Reklama
Řidičův chleba

Komentář: Vynucené obídky a kafíčka by se správně měly připočítávat k cenám nabíjení elektromobilů

Jízda s elektromobily na delší vzdálenost je možná, nese s sebou však vícenáklady různého druhu
Zdroj: Jan Blažek - Autosalon.tv

Když se s elektromobilem vyráží na delší cestu, padá zároveň jeho největší výhoda v podobě výhodného dobíjení doma či v práci, jakkoliv ani tuto možnost nemá každý. Takový cestovatel je pak odkázán na využití sítě nabíjecích stanic a nutnost průběžně zastavovat a dobíjet. U příznivců elektromobility často narazíme na argument, že by se stejně mělo každých zhruba 200 km stavět a že dobíjení tak lze naprosto pohodlně spojit s občerstvením, které je na dlouhé cestě přece nevyhnutelné. Na jednu stranu proti tomu nelze nic namítat - jíst se musí, na tu druhou to však vyžaduje nejen změnu myšlení a plánování, ale i výrazně naditější peněženku. Vznikají kvůli tomu totiž do značné míry vynucené vícenáklady, které mohou výrazně zkreslit jinak exaktní výpočty spotřeby a cen za kWh.

Cesta na hory do Rakouska jako častý příklad

Přiznám se, že k dnešnímu komentáři mne přivedly zejména postřehy z cest elektromobilistů do Rakouska v uplynulé zimní sezoně. Zajímám se o dění kolem, takže sleduji různé profily na LinkedInu, Twitteru či Facebooku a docela mě baví projíždět i diskuze pod příspěvky o elektromobilitě. Člověk se tam dozví zajímavé pohledy, názory i technické informace, a to myslím bez jakékoliv ironie. Skutečně nemám problém uznat pozitiva, nicméně stále se ještě neumím zcela zbavit svého pohledu na věc pramenícího z vlastních zkušeností, zážitků i možností při cestování do zahraničí.

Pokud bych měl zmíněné zimní cesty nějak stručněji shrnout, nesly se postřehy elektromobilistů asi v tomto duchu:
  • s elektromobilem lze dojet na hory, a to i do Rakouska
  • cesta do Nassfeldu je pohodlná a celkem rychlá - dobíjel jsem v Českých Budějovicích během nákupu u Lidlu a pak v Salzburku, kde jsme šli mezitím na oběd. 
  • Cestou do Zell am See jsme se během rychlonabíjení stavili na dobrý oběd a pak s plně nabitým autem zase pokračovali dál.
  • ...už jsme v cíli ve Flachau, kde si dáváme večeři a bez problémů nabíjíme přímo před hotelem
  • každý, kdo cestoval s dětmi přece ví, že stejně musí každých 200 kilometrů stavět, takže těch 30 minut bez problémů využiji k nabíjení a dám si kafe.
Nevěnuji se tentokrát těm, kteří vyrážejí dále a ve svých sociálních bublinách sdílejí informace o tom, jak se těší, až vyzkouší ten a ten nový hotel na cestě s ochutnávkou vín a steaků, na což reagují jejich "sleďové" prosbami, ať se pak podělí o to, jaké to tam bylo, že se do toho hotelu také chystají. To je totiž ještě jiný level elektromobility... 

Jíst a čůrat se sice musí, já jsem ale držgrešle

Nic proti uvedenému způsobu cestování. Ostatně, je asi snem mnoha z nás, protože spojit cestu s dobrou krmí či kvalitním hotelem by chtěl asi každý. Jenže já se klidně přiznám - jsem docela držgrešle vychovaná v trochu jiné době. Peníze nerostou na stromě, musí se vydělat. Když je utrácíš, přemýšlej za co. Konkrétně Rakousko a lyžování mám docela najeté a máme to tam rádi - nemám tak na jednu stranu problém koupit celoroční permanentky a jet si zalyžovat třeba i na vícero týdnů za sezonu. V tomhle ohledu si našetříme a dopřejeme. Na stranu druhou ale nespíme v hotelech, ale hledáme cenově rozumnější ubytování, na svahu si pak někdy klidně dáme jen housku a čaj z termosky a už vůbec se mi nechce během asi 500 km dlouhé cesty stavět na "zbytečný" oběd někde v motorestu u dálnice, za který v případě naší čtyřčlenné rodiny vypláznu minimálně 60 euro (spíš víc...) a ani to není kdovíjaký gastronomický zážitek.

