Reklama
Řidičův chleba

Elektromobilita skutečně může pozitivně ovlivnit klima, jenže se nesmí zapomínat na jednu důležitou věc

K dopravě by se mělo přistupovat s ohledem na všechny zúčastněné. Realita je ale jinde
Zdroj: iStock, volné k užití

Autorka Paris Marxová se své knize „Road to Nowhere“ věnuje otázce, zda se společnosti ve svém přístupu k elektromobilitě nemýlí. Změna klimatu je velké téma, do kterého velkým kusem zasahuje i doprava. Ostatně vlády po celém světě poslední roky tlačí na spotřebitele, aby kupovali čistě elektrická vozidla, s odůvodněním, že to tak je správné vůči naší planetě.

Oproti tomu výrobci automobilů vyvíjejí nové a lepší technologie, aby nás přiměli investovat do jejich značky. V jednom kuse jsme tak do něčeho tlačeni, aniž bychom věděli všechna fakta. Nezřídka kdy se tak můžeme setkat s názory, jestli elektromobilita je opravdu ta správná cesta.

Všednost každodenní dopravy

„Jde o to, jak se pohybujeme, jak se dostáváme do práce, jak se dostáváme do obchodu,“ uvedla Marxová pro Euronews. Podle ní se tím určuje způsob výstavby infrastruktury ve městech. Klasickým příkladem je centrum města, kde se nedá takřka hnout, natož jet autem. V zónách parkují motoristé za poplatek a do některých evropských metropolí mají dokonce zakázaný vjezd, zatímco elektromobily mohou všude a během těchto cest nevypouštějí žádné škodliviny do okolí.

Automobilky nám tedy nenásilně musí vnutit elektro auta, ačkoli některé z nich se přechodu na čistou elektromobilitu brání a jiné musely do svých modelových řad přijmout alespoň plug-in hybridy, aby splnily přísné emisní normy. Zákazníci tedy nejsou jediní, kdo je do něčeho tlačen. 

Elektromobily ve finální podobě mají jistě mnoho výhod – zaparkujete všude a ještě k tomu neznečišťujete planetu. To by byl dobrý argument, kdyby ale tyto vozy nestály dvakrát více jak běžné automobily. Vlastnictví takového auta tak není pro každého. V dnešní době, kdy si člověk musí vybrat, jestli nakrmí rodinu a v zimě nezmrzne nebo si koupí elektromobil, je vůz na elektřinu opravdu jen pro movitější část obyvatelstva. A to není ten hlavní problém.

Nižší emise neznamenají nulové emise

Jak bylo řečeno čistě elektrická vozidla nevypouštějí žádné emise do okolí, avšak srdcem takového auta je baterie. Ta se vyrábí ze surovin jako je lithium a kobalt, které mají celkem výrazný vliv na změny klimatu. „Abychom mohli vytvořit elektromobil, je třeba vytěžit spoustu nerostů. Tyto doly mají neuvěřitelné dopady na životní prostředí a především zdraví lidí v místech, kde se nacházejí,“ vysvětluje autorka knihy.

Priorita řešení změny klimatu by neměla tedy spočívat v nahrazení každého spalovacího automobilu tím elektrickým, jako spíše přehodnotit mobilitu a dopravu obecně. Možná je načase spíše investovat do jiných oblastí jako je veřejná městská doprava, pěší zóny či cyklostezky, které mohou formovat města rovněž lepším způsobem. Ale rozhodně ne vytloukat klín klínem a tvářit se, že elektromobilem vytváříme produkt, který je zcela čistý, když jeho výroba zcela čistá nebyla.

Reklama

Diskuze

Barbucha - 02.05.2023 12:14:19
Z jakého důvodu může zrovna elektromobilita pozitivně ovlivnit klima je mi záhadou. Jedině vylepšit vzduch ve velkých městech. S klimatem nepohne, zrovna tak jako šílené větrníky a miliony fotovoltaických panelů. Fanatická víra a ideologie vždy škodí.
Mikuláš Lévy - 22.10.2022 13:20:39
Já vidím problém ještě jinde a nikde se o tom nemluví. Pro rozvoj elektromobility je potřeba výrazně posílit rozvodnou síť včetně trafostanic a na parkovištích zřídit téměř na všech parkovacích místach zřídit přípojky

Elektromobily rychle ztrácí jednu ze svých hlavních předností a výrobci s tím nemohou nic dělat

Rostoucí ceny elektřiny prodražují provoz elektroaut na úroveň spalovacích motorů, dokazuje výpočet
05.09.2022 06:55
|
17
Reklama

Karavanisté se děsí budoucnosti. Elektromobil s přívěsem „žere“ a má nepříjemný problém u dobíječek

Kromě několika výhod má elektromobil jako tažné auto i spoustu problémů. A nejde jen o spotřebu
02.08.2022 13:16
|
9

Paradox povinné elektromobility: Chudí budou mít výrazně dražší cestování autem než bohatí

Nejekonomičtější je nabíjet elektrické auto z domácí zásuvky. Ale kam ho připojí lidé z paneláků?
20.06.2022 07:15
|
20

Abarth 695 Turismo nezapře italský temperament. Radost z řízení ale kazí některé detaily

Oranžová barva budí pozornost kolemjdoucích, stejně jako bublání z výfuku pravých koncovek
14.04.2024 18:26
|
0

SsangYong od začátku roku na českém trhu posiluje. Pomáhá mu k tomu solidní cena

Nejvíce jde na odbyt Korando a Tivoli Grand. Na paty jim však šlape i novinka Torres
10.04.2024 20:15
|
1
Reklama

Opel ukázal nástupce Crosslandu. Frontera nabídne velký kufr, do Česka přijede v září

S původním offroadem nemá už nic společného, zato může zaujmout jako rodinný vůz
09.04.2024 15:58
|
0

Nejlevnější Tesla se zřejmě nezačne ani vyrábět. Musk zatím tyto informace popírá

Důvodem ukončení Modelu 2 by mohla být Čína, zároveň ale také fakt, že Tesla prostě zaspala dobu
08.04.2024 16:00
|
0
Reklama
Autosalon TV