Zvláštní dopravní značka cílí na příliš rychlé řidiče. Ti však často nevědí, co vlastně znamená

Při cestě z oblíbeného lázeňského městečka Bešeňová na severu Slovenska jsme narazili na podivné dopravní značení. Na silnici v obou směrech hned několikrát za sebou ležela zvláštně klikatá čára. Okamžitě jsme tedy vyhlásili pátrání po jejím významu na internetu, jenže marně. Pomoci nám muselo až samotné ministerstvo dopravy. Co klikatá čára znamená a hrozí řidičům za její nerespektování nějaké pokuty? Na to jsme se ptali.
Pozor na rychlost
Pokud vyrazíte z Bešeňové do Prahy, pravděpodobně stejně jako my potkáte na silnici podivně klikatou čáru. Co znamená, nám od pohledu nebylo vůbec jasné, protože nepřipomíná žádnou u nás existující značku. Věděli jsme pouze to, že jde o vodorovné dopravní značení, které se na jednom úseku silnice opakovalo hned několikrát za sebou, a to v obou směrech.
Konkrétní význam jsme se pak pokoušeli dohledat také na internetu, jenže bez pozitivního výsledku. S otázkou, jaký význam má ve skutečnosti toto dopravní značení, jsme tak byli nuceni oslovit přímo Ministerstvo dopravy Slovenské republiky. „Vodorovné dopravní značení na vámi zaslané fotografii jsou takzvané optické psychologické brzdy - konkrétně šikmé příčné čáry (často ve tvaru písmene Z),“ prozradila nám mluvčí ministerstva Petra Poláčiková.
Toto značení podle jejích informací slouží ke zvýšení pozornosti řidiče a má psychologický efekt, který vede k přirozenému zpomalení auta. V řidiči totiž vyvolává dojem, že se jízdní pruh zužuje nebo že se blíží k potenciálně nebezpečnému úseku, což přispívá ke zvýšení bezpečnosti silničního provozu. Za pouhé nerespektování šikmé příčné čáry však pokutu neobdržíte.
„Toto značení nemá regulační charakter, jako například plná čára, ale působí jako preventivní opatření a doplňuje jiné typy značení a dopravně inženýrské prvky,“ dodala Poláčiková. Pokutu, případně další jiný trest ale přesto dostat můžete, a to konkrétně za nedodržování rychlostních limitů, které jsou v blízkosti tohoto značení obvykle sníženy. Věděli jste, že něco podobného existuje i u nás? Jen to vypadá úplně jinak.
V Česku máme bílé pruhy
Psychologická brzda v podobě vodorovného dopravního značení se hojně vyskytuje také u nás. Jde však o několik bílých pruhů za sebou s postupně se zmenšujícím rozestupem. V Praze je můžete vidět zejména u přechodů pro chodce.
„Jde o další důležitý bezpečnostní prvek především k ochraně dětí na trase k základní škole,“ píše na svých webových stránkách městská část Praha Dolní Chabry. Má ale na vás toto značení opravdu vliv? Podělte se o to s námi v komentářích.