Pozor na nejstarší modely
„Jestli se něčemu vyhnout, tak jsou to staré modely první generace. Pokrok jde v oblasti elektromobilů neskutečným tempem, takže starší elektromobily jako první generace Nissanu Leaf, Volkswagenu e-Golf, Mitsubishi i-MiEV, Fordu Focus Electric, Škody Citigoe nebo e-Up představují doslova elektrický pravěk. A to se všemi omezeními, která s tím souvisí,“ upozornil Ladislav Čermák.
Například server zabývající se prodejem a hodnocením ojetin carvertical.com upozroňuje na fakt, že se je i u novějšího elektromobilu možné nachytat zdánlivě výborným stavem. Lepší „kondice“ je totiž pro elektrická auta typická. Většinou vypadají zachovaleji než jejich konvenční sourozenci. Důvod? Elektromobily mají méně pohyblivých částí, méně vibrací, mají méně najetých kilometrů, a tudíž jsou i méně opotřebované. Jenže problémem je poškozená baterie nebo baterie s výrazně sníženou kapacitou. To znamená otravné a časté nabíjení, horší dynamiku a tragicky nízký dojezd. Rentabilní řešení neexistuje.
Na dobrou kondici baterie mají vliv změny teploty, opakované nabíjení stejnosměrným proudem na výkonnějších nabíječkách či počet najetých kilometrů. Většina výrobců vozidel poskytuje záruku na baterie osm let nebo na 160 tisíc kilometrů. Pokud vozidlo překročí tuto hranici, je podle Čermáka pravděpodobné, že kapacita jeho baterie bude v porovnání s novými výrazně nižší. Zvlášť pokud jde například o elektromobil z jižního Španělska nebo Itálie. „Lithium-iontové baterie, které dnes naleznete v elektrických vozidlech, se nehodí do horkého počasí. Rychleji degenerují. Lépe jsou na tom ojeté elektromobily z Nizozemska nebo z Německa.“ dodal Čermák.