objížďku, čímž by se vyhnuli zácpě. Ovšem jak to funguje v praxi, je otázkou.
ADAC proto obecně doporučuje v případě dopravní zácpy zůstat na dálnici nebo hlavní trase a nepoužívat alternativní trasy, protože ty se mohou rychle ucpat. Nicméně se samotnými zákazy nesouhlasí a přímo je kritizuje. „Přestože Tyrolsko značně trpí zátěží tranzitní dopravy, zákazy jsou pro cestující nepříjemné,“ uvádí ve svém článku. Máte už s těmito zákazy zkušenosti? Napište nám to do komentářů.