Reklama
Řidičův chleba

Elektromobily rychle ztrácí jednu ze svých hlavních předností a výrobci s tím nemohou nic dělat

Rostoucí ceny elektřiny prodražují provoz elektroaut na úroveň spalovacích motorů, dokazuje výpočet
Zdroj: Robin Běhal

Bude to už zhruba rok, kdy začaly růst ceny elektřiny natolik, že to negativně ovlivňuje život každého z nás. Podle prognóz se ceny za kWh již nikdy nevrátí na dřívější úroveň a vysoké ceny za účty elektřiny tu s námi budou hodně dlouho, ne-li napořád. Rozhodli jsme se proto detailně vypočítat, jak se aktuální situace promítla do provozní "výhodnosti" elektromobilů, samozřejmě se zohledněním i aktuálních (neméně vysokých) cen běžných paliv. Pro elektromobily to nevychází vůbec dobře... 

Kdeže loňské sněhy jsou - vzpomínka na srpen 2021

K tomu, abychom se co nejlépe zorientovali v současných cenách elektřiny i paliv, udělejme si nejprve exkurzi do srpna roku 2021. Za dodavatele elektřiny jsme si vybrali ČEZ, jakožto největší firmu, ceny konkurence ale byly zhruba srovnatelné. V té době nabízel ČEZ pro domácnosti tarif Elektromobilita (distribuční sazba D27d) s cenami 2,52 Kč/kWh v nízkém tarifu, resp. 4,34 Kč/kWh ve vysokém tarifu. Co se dobíjení u veřejných stanic týká, nabízel tehdy ČEZ ceny dle různých tarifů s měsíčními platba mi a volnými kWh v ceně, což by se do našeho přehledného porovnání jen těžko objektivně integrovalo. ČEZ však tento model ke konci roku 2021 zcela opustil a přešel na účtování po odebraných kWh, což je pro naše srovnání výrazně lepší. Ceny za kWh pro neregistrované zákazníky od 1. ledna 2022 byly tedy u ČEZu následující - pomalé AC dobíjení za 8 Kč, rychlé DC dobíjení (do výkonu 100 kW) za 10 Kč a superrychlé dobíjení za 12 Kč.

Co se běžných paliv týká, tak dle Českého statistického úřadu stál tehdy benzin v 34. týdnu 33,79 Kč/litr, nafta přišla na 31,64 Kč/litr. Tolik tedy ohlédnutí do doby poměrně nedávné, kdy byl provoz elektromobilu výrazně levnější, než u vozů se spalovacím motorem. Podívejme se na náš modelový příklad:

Modelový příklad provozu auta

Abychom byli schopni porovnat provozní výhodnost jednotlivých typů pohonu výhradně z hlediska "paliva", nikoliv třeba dalších poplatků u nabíječek, instalace wallboxu, servisu vozu, ztráty hodnoty či pořizovací ceny, je nutná jistá míra zobecnění a zvolení vhodného modelového případu. 

ELEKTROMOBIL - ve výpočtech budeme kalkulovat s jeho průměrnou spotřebou 18 kWh/100 km, s možností domácího nabíjení v nízkém tarifu, což by pro majitele byla jasná logická volba, a při dobíjení u veřejných stanic zvolíme zlatou střední cestu v podobě DC rychlonabíječky s výkonem do 100 kW.

BENZINOVÉ AUTO - z hlediska spotřeby budeme počítat 6,5 litru benzinu na 100 km s průměrnou celorepublikovou cenou dle ČSÚ (v realitě lze tedy tankovat o poznání levněji, ale i dráže).

NAFTOVÉ AUTO - z hlediska spotřeby budeme počítat 5,5 litru nafty na 100 km s průměrnou celorepublikovou cenou dle ČSÚ (v realitě lze tedy tankovat o poznání levněji, ale i dráže).

