Reklama
Řidičův chleba

Nabíjeli jsme u Lidlu: 119 Kč za kWh a povinná záloha dva tisíce, která se vrátí až za pět dnů

Nové podmínky nabíjení u Lidlu jsou tak zvláštní, že se zde už nabíjet spíš nevyplatí
Zdroj: Lukáš Dittrich

Lidl několik let nabízel u svých supermarketů možnost dobíjet automobily zdarma. Někteří si ale na této výhodě určené primárně pro zákazníky Lidlu založili svá úsporná opatření a dobíjeli zde vesele dlouhé hodiny. Právě to byl jeden z důvodů, proč dobíjení zdarma končí. Lidl mění podmínky a v průběhu srpna postupně zpoplatní všechny své tuzemské nabíjecí stanice. Jedno takové dobíjení jsme si vyzkoušeli na vlastní kůži a nestačili jsme se divit. 

Připravte si „dvojku“ na každé nabíjení

Oficiální podmínky vypadají na první pohled celkem příjemně. Nabíjení je sice zpoplatněné, ale nastavené ceny zůstávají na dnešní poměry nízké. Za pomalé AC nabíjení zaplatíte 5,90 Kč za kWh, za rychlejší DC dobíjení vám Lidl bude účtovat 6,90 Kč za kWh (ceny jsou vč. DPH). Jenže způsob, jakým Lidl aktuálně platby za nabíjení provádí, je natolik zvláštní, že majitele elektromobilů od využívání těchto stanic přímo odrazuje. Pro majitele plug-in hybridů pak dělá možnost využít stanice Lidlu vyloženě nesmyslnou. 

Když chcete zahájit dobíjení, musíte oskenovat QR kód, vypsat údaje o vaší platební kartě, napsat e-mailovou adresu pro zaslání faktury. Už toto samotné je otravné, ale asi se to dá pochopit. Společnost Lidl vám ale na kartě před každým jedním dobíjením zablokuje jako zálohu 2000 Kč. Tato částka je absurdně vysoká vzhledem k tomu, že při ceně 6,9 Kč za kWh pokrývá dobití 290 kWh. Na trhu neexistuje elektromobil, který by se takovému číslu svou kapacitou akumulátorů byť jen vzdáleně blížil. Ještě více absurdní je skutečnost, že si Lidl vezme zálohu 2000 Kč i tehdy, pokud se rozhodnete využít pomalé AC nabíjení. 

„Aby bylo zajištěno, že energie, která byla během nabíjení nabita, může být zákazníkovi skutečně vyúčtována, je na platební kartě zákazníka blokována určitá částka. Na konci nabíjení se od blokované částky odečte skutečně nabitá částka. Zbytek se uvolní. V současné době je na kartě zablokováno 2.000 Kč (1998,92 Kč v případě AC dobíjení), přičemž minimální účtovaná částka je 96,90 Kč (100,30 Kč v případě AC dobíjení),“ vysvětluje tiskový mluvčí společnosti Tomáš Myler. Jinak řečeno, aby se vám dobíjení vyplatilo, je potřeba u DC nabíjení odebrat minimálně 14 kWh a u AC minimálně 17 kWh. 

Čím víc nabíjíte, tím více vám Lidl dluží

Dalším problémem je fakt, že zbytek zablokované částky se neuvolní hned. Podle zkušeností jiných elektromobilistů se vrací až za pět dnů. My jsme si vyzkoušeli dobíjení na pražském Barrandově v úterý krátce po obědě a do doby vydání článku (tj. po třech dnech) byly dva tisíce na našem účtu stále zablokované. Podle mluvčího společnosti Lidl ale závisí rychlost vrácení peněz na bance. 

„Z procesního hlediska poskytovatel platebního řešení (externí společnost) nenese téměř žádnou odpovědnost, pokud jde o to, jak dlouho je částka blokována. V případě, že je částka na kartě zákazníka zablokována, přichází toto potvrzení od společnosti vydávající platební kartu (např. 2000 Kč). Když si zákazník dobije elektromobil, externí společnost informuje banku, jaká je výše částky v jejíž hodnotě si zákazník elektromobil dobil a že by měla zbytek peněz okamžitě uvolnit. Záleží ovšem na bance, kdy peníze uvolní,“ říká mluvčí společnosti Tomáš Myler. Oficiální návod Lidlu dostupný na stránkách lidl.cz ale výslovně uvádí, že „k odblokování částky dochází po ca. 5 dnech.“

Z pohledu uživatele je ale vlastně jedno, kdo u sebe peníze drží. Realita je prostě taková, že Lidl požaduje za nabíjení přehnaně velkou zálohu, a to pokaždé, když zde chcete dobíjet. Reálně vyčerpáte elektřinu za pár stovek, takže když zajedete k Lidlu během týdne vícekrát a využijete nabíjení, budete mít na účtu zablokovaných třeba pět tisíc. 

Nejdražší kWh v historii

Lidl si pro použití nabíjecích stanic připravil ještě jednu podmínku. Minimálně vám naúčtuje 100 Kč bez ohledu na to, kolik nabijete. Toto opatření jde přímo proti tomu, co mělo zpoplatnění stanic řešit. Společnost chtěla nabízet pohodlí dobíjení během nákupu co největšímu počtu zákazníků a naopak nechtěla, aby zde někdo dobíjel hodinu a blokoval stojan ostatním. Jenže když uděláte nákup příliš rychle a odeberete třeba jen 10 kWh, pak místo 69 korun stejně zaplatíte stovku. 

