Retro: Tato škodovka existuje jen v jediném exempláři. Má nevyčíslitelnou hodnotu
Do čela pelotonu
Pro ni v Mladé Boleslavi ještě před krizí vzniklo zázemí v podobě nové továrny Škoda. Ta začala v dosud nevídaných sériích chrlit levný model 422. Jenže ten se dosud držel staré školy. V konstrukčních kancelářích už se ovšem rodila budoucnost. Nenápadný typ 420 přinesl v roce 1933 nezávisle zavěšená kola a o rok později se změnil na průlomový Popular.
Ten vystřelil dosud třetí českou automobilku na vrchol a nastavil vysoký technický standard pro lidová auta na dalších 30 let. Jenže jiné zajímavé věci se děly už dříve. Především už v roce 1932 vznikl eponymní prototyp 932 od petrohradského rodáka Vsevoloda Korolkova, který vůbec poprvé zkombinoval vzadu uložený vzduchem chlazený boxer, nezávislé zavěšení všech kol a páteřovou konstrukci. Tatra přišla se svou Lidovkou V 570 až napřesrok, Ferdinand Porsche pak s technicky podobným broukem ještě později. Právě tak měl podle Karla Hrdličky, tehdejšího ředitele automobilky, vypadat budoucí lidový vůz. A na jeho počest se prototypu také říkalo Kadlomobil.
Ten za cenu určitých kompromisů v prostorovém řešení posunul plochý dvoulitr před zadní nápravu, čímž se vyvaroval záludných jízdních vlastností, způsobených motorem za zadní nápravou a známých nejen řidičům Tater, ale i brouků či Porsche 911. Každopádně vznikla dosud nejhezčí interpretace Jarayových aerodynamických poznatků. Netradičním proporcím s extrémně vzad posunutými koly a obří kabinou se podařilo vtisknout líbivost, o což se tvůrci Chrysleru Airflow či Tatry 77 snažili s citelně menším úspěchem.
Vtip, funkčnost i originalita
Zobrazený automobil se zachoval jako zázrakem. Před válkou totiž bylo zvykem již nepotřebné prototypy prodávat. Takto se „kapka“ dostala v roce 1939 do soukromých rukou. Až v roce 1968 automobilka začala konečně budovat muzeum a inzerovala, že vykupuje staré či zajímavé škodovky. A právě typ 935, získaný od slovenského zemědělce, orezlý a v ne zcela původním stavu, nicméně kompletní a pojízdný, patřil mezi prvních 10 takto sehnaných exemplářů.
Na renovaci ovšem čekal až do nového tisíciletí, nicméně dnes můžeme obdivovat pojízdný kousek v plné nádheře Třem dospělým ve druhé řadě nechybí nic, co v té době potřebovali k velmi pohodlnému cestování. „Sebevražedné“ přední dveře umožňují pohodlné a nebývale elegantní nastupování i vystupování. Moderní proudnicová karoserie sice ještě spočívá na výdřevě, avšak povrchové panely jsou nejen z oceli, nýbrž také z aluminia.
Konstrukční úroveň snese srovnání s vozy o 30 let novějšími: nezávisle zavěšená všechna kola, hydraulické brzdy, čtyřstupňová poloautomatická převodovka Cotal a vodou chlazený boxer před zadní nápravou. Aerodynamická konstrukce umožňovala dvoulitru o mocnosti 54 k atakovat 140 km/h, na rozdíl od dobových Tater bez rizika náhlého převrácení. Potenciál tvůrců dokazuje řada originálních detailů. Zejména palivová nádrž přímo v centrální nosné rouře podvozku.
Odtamtud se sice kvůli zavzdušňování potrubí později přestěhovala do přídě, kde zabrala část kufru, avšak šlo o velmi pokrokový prvek. Další novotou, která vydržela zadomotorovým škodovkám až do 80. let, byla vpředu uložená rezerva, započítaná do deformačních zón. Vozu bez nárazníků se dost hodila.
Jízda pro bohy
Usedli jsme do mimořádně prostorného a elegantně zařízeného salónu, původně určeného pro pět dospělých, avšak díky zcela rovné podlaze bez výstupků schopného naložit i šestého, a nemohli neobdivovat, jak propojil pohodlí s prostorem a estetikou. Dřevo na palubce je sice kašírované, vše ostatní včetně bohaté škály přístrojů, však nese známky pečlivých řemeslnických rukou a vybraných materiálů.
Pastvou je pohled na motor pod zadním oknem. Díky extrémně dlouhému rozvoru nezabírá místo posádce a rychle rozptyluje obavy ze špatného přístupu. Zejména boční dvířka by při výměně svíček velebil každý majitel boxeru. Symetrická palubka počítala s možností levostranného řízení, elektrické stěrače používají dva samostatné motorky, které lze při poruše jednoho z nich snadno zaměnit.
Startování chvilku trvá, motor s krásným zvukem však poté běží bez vibrací a uvnitř je slyšet na svou dobu velmi slabě. Maticové řízení je trochu tuhé a volné, škoda že nedošlo na hřeben, který už Škodovka tehdy montovala do Popularů. Největší atrakce ale čeká vpravo pod volantem: nezvyklá páčka slouží k elektromagnetické předvolbě rychlostí. Stačí jedním prstem přepnout, pak pustit plyn, zmáčknout spojku a je tam. Bez námahy a bleskově. Funguje to skvěle, jako celý zbytek auta.
Škoda, že nedošlo na sériovou výrobu. Tohle mohla být díra do světa a jediný vyrobený exemplář působí jako hodně špatný vtip. Dnes jej najdete ve škodováckém továrním muzeu nebo příležitostně na veteránských akcích.