Reklama
Řidičův chleba

ADAC: S některými elektromobily nehnete, ani když jsou zcela nabité. Příčina je prozaická

Přestože elektromobily používají drahé akumulátorové systémy, stále mají i tradiční 12V baterie
Zdroj: Tiskový servis ADAC

Akumulátory zabírají v moderních elektrických autech více místa než trakční motory, přičemž akumulátorový balík je největší a nejdražší součástí vozidla. Obvykle bývá zabudován do podvozku a má kapacitu od 50 do 100 kilowatthodin elektrické energie. To už musí být postačující síla pro všechny důležité funkce. Pesto elektromobily nefungují bez konvenční 12-voltové autobaterie. Úkoly akumulátorů na palubě elektrického auta jsou totiž striktně rozděleny.

Bez 12V ani neodemknete

Takzvaná trakční baterie dodává proud na jízdu, dvanáctivoltový akumulátor zásobuje elektřinou pomocné agregáty jako centrální zamykání, osvětlení či infotainment. Tyto systémy by se daly provozovat v zásadě i s vyšším napětím, ale jelikož je 12-voltový standard rozšířenější, používá se ten, aby se nemusel vyvíjet za drahé peníze nový. Přístroje, které fungují s 12 volty, se ročně namontují asi do 90 milionů aut, což zabezpečuje přijatelnější ceny komponentů.

Trakční akumulátor přitom pracuje s mnohem vyšším napětím - až do 800 voltů. Když je elektromobil odstaven, z bezpečnostních důvodů je akumulátorový balík vyřazen z elektrického obvodu. Dvanáctivoltová autobaterie je však připravena na příští start. Kromě toho slouží k zálohování: jednak zálohování dat, ale i bezpečnostních součástí na doplňkové zabezpečení. Malý akumulátor hlídá naše auto i tehdy, když je odstaveno v garáži nebo na parkovišti.

V klasickém autě se spalovacím motorem 12-voltovou autobaterii napájí alternátor, který je poháněn řemenem z motoru. Spalovací motor však v elektrickém autě není, zde je napájení řešeno transformátorem vysokého napětí trakční baterie na požadovanou úroveň autobaterie. Tím, že autobaterie nemusí pohánět dvoukilowattový startér jako ve spalovacím autě, elektromobil si vystačí s mnohem menší baterií.
Reklama

Nejčastější příčina nepojízdnosti

Vadná autobaterie je už tradičně s náskokem nejčastější příčinou toho, že vám auto zůstane stát bezmocně někde na silnici. Zní to asi absurdně, ale u elektromobilů je podle ADACu podíl těchto poruch dokonce ještě vyšší - až 54% ve srovnání se 46,3% u klasických aute. Důvodem je, že e-auto jezdí častěji na kratší vzdálenosti. V praxi to znamená, že podle statistiky poruch je každé druhé elektrické auto odstavené na silnici kvůli problémům s autobaterií.

Péče, pravidelná údržba a výměna autobaterií jsou u elektrických autech stejně důležité jako u těch se spalovacím motorem. Přestože jsou autobaterie deklarovány jako bezúdržbové, musíte se o ně starat. Znamená to, že je například nutné držet v čistotě. Pokud se na kontaktech usadí vlhká špína, mohou vzniknout proudy, které baterii trvale vybíjejí, přestože auto není v pohybu. Nečistoty by měly být odstraněny kartáčem, kontakty očištěné brusným papírem. Při jízdě jen na krátké vzdálenosti se doporučuje jednou za čas dobít akumulátor na nabíječce, aby nedošlo k hlubokému podpětí, které jim zkracuje život. Platí, že pokud má 12,7 V, je plný, při práci poklesne na 12,5 V a pod 11,8 V je už hluboko vybitý.

Diskuze

Rajmund Bruno - 18.09.2021 09:39:33
Měl jsem krásnou vilku ,krásnou ženu a krásnou práci. Koupil jsem si krásné elektroauto. Teď nemám nic, s elektromobilem jsem jezdil pozdě do práce(nekd nedojel),-přišel jsem o práci, o příjem ,žena mi utekla, vilka vyhořela od elektroauta a nemám nic!

Porsche má plán na záchranu před vynucenou elektromobilitou. Staví továrnu na syntetické palivo

Dny vozů se spalovacími motory ještě nemusí být sečteny. Umělý etanol bude vznikat ekologicky
14.09.2021 12:49
|
2
Reklama

Dobije se dříve, než natankujete a ujede 1000 km. Revoluční elektromobil jde do prodeje za měsíc

Pokud se hodnoty čínského vozu GAC Aion V potvrdí, může to urychlit nástup aut do zásuvky
25.08.2021 14:00
|
31

Mercedes-Benz EQS je první elektromobil, který dojede opravdu daleko. Tak jsme se svezli

Usedli jsme za volant modelu EQS 450+, který slibuje 780 km dojezdu. Jaká je realita?
25.08.2021 08:08
|
9

Zazimování motorky si žádá větší péči než auto v garáži. Důslednost se vyplatí

Kvalitní ošetření mašiny před zimou je základem pro bezproblémovou příští sezónu
27.10.2021 18:06
|
0

Test motocyklu Triumph Bonneville T120: Stylové retro plné emocí

Zlí jazykové tvrdí, že klasické Triumphy jsou v podstatě Jawy 350 se silným motorem. Není tomu tak
25.10.2021 07:42
|
1
Reklama

Při nehodě v tunelu vás může zachránit SOS kabina. Záchvat klaustrofobie hrozí každému

Od nehody v tunelu se člověk instinktivně snaží dostat na povrch. Není to vždy šťastné řešení
21.10.2021 07:45
|
4

Kolik let byli Škodováci bez kombi a jak lili hliník? Vyzkoušejte si, co opravdu víte o škodovkách

Hodně přes sto let trvající historie české značky je nekonečnou studnicí zajímavostí
17.10.2021 18:45
|
4
Reklama
Autosalon TV