Reklama
Ojetiny

Ojeté elektromobily klamou vzhledem. Stará baterie je finanční katastrofa, varuje odborník

Vozy do zásuvky bývají méně opotřebované. Nákup modelů první generace je vysoké riziko
Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto

V českých autobazarech je už v nabídce několik stovek ojetých elektromobilů. Ty nejlevnější začínají s cenou na zhruba 200 tisících korun. Jde ale obvykle o starší vozy, v některých případech až 10 let. A i když se chlubí nízkým nájezdem kilometrů a s tím spojeným i nižším celkovým opotřebením proti běžným vozů se spalovacím motorem, mohou být pro nového majitele vyloženě časovanou bombou. Problémy s trakční baterií totiž přináší tak vysoké náklady, že se o jejich řešení někdy ani nevyplatí uvažovat. Upozorňuje na to odborník na vozy do zásuvky Ladislav Čermák ze serveru fdrive.cz, se kterým Autosalon hovořil.

Pozor na nejstarší modely

„Jestli se něčemu vyhnout, tak jsou to staré modely první generace. Pokrok jde v oblasti elektromobilů neskutečným tempem, takže starší elektromobily jako první generace Nissanu Leaf, Volkswagenu e-Golf, Mitsubishi i-MiEV, Fordu Focus Electric, Škody Citigoe nebo e-Up představují doslova elektrický pravěk. A to se všemi omezeními, která s tím souvisí,“ upozornil Ladislav Čermák.

Například server zabývající se prodejem a hodnocením ojetin carvertical.com upozroňuje na fakt, že se je i u novějšího elektromobilu možné nachytat zdánlivě výborným stavem. Lepší „kondice“ je totiž pro elektrická auta typická. Většinou vypadají zachovaleji než jejich konvenční sourozenci. Důvod? Elektromobily mají méně pohyblivých částí, méně vibrací, mají méně najetých kilometrů, a tudíž jsou i méně opotřebované. Jenže problémem je poškozená baterie nebo baterie s výrazně sníženou kapacitou. To znamená otravné a časté nabíjení, horší dynamiku a tragicky nízký dojezd. Rentabilní řešení neexistuje.

Na dobrou kondici baterie mají vliv změny teploty, opakované nabíjení stejnosměrným proudem na výkonnějších nabíječkách či počet najetých kilometrů. Většina výrobců vozidel poskytuje záruku na baterie osm let nebo na 160 tisíc kilometrů. Pokud vozidlo překročí tuto hranici, je podle Čermáka pravděpodobné, že kapacita jeho baterie bude v porovnání s novými výrazně nižší. Zvlášť pokud jde například o elektromobil z jižního Španělska nebo Itálie. „Lithium-iontové baterie, které dnes naleznete v elektrických vozidlech, se nehodí do horkého počasí. Rychleji degenerují. Lépe jsou na tom ojeté elektromobily z Nizozemska nebo z Německa.“ dodal Čermák.

Odborník: Nechcet si zkontrolovat baterii

Podle Čermáka je velmi důležité, aby si zájemce předtím, než si podá ruku s prodávajícím, dal baterii zkontrolovat v autorizovaném servisu. Jinak se vystavujete riziku výměny poškozených článků baterie a v horším případě výměně baterie za novou po záruce, což může představovat investici klidně 300 tisíc kroun. Výhodná koupě se tak podobně jako třeba v případě koupě letité drahé limuzíny rázem změní v noční můru. Pokud vám kontrolu baterie prodávající neumožní, vezměte nohy na ramena. Ještě chytřejší je vybrat si zánovní elektromobil, například tříletý či čtyřletý, na který ještě několik let platí garance výrobce. Běžně je to osm a více let. Pokud je akumulátor elektromobilu v klinické smrti, nepomůže ani časté nabíjení.

