Reklama
Řidičův chleba

U Lidlu jsme nabíjeli 16. srpna, na vrácení zálohy 2000 Kč čekáme. K reálnému vyúčtování nedošlo

Podle Lidlu jsou peníze zablokované kvůli bankám, naše banka ale tvrdí, že to na ní vůbec nezáleží
Zdroj: Lukáš Dittrich

V úterý 16. srpna jsme poprvé vyzkoušeli, jak funguje nový systém dobíjení na stanicích u supermarketů Lidl. Nastavené podmínky jdou na ruku těm, kteří vlastní dobíjecí kartu, kterou už nabíječky u Lidlu akceptují. Nedávno tyto nabíječky například začaly akceptovat čipy společnosti E.On. V takovém případě uživatelé nabíjejí stejně jako na jakékoliv jiné veřejné stanici a výhodou má být úspora času - alespoň trochu dobijete ve chvíli, kdy nakupujete. Podmínky pro neregistrované uživatele jsou ale naopak až absurdní. 

Pro připomenutí - každé jedno nabíjení si žádá zálohu 2000 Kč a minimálně vám bude účtována částka 100 Kč, a to i v případě pomalého AC nabíjení. Po ukončení dobíjení má být ze zálohy uhrazena cena reálného dobíjení a následně má banka dostat pokyn k uvolnění zbývající částky. Tento proces ale trvá několik dnů. My jsme se uvolnění dvoutisícové zálohy do teď nedočkali. Od nabíjení uplynuly skoro dva týdny!

Banka nic nezdržuje, Lidl problém řeší

Na prodlevu mezi dobíjením a vyplacením zálohy dvou tisíc, respektive zbývající částky po odečtení hodnoty odebraných kilowatthodin, jsme se dotazovali už předminulý týden. „Z procesního hlediska poskytovatel platebního řešení (externí společnost) nenese téměř žádnou odpovědnost, pokud jde o to, jak dlouho je částka blokována. V případě, že je částka na kartě zákazníka zablokována, přichází toto potvrzení od společnosti vydávající platební kartu (např. 2000 Kč). Když si zákazník dobije elektromobil, externí společnost informuje banku, jaká je výše částky v jejíž hodnotě si zákazník elektromobil dobil a že by měla zbytek peněz okamžitě uvolnit. Záleží ovšem na bance, kdy peníze uvolní,“ stojí v odpovědi mluvčího společnosti Tomáše Mylera. Problém je ale v tom, že my čekáme na vyúčtování našeho symbolického dobíjení v hodnotě 100 Kč už třináctý den. Když jsme se obrátili na banku, kde máme vedený účet, z její odpovědi vyplývá něco trochu jiného, než co říká Lidl. 

„U blokací karetních transakcí záleží vždy na obchodníkovi, on určuje, jaká částka se blokuje. Následně od něj přijde pokyn k zaúčtování reálné útraty a uvolnění té blokace, na nás to nijak nezáleží,“ uvedl tiskový mluvčí Fio banky Jakub Heřmánek a dodává: „My požadavek na zpracování platby nijak nezdržujeme. Jakmile máme instrukce, co s platbou/blokací provést, tak tak učiníme.“ O situaci jsme informovali i společnost Lidl, která údajně na problému s prodlevou vrácení zálohy intenzivně pracuje. Na dotaz, co je tedy důvodem takto dlouhé prodlevy, ale Lidl neodpověděl. Pouze v sobotu 27. srpna dorazil email od zákaznického oddělení s poděkováním za náš dotaz, „který společnost postoupila ke zpracování příslušnému oddělení.“ Na výraznou prodlevu zablokované částky jsme se ale dotazovali tiskového oddělení. Zdá se, že tiskové oddělení náš případ předalo zákaznickému servisu. 

Systém, kdy je zákazníkovi na kartě zablokována určitá částka, která nemusí odpovídat skutečné hodnotě nakoupeného zboží nebo komodity, není nic nového. Stejně fungují třeba automaty na CNG. U nich se nám pravidelně stávalo, že jsme špatně odhadli, kolik plynu se do nádrže vejde a zadali příliš vysokou částku. Na vrácení zbývajících prostředků jsme ale nikdy takto dlouho nečekali. Částka se vždy vrátila okamžitě. 

Minimální částku Lidl zruší

Vlna kritiky nejen z naší strany přiměla společnost Lidl k jednomu velmi vítanému kroku, zejména v případě uživatelů plug-in hybridů. Od prvního září Lidl zruší minimální účtovanou částku 100 Kč. Tento zdánlivý detail původně nutil zákazníky spíše k prodlužování dobíjení, jinak by se jim celé nabíjení u Lidlu nemuselo vůbec vyplatit. Z nabíjení prostřednictvím AC pak dělal naprostý nesmysl. To se ale za pár dnů změní. Doufejme, že se Lidlu brzy podaří vyřešit také problémy kolem vracení zálohy (kterou by také bylo vhodné snížit). 

Diskuze

Sam - 15.02.2023 17:50:03
Lidl , v něm to smrdí skoro jako v Penny Že by důchodci? Jo Globus to je něco jiného,tam chodí voňavé paničkx
Alfik - 26.12.2022 13:52:23
Pichav, ty jsi ale mentální invalida ;)))))

Nabíjeli jsme u Lidlu: 119 Kč za kWh a povinná záloha dva tisíce, která se vrátí až za pět dnů

Nové podmínky nabíjení u Lidlu jsou tak zvláštní, že se zde už nabíjet spíš nevyplatí
19.08.2022 07:44
|
65
Reklama

Kdo chce víc, nemá nic. Kvůli české hamižnosti a neohleduplnosti končí u Lidlu dobíjení zdarma

Řidiči elektromobilů svým chováním sami přispěli k tomu, že se řetězec rozhodl dobíjení zpoplatnit
04.08.2022 07:50
|
9

Lidl prodává malé SUV Kia Stonic přibližně za 3500 korun na měsíc. Dealeři značky zuří a hrozí soudy

Řetězec podle nich v Německu lže spotřebitelům, protože auto není zcela nové, ale skladové
11.03.2021 13:33
|
70

Dacia Spring prodělala velký facelift. Má dva kufry, vypadá lépe a může z ní být powerbanka

Výrazná modernizace kromě jiného konečně přinesla také nastavitelný volant
21.02.2024 09:30
|
0

V pondělí do Prahy nejezděte, chystá se kolaps. Míří tam traktory, město tomu nemůže zabránit

Na pondělí 19. února se chystá protest zemědělců, kteří hodlají Prahu zablokovat svými traktory
16.02.2024 07:56
|
6
Reklama

Test spotřeby: Wankel možná dává elektrické Mazdě MX-30 křídla, ale jeho apetit rozhodně nepotěší

Vyzkoušeli jsme spotřebu při jízdě po dálnici a změřili dynamiku nabité a vybité MX-30 R-EV
15.02.2024 13:07
|
4

CyberVAZ místo Tesly Cybertruck. Rus patentoval přísně hranaté elektrické kombi odkazující na Ladu

Pokud máte zájem, tak by měl vzniknout i sedan. Možná...
01.02.2024 14:00
|
0
Reklama
Autosalon TV