Škoda má parádní sportovní auto. Speciál se znovuzrodil podle dobové dokumentace
Ikonické závodní auto by nebylo možné dostat do funkční podoby bez původní technické dokumentace dochované ve sbírkách automobilky téměř v kompletní podobě.
Původně jen renovace podvozku
Dochovaná Škoda 1100 OHC Coupé měla originální mechanické komponenty, které vykazovaly poměrně malé opotřebení. Vůz se totiž zúčastnil jen pěti závodů. Renovace kompletního podvozku s nově vyrobeným chladičem, nádrží a dalšími prvky byla hotova na sklonku roku 2015. Místo původně zvažovaného vystavení podvozku v expozici Škoda muzea vedle otevřeného provedení bylo rozhodnuto o rekonstrukci kupé do podoby plně funkčního vozu. Výsledkem profesionálního několikaletého restaurování je plně provozuschopný exponát škodováckého muzea k loňským oslavám 120 let Škoda Motorsport.
Problémová karoserie
Nejnáročnější úkol představovala rekonstrukce hliníkové karoserie typu kupé. Autorem jejího původního návrhu byl interní mladoboleslavský designér Jaroslav Kindl. Tehdejší truhláři podle jeho podkladů vytvořili dřevěnou maketu. Hliníkové panely ručně vyklepávala parta klempířů, díly byly spojeny svařováním a nýtováním. Restaurátorská dílna Škoda muzea při rekonstrukci spojila síly s centrem stavby prototypů Škoda Auto. Pro ověřování tvarů vznikly modely ve zmenšeném měřítku a následně modely předního a zadního rohu karoserie v měřítku 1:1. Karoserie vznikala z hliníkových plechů tloušťky 0,8 mm a 1,0 mm svařovaných a doklepávaných ručně.
Díly z jiných škodovek
Obstarat bylo nutné i různé komponenty shodné s dobovými sériově vyráběnými vozy Škoda. Například vnější kliky dveří kupé odpovídaly automobilu 1200 „Sedan“. Některé spínače a spínací skříňku používaly modely 440 „Spartak“ a Octavia. Trojramenný volant potažený černou umělou hmotou, dobře patrný na dobových výkresech a fotografiích, zase odkazuje na předválečný bestseller Škoda Popular.
Dvoustovka z 92 koní
Projekt závodního vozu 1100 OHC s interním typovým označením 968, primárně určeného pro vytrvalostní závody na okruzích, byl zahájen na jaře 1956. Koncem roku 1957 dospěla do finále stavba prvního ze dvou exemplářů s otevřenou karoserií ze sklolaminátu, který patří k magnetům sbírek mladoboleslavského muzea. V období let 1959/1960 pokračoval projekt 968 dvojicí uzavřených provedení Škoda 1100 OHC Coupé. Ty využívaly předností lehkého a zároveň tuhého prostorového rámu svařeného z tenkostěnných ocelových trubek.
Vysunutí motoru za přední nápravu a spojení pětistupňové převodovky v jeden montážní celek s rozvodovkou zadní nápravy přispěly k takřka ideálnímu rozložení hmotnosti a vynikající ovladatelnosti dynamického speciálu. Vůz poháněl nepřeplňovaný řadový čtyřválec se dvěma vačkovými hřídelemi v hlavě válců, který byl vyladěn na výkon 92 koní. V závislosti na volbě stálého převodu (podle charakteru závodní trati) dosahoval dvoumístný vůz s hliníkovou karoserií a základní hmotností pouhých 555 kilogramů maximální rychlosti okolo 200 km/h.