To samé se týká pomalého AC nabíjení, které často využívají plug-in hybridy. Naše DS 9 dobila za dvanáct minut pouze 0,84 kWh, následně dorazila faktura za 100 korun a zbývajících 1900 Kč ze zablokované částky je stále kdesi v éteru. Přepočteno na jednu kWh, u Lidlu jsme nabíjeli za cenu 119 Kč/kWh. Dražší dobíjení jsme asi ještě nikdy neabsolvovali. 

Využívání minimální částky Lidl vysvětluje nutností uhradit základní poplatky za provoz systému. „Minimální platba je vyžadována z toho důvodu, že se z ní hradí veškeré poplatky poskytovatele platebního řešení (externí společnost). Je zde zahrnut poplatek za fakturaci, podporu, roamingové poplatky atd. Na tomto tématu intenzivně pracujeme a doufáme, že se nám do budoucna podaří potřebné minimální množství odstranit,“ uvádí tiskový mluvčí Tomáš Myler. 

Výhoda jen pro někoho

Naštěstí se nabíjení u Lidlu dá platit tradičně pomocí čipů a karet od automobilek stejně, jako tomu je u jiných nabíjecích stanic. Společnost předpokládá, že postupem času budou její stanice akceptovat všechny běžně využívané čipy a karty. Zatím to umí třeba karta automobilek BMW, Kia nebo Jaguar. S naším čipem od ČEZu jsme nepochodili. Lidl také už dříve říkal, že jde o jakési přechodné řešení. V budoucnu by mohlo být nabíjení spojeno s aplikací Lidl Plus. Kdy se tak stane, to není jisté. 

Nastavené podmínky tak budou vyhovovat všem, kterým půjde aktivovat nabíjení přes jejich nabíjecí karty. Pro ostatní uživatele elektromobilů dnes nepřináší nabíjení u Lidlu žádnou výhodu. Krátké dobíjení se nevyplatí, zadávání platební karty je zdlouhavé a zablokovaná částka na kartě absurdně vysoká. 

Ono to jde i jinak a Lidl to ví

Je zvláštní, že společnost Lidl zvolila na českém trhu takto komplikované a poměrně nevýhodné řešení. Stejné supermarkety totiž najdete i v jiných evropských zemích, přičemž v Německu nebo v Belgii Lidl provozuje více nabíjecí stanic než u nás. Také v těchto státech bylo nutné omezit bezplatné používání stanic, protože se na skutečné zákazníky nedostávalo, ale společnost to vyřešila trochu elegantněji. 

V Německu už dříve nasadili opatření, kdy lze dobíjet pouze přes aplikaci Lidl Plus. Dobíjení zůstalo bezplatné. V Belgii pak omezili výkon nabíjecích stanic, takže i DC dnes u Lidlu dává na tamním trhu maximálně 25 kW. I tam ale zůstalo nabíjení zdarma.  
Reklama

Diskuze

Mio - 24.08.2022 20:15:28
Místo nakupování stojí řidiči u stojanů, klábosí spolu a po 10 minutách mačkají REPETE. Po několika cyklech jedou pryč - na nakupování nemají už náladu ani síly. Nakoupí si v Coop. Tak jsme je trumfli. U nás je to ještě debilnější.
Mio - 24.08.2022 20:12:03
Myslel jsem, že nejhloupější strategii Lidl zvolil v Maďarsku. Nabíjí se pomalou rychlostí, tj. 20 kWh. Budiž, je to zdarma. Nabíjení se po 10 minutách vypne a auto jen blokuje stojan. Za 10 minut si nic nenakoupíte a ani nenabijete. Debilní.

Kdo chce víc, nemá nic. Kvůli české hamižnosti a neohleduplnosti končí u Lidlu dobíjení zdarma

Řidiči elektromobilů svým chováním sami přispěli k tomu, že se řetězec rozhodl dobíjení zpoplatnit
04.08.2022 07:50
|
9
Reklama

Možností nabíjení pro elektromobily je celá řada. Některé jsou levné, jiné stále úplně zdarma

Vyhledali jsme veškeré možnosti nabíjení pro elektrická auta a zjišťovali ceny i jejich dostupnost
29.07.2022 11:38
|
9
Reklama

Komentář: Vynucené obídky a kafíčka by se správně měly připočítávat k cenám nabíjení elektromobilů

Jízda s elektromobily na delší vzdálenost je možná, nese s sebou však vícenáklady různého druhu
10.04.2022 19:37
|
13

Lidl prodává malé SUV Kia Stonic přibližně za 3500 korun na měsíc. Dealeři značky zuří a hrozí soudy

Řetězec podle nich v Německu lže spotřebitelům, protože auto není zcela nové, ale skladové
11.03.2021 13:33
|
70

Zakázala EU řidičům staré zimní pneumatiky M+S? Zjistili jsme, jaká je skutečnost

Zimní pneumatiky M+S nejsou zimními pouze v Německu a není na to přímo žádná směrnice EU
14.11.2024 08:00
|
1

Konečně elektromobil, kde elektrický pohon dává perfektní smysl. Jednu bolest ale nová třída G má

Čtyři elektromotory ocení příznivci jízdy terénem i majitelé, kteří auto mají jako leštěnku
11.11.2024 14:30
|
1
Reklama

Osmikolový obytňák, Škoda Obytnaq i způsob, jak stvořit obytné auto za pár minut. Brno ukazuje vše

Stejně jako v minulosti ukazuje veletrh Caravaning Brno i letos všechny možnosti cestování
09.11.2024 18:10
|
0

Značky koncernu VW dovezly na e-Salon šest výstavních premiér a poctivou slevu na hybridní Tayron

Ukazuje se například rychlý ID.Buzz, Cupra Terramar, VW Tayron nebo i nová California
07.11.2024 07:27
|
0
Reklama
Autosalon TV