Elektromobilita skutečně může pozitivně ovlivnit klima, jenže se nesmí zapomínat na jednu důležitou věc
Autorka Paris Marxová se své knize „Road to Nowhere“ věnuje otázce, zda se společnosti ve svém přístupu k elektromobilitě nemýlí. Změna klimatu je velké téma, do kterého velkým kusem zasahuje i doprava. Ostatně vlády po celém světě poslední roky tlačí na spotřebitele, aby kupovali čistě elektrická vozidla, s odůvodněním, že to tak je správné vůči naší planetě.
Oproti tomu výrobci automobilů vyvíjejí nové a lepší technologie, aby nás přiměli investovat do jejich značky. V jednom kuse jsme tak do něčeho tlačeni, aniž bychom věděli všechna fakta. Nezřídka kdy se tak můžeme setkat s názory, jestli elektromobilita je opravdu ta správná cesta.
Všednost každodenní dopravy
„Jde o to, jak se pohybujeme, jak se dostáváme do práce, jak se dostáváme do obchodu,“ uvedla Marxová pro Euronews. Podle ní se tím určuje způsob výstavby infrastruktury ve městech. Klasickým příkladem je centrum města, kde se nedá takřka hnout, natož jet autem. V zónách parkují motoristé za poplatek a do některých evropských metropolí mají dokonce zakázaný vjezd, zatímco elektromobily mohou všude a během těchto cest nevypouštějí žádné škodliviny do okolí.
Automobilky nám tedy nenásilně musí vnutit elektro auta, ačkoli některé z nich se přechodu na čistou elektromobilitu brání a jiné musely do svých modelových řad přijmout alespoň plug-in hybridy, aby splnily přísné emisní normy. Zákazníci tedy nejsou jediní, kdo je do něčeho tlačen.
Elektromobily ve finální podobě mají jistě mnoho výhod – zaparkujete všude a ještě k tomu neznečišťujete planetu. To by byl dobrý argument, kdyby ale tyto vozy nestály dvakrát více jak běžné automobily. Vlastnictví takového auta tak není pro každého. V dnešní době, kdy si člověk musí vybrat, jestli nakrmí rodinu a v zimě nezmrzne nebo si koupí elektromobil, je vůz na elektřinu opravdu jen pro movitější část obyvatelstva. A to není ten hlavní problém.
Nižší emise neznamenají nulové emise
Jak bylo řečeno čistě elektrická vozidla nevypouštějí žádné emise do okolí, avšak srdcem takového auta je baterie. Ta se vyrábí ze surovin jako je lithium a kobalt, které mají celkem výrazný vliv na změny klimatu. „Abychom mohli vytvořit elektromobil, je třeba vytěžit spoustu nerostů. Tyto doly mají neuvěřitelné dopady na životní prostředí a především zdraví lidí v místech, kde se nacházejí,“ vysvětluje autorka knihy.
Priorita řešení změny klimatu by neměla tedy spočívat v nahrazení každého spalovacího automobilu tím elektrickým, jako spíše přehodnotit mobilitu a dopravu obecně. Možná je načase spíše investovat do jiných oblastí jako je veřejná městská doprava, pěší zóny či cyklostezky, které mohou formovat města rovněž lepším způsobem. Ale rozhodně ne vytloukat klín klínem a tvářit se, že elektromobilem vytváříme produkt, který je zcela čistý, když jeho výroba zcela čistá nebyla.