Srovnání ceny za kilometr v srpnu 2021

POHON SITUACE MĚRNÁ SPOTŘEBA NA 100 KM CENA ZA JEDNOTKU CENA ZA KM
Elektřina Domácí dobíjení - nízký tarif 18 kWh 2,52 Kč 0,45 Kč
Elektřina Veřejná dobíječka <100 kW 18 kWh 10 Kč 1,80 Kč
Benzin Čerpací stanice 6,5 litru 33,79 Kč 2,20 Kč
Nafta Čerpací stanice 5,5 litru 31,64 Kč 1,74 Kč
Zdroj: Autosalon.tv

Zlomový rok 2022 řádně zamíchal karty

Z hlediska cen energií extrémně turbulentní a cenově nepříznivý rok 2022 notně zamíchal kartami ve všech výpočtech výhodnosti elektromobilů. Ceny elektřiny letí nahoru jako utržené ze řetězu a byť ČEZ stále nabízí tarif Elektromobilita, majitelům elektrického auta se na něj nekouká lehce. V nízkém tarifu totiž zaplatí za odebranou kWh přes 8 Kč, ve vysokém pak téměř 10 Kč. Pokud by měli dojem, že u veřejných nabíječek je čeká něco výhodnějšího, jsou na omylu - připojení auta k DC dobíječce (výkon do 100 kW) znamená cenu 15 Kč za kWh, u superchargeru pak zaplatí 20 Kč/kWh!

Pokud tedy někdo spěchá po dálnici, má spotřebu elektřiny třeba 22 kWh/100 km a dobije u superrychlé nabíječky, zaplatí za každých ujetých 100 kilometrů tučných 440 Kč, což je srovnatelné s tím, že by benzinové auto mělo ve stejném režimu spotřebu 11 l/100 km, což je ovšem vysoce nepravděpodobné. Kdyby jelo za 8 litrů benzinu na 100 km, stojí sto kilometrů majitele 320 Kč. Na tisíci kilometrech je rozdíl nezanedbatelných 1200 Kč ve prospěch majitele benzinového vozu. Pokud byste jeli naftovým autem za 7 l/100 km, nezaplatíte za 100 kilometrů ani ty tři stovky. To vše samozřejmě při aktuálních průměrných cenách paliv. Ty totiž poté, co vystřelila nahoru přes 50 Kč/litr, zase poměrně značně klesala a jejich meziroční zdražení je tak zhruba "jen" 20-30 procent.

Přehledné srovnání nabídne tabulka níže, kde jsou pro náš modelový případ zohledněny aktuální ceny:

Srovnání ceny za kilometr v srpnu 2022

POHON SITUACE MĚRNÁ SPOTŘEBA NA 100 KM CENA ZA JEDNOTKU CENA ZA KM
Elektřina Domácí dobíjení - nízký tarif 18 kWh 8,07 Kč 1,45 Kč
Elektřina Veřejná dobíječka <100 kW 18 kWh 15 Kč 2,70 Kč
Benzin Čerpací stanice 6,5 litru 40,31 Kč 2,62 Kč
Nafta Čerpací stanice 5,5 litru 42,36 Kč 2,33 Kč
Zdroj: Autosalon.TV

Co z toho vyplývá?

Zatímco v srpnu 2021 byl v našem případě elektromobil výhodnější než benzinový vůz při všech způsobech dobíjení včetně superrychlého, a ve většině případů byl výhodnější i než naftová motorizace, o rok později je většina těchto výhod pryč. Elektromobil se sice stále vyplatí při domácím nabíjení (to v případě nízkého tarifu zdražilo meziročně více než 3x), popř. při pomalém AC veřejném nabíjení, ale jinak je jeho provoz dražší, než u vozů na benzin i naftu. V případě využití superrychlé nabíječky je dražší dokonce o 1,30 Kč na kilometr oproti dieselu.

Jak babička přispívala na dobíjení "zdarma"

Současný vývoj v cenách energií jen akceleroval to, co bylo stejně dlouhodobě neudržitelné - takzvané dobíjení "zdarma" například u některých obchodních řetězců. Této možnosti elektromobilisté hojně využívali, a to i s hodně drahými auty, aby se pak chlubili, jak je provoz levný a výhodný. Samozřejmě ale "zdarma" nebylo nic - stejně někomu na stole přistála faktura za spotřebovanou elektřinu a on ji musel z nějakého firemního rozpočtu zaplatit. Na příjmové stránce takového rozpočtu jsou tržby za prodej zboží, takže na elektřinu "zdarma" pro elektromobily ve skutečnosti přispíval úplně každý zákazník svým nákupem. Z vygenerovaného zisku byl vyčleněn budget třeba pro marketing a rozvoj elektromobility a z něj se provoz dobíječek hradil. Dané peníze se ale stejně tak daly použít na další zlevnění vybraného zboží pro všechny, nebo třeba jako dar potřebným a sociálně slabým. V tomto ohledu je dobře, že tato možnost končí.

