Reklama
Retro

Retro: Tatra 613 Speciál měla tempomat i minibar. Nedávno se vydražila za 1,5 milionu korun

Vzácná luxusnější verze tradiční kopřivnické limuzíny bývala vyhrazena jen nejváženějším soudruhům
Zdroj: Tiskový servis Tatra Trucks

Neustálé zaostávání domácího průmyslu na straně jedné a ideologická nemožnost pořídit adekvátní vůz ze Západu, stavěla české komunisty do delikátní situace při obnově reprezentačního autoparku. Ruské ZILy byly určeny jen pro ty opravdu nejvyšší funkcionáře v čele s prezidentem a generálním tajemníkem ÚV v jedné osobě a  „šestsettřináctky", které pokrývaly potřeby zbývajících nomenklaturních kádrů, byly zase luxusní příliš málo a rychle zastarávaly. Přestože se tyto osmiválcové sedany ve státních službách osvědčily, začaly být pro potřeby státní reprezentace přeci jen poněkud nedostatečné. Chyběly jinde už dávno běžné komfortní prvky jako elektrické ovládání oken, klimatizace a podobně. Tak co s tím, soudruzi? Jako obvykle si čeští konstruktéři v podobných situacích museli poradit z vlastních zdrojů. A v případě „Speciála" si nevedli vůbec špatně.

Zvláštní výhody

Ano, bylo tomu skutečně tak: Tatru 613 Speciál si partajní funkcionáři objednali ke zhotovení doslova „na míru“. Na jejím zadním sedadle směl sedat pouze vysoký státní činitel, přirozeně člen KSČ, disponující navíc legitimací „Průkaz uživatele zvláštních výhod“.

Největší důraz byl při přestavbě klasické T-613 kladen na komfortní prvky a zevnějšek vozu, který bylo nezbytně nutné odlišit od modelů pro stranický „plebs“. Nejvýraznějším optickým rozdílem byly přední hranaté světlomety použité ze soudobého vrcholného Mercedesu třídy S (W116) ukončené velkoplošnými směrovými světly, které pro změnu pocházely z Autopalu Nový Jičín. Zadní světla i přední směrovky dostaly také po vzoru Mercedesu povrchové vroubkování, které mělo zamezit rychlému znečišťování světel. Přední lampy lemované chromem mohly být vybaveny stěrači a ostřikovači.

Monumentálnější byla také přední maska, která naznačenými lamelami vcelku zdařile maskovala, že vůz pohání vzduchem chlazený motor uložený ještě k tomu vzadu.
Reklama

Pohodlí na úrovni

Důraz byl ale kladen hlavně na luxus na palubě korábu. Už při nástupu bylo možné zadní dveře otevřít do většího úhlu. Sedadla a vnitřní výplně měly bohatší čalounění a výraznější boční vedení. To by ještě nebylo nic zvláštního, jenže vzadu přibyl také minibar, takže straníci už si nemuseli lahvinky vodky strkat do vytahané kapsy u saka.

Vůz byl standardně vybaven externě dodávanou klimatizací, elektrickým ovládáním všech oken, hydraulickými posilovači řízení a dokonce i spojky - kdo někdy řídil T-613 potvrdí, že ovládání jejího pedálu vyžadovalo velmi těžkou nohu. Převodovka bohužel zůstala mechanická čtyřstupňová, s třístupňovým automatem Borg Warner se jen experimentovalo a nakonec skončil v ještě vzácnějším přehlídkovém kabrioletu, kde byl potřeba pro plynulé plížení před nastoupeným vojsky.

Ve Speciálu každopádně nechybělo ani centrální zamykání a dokonce tempomat. Kuriozitou byl palubní držák na legendární český samopal škorpion pro ochranku.

Kvalitní hudební produkci zajišťovalo autorádio Blaupunkt Bamberg, které se na Západě běžně montovalo jen do vozů nejvyšší kategorie. Jeho součástí byl i diktafon, což se při nepřítomnosti sekretářky na palubě funkcionářům při chystání projevů opravdu hodilo. Čtveřice reproduktorů byla naopak domácí provenience osvědčené značky Tesla. Dohromady to fungovalo velmi důstojně.

Tradičním problémem šestsettřináctek byl známý fakt, že jejich vzduchem chlazený motor v zimě ze své podstaty prakticky netopil. Bez funkčního nezávislého topení byla tedy limuzína v tomto období nepoužitelná. Aby nedošlo k trapným situacím, bylo topení u Speciálu oproti standardu o jeden "bufík" zdvojeno. Každé z dvojice těles z Autobrzd Jablonec vykazovalo topný výkon 4000 W, takže nebyl problém uvnitř vytvořit menší saunu.

Dvakrát měř...

Technika vyrobená v socialistické zemi nemůže být špatná, jenže co kdyby... Kvůli spolehlivosti došlo proto také ke změnám na motoru o standardním výkonu 123 kW. V prodloužené šestsettřináctce měl osmiválec zdvojené zapalování a kromě standardního palivového čerpadla přibylo v systému i další záložní elektrické čerpadlo a jemnější palivový filtr.