Když se mně či někomu z posádky chce cestou na WC, zastavujeme při první možné a vhodné příležitosti...a ano, přiznám se, většinou ani nevyžadujeme placené WC u čerpacích stanic, kde jsou i dobíječky, ale úplně nám stačí čistý Asfinag někde na odpočívadle. Nechci trápit svůj už tak vetchý močový měchýř ještě tím, že si budu vybírat WC podle přítomnosti rychlodobíjecí stanice.

A cestování s dětmi? Když byly menší a usnuly, tak se jelo, co to dalo, dokud byl klid na palubě - cílem naopak bylo NEZASTAVOVAT. Teď jsou větší, takže i tu pauzu zvládneme všichni do 10 minut a valíme dál.
Reklama

Přej a bude ti přáno

Aby nevznikla mýlka - já proti uvedenému způsobu cestování, který spojuje dobíjení elektromobilu s příjemnými zážitky, vůbec nic nemám. Ani ho nikomu nezávidím. Naprosto chápu, že je docela dost lidí, kteří jsou finančně i časově v pohodě a pro takové je elektromobil asi skutečně řešením, které jejich návyky moc nemění, popř. je možná i změní rádi. Budiž jim přáno.

Jenže je to podobné, jako v mém nedávném komentáři o influencerech - tito lidé nemohou být od reality běžného motoristy snad více vzdáleni. Je chvályhodné, že jsou pionýry elektromobility, jen mám obavu, že tato skupina výhledově vyčerpá svůj tržní potenciál a její představa cestování elektromobilem bude u normálních motoristů jen těžko hledat následovníky. Ne proto, že by také nechtěli takový životní styl, ale proto, že pro ně vydělané peníze mají úplně jinou hodnotu... 

Diskuze

Milos - 20.08.2022 10:16:46
Ja vidim hlavni smysl pro lidi co doma nabiji zadarmo z fv a pak je to parada
Vladimir - 19.06.2022 13:00:19
Docela hloupy clanek.. elektro si tedy podle toho asi nekoupi nekdo, kdo na svahu ji housku a pije caj z termosky. Ja si tam dam pivko, poradne jidlo a po ceste si kupuji co chci. Takze ja elektro mit mohu..

Pomohou Ukrajině elektromobily? Někteří provozovatelé už nabízí i dobíjení zdarma

V Polsku, na Slovensku a v Maďarsku je teď možné na některých stanicích využít bezplatné dobíjení
05.03.2022 18:43
|
4
Reklama

Švédové vědí, jak zlevnit dobíjení aut. Göteborg vsadil na hromadný nákup elektřiny pro dobíječky

Systém využívá českou platformu Charge-up pro propojení s 1500 nabíječkami
14.02.2022 17:12
|
1

Hon za rychlým dobíjením pokračuje. ABB představilo nejrychlejší nabíječku na světě.

Dobíjecí výkon až 360 kW zvládne nabít 100 kilometrů dojezdu pod tři minuty
04.10.2021 09:53
|
2

Nový VW Tiguan při prvních jízdách přesvědčil motoricky, adaptivní podvozek se ale ještě bude ladit

U třetí generace kompaktního SUV jsme vyzkoušeli dva motory ve verzích R-Line a Elegance
22.02.2024 08:08
|
1

Skandál kolem reflexních vest. Autoklub zjistil, že třetina z nich ani nezvládne odrazit světlo

Pět vest ze 14 zkoušených vyšlo z testu neuspokojivě a některé dokonce vůbec neodrážely světlo
16.02.2024 16:45
|
2
Reklama

Ojetá auta zůstávají drahá. O elektromobilech z bazaru budou lidé uvažovat nejdřív za pět let

Německá společnost DAT už 50 let monitoruje automobilový trh. Informace z roku 2023 moc nepotěší
16.02.2024 07:47
|
1

S oslněním se potýká většina řidičů. Nejčastěji ho způsobují dálková světla, občas ale i cyklisté

Průzkum mezi 4300 evropskými motoristy přinesl varovná zjištění. Bezpečnostní riziko je vysoké
02.02.2024 13:58
|
10
Reklama
Autosalon TV