Zapomínat by řidiči neměli ani na další partie elektromobilu. „Zkontrolujte stav podvozku. Elektromobily jsou až o třetinu těžší, což dává pořádně zabrat komponentům zavěšení kol a ještě více pneumatikám, které se opotřebovávají rychleji než u běžných aut. Naopak, brzdy by měly být v dobrém stavu, jelikož elektromobily zpomalují na 90 procent pomocí rekuperace. Pokud jsou brzdy přece jen opotřebované, je to jasné znamení, že elektromobil má za sebou těžký život,“ dodal Čermák.

Problém podle něj může být i řídící software. Mnozí majitelé elektromobilů odkládají jeho aktualizaci, takže není neobvyklé najít elektrické vozidlo fungující na staré softwarové platformě. To může naznačovat, že jeho majitel se o něj nestaral správně a v budoucnu byste kvůli tomu mohli mít problémy.

Expert radí

Pro efektivní provoz je klíčová hustota nabíjecí infrastruktury ve vašem okolí. Zejména pokud nemáte garáž či parkovací místo s nabíječkou. Pro řidiče, kteří žijí nebo pracují daleko od nabíjecích stanic, pozbývá jakýkoliv elektormobil smyslu. Pro elektromobil by se tak měli rozhodnout opravdu jen ti, kteří je umí nabíjet levně doma.

Klíčovou otázkou je také blízkost specializovaného servisu. Elektromobil totiž vyžaduje speciáně školené opraváře a také příslušným zpsůobem vybavené provozovny. Odborníci každopádně radí navštěvovat výlučně autorizované servisy, které používají originální díly a mohou poskytnout záruku na vykonanou práci. U elektromobilů je zvláště důležité, aby vám z důvodu neodborných zásahů nepropadla garance na elektrické komponenty vozidla, zejména na extrémně drahou baterii.

Ladislav Čermák, fdrive.cz
Reklama

Diskuze

Jan - 21.10.2022 13:07:34
I nové elektrosroty jsou eko katastrofa..
Lys - 19.10.2022 14:02:07
Marceli pletete si životnost s zarucni dobu….

Elektromobilita skutečně může pozitivně ovlivnit klima, jenže se nesmí zapomínat na jednu důležitou věc

K dopravě by se mělo přistupovat s ohledem na všechny zúčastněné. Realita je ale jinde
20.09.2022 10:24
|
8
Reklama

Dálnice jsou zabijákem dojezdu elektromobilů. Podle studie se ujetá vzdálenost sníží až o polovinu

Elektrická auta ujedou při rychlosti 130 km/h o polovinu méně kilometrů, než kolik udává výrobce
30.08.2022 13:20
|
10
Reklama

Tyto vozy psaly historii elektromobility. BMW i3 a Nissan LEAF obsadily i bazary

Je lepší jako ojetina futurističtější „bavorák“ nebo civilnější „japončík“?
29.09.2021 15:17
|
0

Benzin, ale funguje jako diesel. Mazda začala v Česku prodávat svůj unikátní motor

Pohonná jednotka Skyactiv-X se nabízí pod kapotou modelu Mazda 3
07.06.2019 17:04
|
0

Koupit ojetý luxusní sedan za 200 tisíc korun je vždy hazard. Pokud to není Lexus GS 300

Dobová BMW výrazně předčí spolehlivostí, komfortu má na rozdávání. Chybí mu ale adreanlin
22.07.2024 11:30
|
2

Tady je svět ještě v pořádku: Malý Lexus LBX dostal 300koňový motor a manuální převodovku

Pohonná jednotka pochází z kapesní rakety GR Yaris. Stovku pokoří za 5,2 sekundy
19.07.2024 16:00
|
0
Reklama

Řídili jsme čtvrt století starý hybrid. Předběhl svou dobu, spotřebou strčí moderní auta do kapsy

Honda Insight měla lehkou konstrukci a vynikající aerodynamiku. V Evropě jde o vzácný vůz
18.07.2024 13:54
|
2

Základ pod 600 tisíc korun i ostré RS. Škoda Octavia přijíždí na trh v nových verzích

Mladá Boleslav uvolnila ceny pro nové varianty modernizovaného bestselleru
18.07.2024 10:33
|
2
Reklama
Autosalon TV