Reklama
Ojetiny

Tyto vozy psaly historii elektromobility. BMW i3 a Nissan LEAF obsadily i bazary

Je lepší jako ojetina futurističtější „bavorák“ nebo civilnější „japončík“?
Zdroj: Tiskový servis BMW

Pokud vám nevadí rozmáchlá až kosmická řešení, vyšší havarijní pojistka a design, který nemá s klasickými auty téměř nic společného, doporučujeme vybrat z této dvojice zástupce německé automobilové školy.

BMW i3 jako UFO

Model i3 vznikl jako unikátní projekt, který v roce 2013, kdy vstoupil na trh, působil opravdu jako UFO. Může za to mimo jiné unikátní stavba karoserie. Její rám tvoří uhlíková vlákna. Deformační zóny pro případ havárie konstruktéři postavili z hliníku. Podařilo se jim tak dostat i s těžkou baterií na výbornou hmotnost okolo 1250 kilogramů.

S tím je ale spojena i jedna zásadní nevýhoda pro trh s ojetými vozy. Profesionální opravu karoserie BMW i3 po nehodě zvládne jen značkový servis vybavený pro nakládání s netradičními materiály a postupy. Proto dejte ruce pryč od havarovaných „í-trojek“ s nejasnou servisní historií! Také pojišťovny jsou si u tohoto vozu vědomy vysokých nákladů při opravě po havárii, proto i u starších modelů BMW i3 stojí havarijní pojištění desítky tisíc. (přes 20 000 korun u pětiletých a mladších kousků!)

Chlazení pomáhá baterii

„Ufounský“ vzhled auta kromě specifického designu s křídlovými protilehlými bočními dveřmi podporují i velmi úzká kola s netradičním rozměrem, navíc s rozdílnou šířkou vpředu i vzadu! Díky nim má i3 nižší valivý odpor a ve výsledku i vyšší dojezd. Baterie ukrývá celkem tlustá schránka pod podlahou, takže řidič má vyšší posez, než bývá u vozů BMW (mimo SUV) zvykem.

Delší životnosti baterie v porovnání s Nissanem LEAF pomáhá vodní chlazení článků. Najetých sto tisíc kilometrů při správném zacházení s vozem není pro BMW i3 žádný problém. Kapacita akumulátoru začne výrazněji klesat (cca 15% a víc) až při metě okolo sto padesát tisíc najetých kilometrů. Záruka automobilky garantuje při dodržení servisních podmínek kapacitu 70% po dobu osmi let nebo 160 000 km.

Modely do roku 2016 zvládly na jedno dobití jen 110 kilometrů, v roce 2016 se kapacita baterie rozšířila o polovinu a o tři roky později dokonce zdvojnásobila oproti původní. V prodeji byly i verze REX se spalovacím motorem ze skútru, který navyšoval dojezd výrobou elektřiny pro elektromotor. Nejstarší ročníky BMW i3 cenově už spadly pod hranici čtyř set tisíc korun.

Cebia statistické údaje k BMW I3

celkem jich bylo zaregistrováno v ČR 1 020

z toho 728 bez záložního benzínového agregátu k dobíjení baterie

62 % bylo zakoupených jako nových v ČR

pokles po 4 letech o 50 % z původní ceny

ve srovnání s Nissanem LEAF je pořizovací cena ojetého BMW i3 vyšší

vyšší jsou i náklady na údržbu vozidla 
Reklama

Nissan LEAF proslavily tituly

V nabídkách autobazarů patří k nejpočetnější v kategorii elektromobil. Není divu, vyrábí se už od roku 2010, aktuálně už ve druhé modernizované generaci. Pokud jste si ho vybrali jako svého favorita, mějte se na pozoru před nejstaršími ročníky, u kterých velmi rychle klesá kapacita baterie.

Nissan LEAF asi nejvíc zpopularizoval titul Evropské i Světové auto roku 2011. Odborné poroty tehdy ocenily nejen revolučnost modelu, ale i jeho přijatelnou cenu, která se celkem výrazně dostala v přepočtu pod milion korun. A taky reálný dojezd na jedno nabití 117 kilometrů. Z dnešního pohledu je k smíchu, ale tenkrát šlo o výrazný posun vpřed. Tehdejší elektromobily měly problém při zapnuté klimatizaci zdolat i 50 kilometrů!

V roce 2013 se povedlo zvýšit reálný dojezd ke 150 kilometrům a o dva roky později LEAF zvládl na jedno nabití i dvoustovku. V roce 2017 japonská automobilka představila současnou druhou generaci modelu, která už disponovala dojezdem okolo 250 kilometrů.

Pozor na chřadnoucí baterie!

U nejstarších ročníků si dejte velký pozor na baterie, kterým výrazně klesla kapacita. Týká se to hlavně vozů vyrobených do jara 2013. Poté automobilka přišla s úpravami, které baterii méně zatěžovaly. I tak ale poměrně rychle stárne.

Při nákupu použitého modelu LEAF se tedy zaměřte právě především na kapacitu baterie a reálný dojezd toho kterého kousku. A nenechejte se zlákat relativně příznivou cenou nejstarších exemplářů pod hranicí 300 tisíc korun. Jinak je ale tento japonský elektromobil tradičně spolehlivý a nevyžaduje náročnou údržbu.

Cebia statistické údaje k Nissanu LEAF

celkem jich bylo zaregistrováno v ČR 629

71 % zakoupených jako nových v ČR

pokles po 4 letech o 56 z původní ceny

omezená nabídka vozidel na trhu

cenu starších modelů stlačila dolů druhá generace Nissanu LEAF
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Socialistické Yugo by se mohlo dočkat nového života jako elektromobil. Vsadilo by na cenu

Renderované snímky zveřejnil nezávislý designér Dejan Hristov. Auto by se mělo vyrábět v Srbsku
28.09.2021 19:20
|
1
Reklama

ADAC: S některými elektromobily nehnete, ani když jsou zcela nabité. Příčina je prozaická

Přestože elektromobily používají drahé akumulátorové systémy, stále mají i tradiční 12V baterie
17.09.2021 11:49
|
1

Dobije se dříve, než natankujete a ujede 1000 km. Revoluční elektromobil jde do prodeje za měsíc

Pokud se hodnoty čínského vozu GAC Aion V potvrdí, může to urychlit nástup aut do zásuvky
25.08.2021 14:00
|
31

Velké srovnání čtyř SUV, osmiválcové Porsche i SsangYong. Už se chystá nový Autosalon

Už ve středu na COOLu srovnáme čtyři malá SUV, otestujeme SsangYong Korando i Porsche Cayenne
27.11.2023 18:15
|
0

Mezi finalisty evropského Auta roku 2024 je poprvé čínský vůz. Rusové se volby nezúčastnili

V sedmičce finalistů má Evropa jen o jedno auto víc než Asie
27.11.2023 12:00
|
0
Reklama

Motoristé mají jasno: palubní počítače o spotřebě lžou. Změřit ji co nejpřesněji je ale těžké

Metoda s dotankováním nádrže do plna je zavádějící. Cvaknutí palivové pistole je loterie
22.11.2023 07:53
|
11

Sexy elektromobily, klasika jako výhody, jak se pozná dobrý řidič. Premiérový Autosalon už ve středu

Nový díl nabídne testy Mazdy CX-5, Mercedesu-AMG EQS 53, Seatu Tarraco a bazarové Škody Karoq
20.11.2023 17:12
|
1
Reklama
Autosalon TV