Připravte si „dvojku“ na každé nabíjení
Oficiální podmínky vypadají na první pohled celkem příjemně. Nabíjení je sice zpoplatněné, ale nastavené ceny zůstávají na dnešní poměry nízké. Za pomalé AC nabíjení zaplatíte 5,90 Kč za kWh, za rychlejší DC dobíjení vám Lidl bude účtovat 6,90 Kč za kWh (ceny jsou vč. DPH). Jenže způsob, jakým Lidl aktuálně platby za nabíjení provádí, je natolik zvláštní, že majitele elektromobilů od využívání těchto stanic přímo odrazuje. Pro majitele plug-in hybridů pak dělá možnost využít stanice Lidlu vyloženě nesmyslnou.
Když chcete zahájit dobíjení, musíte oskenovat QR kód, vypsat údaje o vaší platební kartě, napsat e-mailovou adresu pro zaslání faktury. Už toto samotné je otravné, ale asi se to dá pochopit. Společnost Lidl vám ale na kartě před každým jedním dobíjením zablokuje jako zálohu 2000 Kč. Tato částka je absurdně vysoká vzhledem k tomu, že při ceně 6,9 Kč za kWh pokrývá dobití 290 kWh. Na trhu neexistuje elektromobil, který by se takovému číslu svou kapacitou akumulátorů byť jen vzdáleně blížil. Ještě více absurdní je skutečnost, že si Lidl vezme zálohu 2000 Kč i tehdy, pokud se rozhodnete využít pomalé AC nabíjení.
„Aby bylo zajištěno, že energie, která byla během nabíjení nabita, může být zákazníkovi skutečně vyúčtována, je na platební kartě zákazníka blokována určitá částka. Na konci nabíjení se od blokované částky odečte skutečně nabitá částka. Zbytek se uvolní. V současné době je na kartě zablokováno 2.000 Kč (1998,92 Kč v případě AC dobíjení), přičemž minimální účtovaná částka je 96,90 Kč (100,30 Kč v případě AC dobíjení),“ vysvětluje tiskový mluvčí společnosti Tomáš Myler. Jinak řečeno, aby se vám dobíjení vyplatilo, je potřeba u DC nabíjení odebrat minimálně 14 kWh a u AC minimálně 17 kWh.