Úpravami prošel také hliníkový chladič oleje a materiál válců. O přípravu směsi se staral karburátor Jikov. Motor dostal spodní ochranný kryt. Brzdové gumové hadice byly chráněny ocelovými pásky. Vůz dokázal jet skoro 200 km/h, na stovku zrychloval za 12,7 sekundy a ve městě spotřeboval kolem 18 litrů benzinu. Koho to ale tehdy trápilo!?

Cenný veterán

Šanci vžít se do kůže partajního tajemníka na zadním sedadle výjimečné tatrovky má dnes jen nemnoho vyvolených. Speciálů se totiž mezi lety 1980 a 1991 vyrobilo jen něco mezi 98 až 143 kusy, přesné číslo nikdo neví. Nedávno byl jeden kousek z roku 1989 vydražen v aukci veteránů na letňanském výstavišti za 1 420 000 korun. Podle Pavla Kočího z dražební agentury šlo o plně funkční kus: „Tento Speciál jezdil na Úřadu slovenské vlády v Bratislavě, vzhledem ke změně politických poměrů v roce 1989 byl ale ze státní služby poměrně brzy vyřazen. Od roku 2008 ho vlastnil sběratel z Česka. Vůz je v původním stavu a plně funkční.“

Výsledný příhoz vzbuzuje otázku, zda to za socialistického veterána není příliš. Myslím, že není, ostatně samotné auto za dobu a okolnosti svého vzniku nemůže. Děsivější je spíš původní pořizovací cena, která činila 510 000 Kčs v době, kdy se průměrný plat v ČSSR pohyboval pod 3000 korun a Škoda 120 L stála 62 700 Kčs.

Zdroj: Autorský text
Reklama

Diskuze

Tatra - 28.11.2022 15:38:23
Mam Tatry rad ale 613 byla uz v dobe sveho vzniku v prvni polovine 70. let zastarala. Co mel M-B W116 v te dobe, o tom se 613 mohlo jen zdat. Vzduch. podvozek, ABS, klimatizace, automaticka prevodovka... Tatra mohla prezit jen na uzavrenem trhu.
PICHAV - 26.11.2022 22:27:54
POHREBAK S BAREM !!! ZREJME PRO POZUSTALE !!! S TIM BY SE DOBRE TOCIL HOROR !!! A MOHL BY TO REZIROVAT RENC !!!! TEN RAD HORORY !!!! A MA NEBO MEL SUBARU !!!! TO UZ MA BAR V NAZVU !!!! A DA SE S TIM RADIT !!!! TU TATRU KOUPIL JAKY NEBOZTIK Z VYDESENI ????

Test Mazdy CX-60 PHEV: Na první pohled skvělá koupě, ale po svezení některé řidiče přejde chuť

Vyzkoušeli jsme vůz, který si na downsizing nepotrpí. Plug in hybrid má pod kapotou motor 2,5 litru
21.11.2022 13:05
|
7
Reklama

Retro: Tatra 138 jezdila na Sibiři i v tropech. Padesát let se nevyrábí, ale stále ještě slouží

Modelová řada T 138/148 tvořila páteř výrobního programu kopřivnické značky přes dvacet let
10.09.2022 08:48
|
26
Reklama

Retro: Hvězdou autosalonu v L.A. byla před 15 lety Tatra 603. Její nová reinkarnace předběhla dobu

Francouzské studio Faurecia postavilo velice zdařilý koncept legendární české limuzíny
23.04.2022 08:44
|
7

Tatra nezná bratra aneb den, kdy legendární 613 vrazila do dějin formule 1. Doslova

Při pamětihodném závodě v Maďarsku hasičská tatrovka přizabila japonského jezdce F1
18.04.2022 08:48
|
6

Jak dobře se vyznáte v socialistických autech a motorismu za ČSSR? Vyzkoušejte si to v kvízu

Při oblíbených hospodských vzpomínáních se často mísí pojmy s dojmy. Jak to bylo doopravdy?
12.05.2024 07:56
|
3

Retro: Facelift Favoritu pozbyl původní šmrnc, zato mohl mít pořádný motor. Místo něj přišla Felicia

První předokolka od Škody se mohla dočkat zajímavé omlazovací kúry. Po Sametu bylo ale všechno jinak
30.12.2023 08:42
|
4
Reklama

Retro: Nejúspěšnější český supersport byl vyroben jen ve třech exemplářích. Možná ale přibudou další

MTX Tatra V8 uměla uhánět přes 260 km/h. Stačily jí na to orgány z papalášské šestsettřináctky
24.12.2023 09:02
|
4

Kvíz: Zikmund a Hanzelka se svou Tatrou dobyli svět. Vyznáte se v jejich dobrodružství?

Legendární cestovatelská dvojice proslavila po celém světě nejen značku Tatra
17.12.2023 09:18
|
2
Reklama
Autosalon TV