Autoškoly za posledních sedm let zdražily až o trojnásobek. V Praze stojí kurz i 35 tisíc korun
Když jsem v roce 2017 absolvoval kurz autoškoly, stál mě 6 800 Kč, dnes ceny atakují i 25 tisíc korun. Výrazné zdražení za svou kariéru instruktora autoškoly zaznamenal také Radek Vrtal, který zároveň poukázal na hlavní příčiny a předpověděl, jak se ceny budou vyvíjet v budoucnu. Patří Česko k zemím s nejdražším kurzem autoškol, nebo jsou snad ceny v zahraničí ještě vyšší?
Autoškola za 6 800 Kč
Podle Českého statistického úřadu průměrná cena autoškol v Česku v roce 2023 atakovala hranici 20 tisíc korun. V pražských cenících je to ale často horší. Například autoškola King nabízí tříměsíční kurz pro získání řidičského oprávnění skupiny B dokonce za 35 tisíc korun. Výrazného zdražení za posledních pár let si je vědom také instruktor pražské autoškoly Autostart Radek Vrtal.
„Když jsem začínal v letech 2015 až 2016 jako instruktor, byla cena přibližně 15 tisíc korun, nyní je 24 tisíc,“ prozradil Autosalonu. A to patnáct tisíc bylo tehdy ještě hodně peněz. Já osobně si pamatuji, že autoškola, kterou jsem absolvoval v pražském Hloubětíně, stála dokonce jen 6 800 Kč! Na druhou stranu tomu odpovídala i její kvalita. Zázemí bylo v bazénovém bistru, jezdil jsem do Makra, kde jsem klidně i hodinu čekal na ne zrovna milého instruktora, než si nakoupí, a pak zase jen zpět k bistru. Navíc za volantem pomalu se rozpadajícího Fiatu Panda, kde vyvážení či geometrie vozu byly sprostými slovy.
Pokud vím, tak dnes už tato autoškola nefunguje, takže alespoň k něčemu zdražení přispělo. Ubylo totiž nekvalitních autoškol pod cenou a přibylo těch opravdu kvalitních. Nárůst cen během několika málo let je však enormní a nelze ho přičíst pouze inflaci, což nám potvrdil i Radek Vrtal.
„Ke zvýšení cen došlo hlavně během krizových let covidu-19 a následné invaze ruských vojsk na Ukrajinu. Během covidu totiž měly autoškoly výrazně omezené možnosti. Po každé jízdě se musel desinfikovat a větrat interiér, mezi jízdami musela být třicetiminutová pauza a během závěrečných zkoušek se místo jedenácti žáků zkoušelo maximálně pět za den (bavím se teď o zkoušce z praktické jízdy),“ popsal Vrtal.
„V průběhu krizových let navíc začaly růst ceny úplně všeho, od pohonných hmot, elektřiny, plynu, přes nájmy, až po ceny automobilů. Když jsem před šesti lety kupoval výcvikový vůz, stál mě 261 tisíc korun. Během covidu se cena vyšplhala ke 340 tisícům. Majitelé autoškol tedy nemohli přijímat takové množství žáků jako obvykle, což se značně podepsalo na jejich příjmech. Zároveň však museli za všechno platit víc, takže jedinou možnou cestou z této finanční propasti bylo zdražení samotného kurzu,“ vysvětlil nám Vrtal.
Od té doby už si autoškoly covidové ceny drží a rozhodně to nevypadá, že by měly s ohledem na aktuální situace ve světě zlevňovat. Zdražování v takové míře už by ale přijít nemělo. „Lze očekávat, že ceny jednotlivých kurzů v následujících letech porostou přirozeně rychle v závislosti na inflaci. Bavíme se tedy o stokorunách ročně, rozhodně ne o tisících jako za covidu,“ dodal instruktor pražské autoškoly.
Nejdražší je ve Švýcarsku
V porovnání s ostatními evropskými zeměmi je však autoškola v Česku stále velmi levná. Například v Německu se cena pohybuje od zhruba 40 do 85 tisíc korun, ve Francii okolo 45 tisíc korun, v Belgii okolo 48 tisíc korun, v Norsku okolo 53 tisíc korun, v Nizozemsku okolo 72 tisíc korun a v takovém Švýcarsku za ni zaplatíte v přepočtu dokonce až 90 tisíc korun. Ceny se samozřejmě liší v závislosti na délce kurzu, zda žádáte pouze o automat, nebo zda si chcete připlatit za určité výhody (časová flexibilita, lepší auto, více jízd a podobně).