Hraní si s čísly a spotřeba v hlavní roli

Naše výše popsaná a zanalyzovaná situace samozřejmě nepokrývá kompletní realitu trhu. To víceméně ani nejde - máme tu různá auta s různou spotřebou, různé dodavatele elektrické energie, různé modely účtování, různé čerpací stanice s odlišnými cenami pohonných hmot, různé jízdní návyky a možnosti dobíjení třeba v práci... Trend je ale i tak jasný. Zatímco benzin zdražil meziročně o 20 %, elektřina v případě nízkého tarifu o 320 % a u veřejné dobíječky DC o 50 %.

Samozřejmě je významnou proměnnou v našem srovnání spotřeba daného auta. Víme, že lze jezdit s elektromobilem i kolem 14-15 kWh/100 km, stejně tak ale i se spotřebou třeba 25 kWh/100 km. I auta s tradičním spalovacím motorem mohou mít rozptyl spotřeby poměrně velký, záleží na jízdním stylu, profilu trasy, rychlosti...

Neoddiskutovatelné však je, že zatímco vloni touto dobou byl provoz elektromobilu (domácí dobíjení v nízkém tarifu) oproti benzinovému autu (tankování za průměrnou cenu naturalu) téměř pětkrát levnější, dnes to to ve stejné situaci není ani zdaleka dvakrát výhodnější. Silný argument pro koupi elektromobilu se tak rozplývá jako pára nad hrncem.
Reklama

Diskuze

Agu - 10.09.2022 21:50:21
Aktuálně jezdím město dálnice město cca 15,5kWh/100km. Když nabíjím vlastní FVE samozřejmě skoro zadax a auto by bylo kompletně zaplacené asi za 5 let z rozdílu nafta vs. elektřina. Když nabíjím ČEZem z vlastní zásuvky, jezdím kilometr za cca 0,40Kč.
Agu - 10.09.2022 21:49:57
Aktuálně jezdím město dálnice město cca 15,5kWh/100km. Když nabíjím vlastní FVE samozřejmě skoro zadax a auto by bylo kompletně zaplacené asi za 5 let z rozdílu nafta vs. elektřina. Když nabíjím ČEZem z vlastní zásuvky, jezdím kilometr za cca 0,40Kč.

Policie dostala elektromobily, ale na dobíjení se zapomnělo. Místo ostré akce postávají v parcích

Skotská policie si zatím své nové vozy moc neužije, protože je musí nabíjet na veřejných stanicích
22.08.2022 07:47
|
5
Reklama

Na silnice míří elektromobil z Německa za 600 tisíc korun. Bude mít nevšední způsob dobíjení

Auto bude energii částečně doplňovat pomocí solárních panelů. Ty jsou skryté pod povrchem karoserie
28.07.2022 15:22
|
10

Prodloužený dojezd, rychlejší dobíjení a další změny dostane každá Škoda Enyaq iV. I ta ojetá

Škoda Enyaq iV dostala nový software, který kromě jiného prodloužil dojezd a urychlil nabíjení
25.02.2022 09:01
|
4

Bazar: BMW řady 5 G30 (od 2017). Oblíbený bavorák je předurčen k dlouhým cestám

Je elegantní, silný a jízdně atraktivní. Sen mnoha řidičů se ale může proměnit v noční můru
24.04.2024 11:50
|
0

V Německu řeší obří podvod s falšováním identity historických Porsche. Obžalován je i vítěz Le Mans

Podle soudu došlo k podvodu u víc než 20 vozů, mezi kterými nechybí ani legendární Porsche 917
16.04.2024 12:02
|
0
Reklama

Varování pro všechny rodiče: dětská sedačka od výrobce Peg Perego představuje bezpečnostní riziko

Model Viaggio Twist se během testu německého autoklubu utrhl z isofixové základny
12.04.2024 10:36
|
0

Elektromobilita v Německu způsobí významný výpadek příjmů do rozpočtu. Řešení bude bolestivé

Podle prognóz auditorské firmy EY přijde německá státní kasa do roku 2030 až o 50 miliard eur
07.04.2024 19:04
|
9
Reklama
Autosalon TV