Reklama
Nová auta

Další variace se stejnou alianční technikou. Japonské elektrické SUV má přesto pár trumfů navíc

Mitsubishi uvedlo na trh model Eclipse Cross, který díky velké baterii ujede přes 600 km.

Nejen příznivcům značky s třemi diamanty ve znaku je jméno Eclipse známé. Tento model se v podobě sportovního vozu vyráběl v letech 1989 až 2012, přičemž vzniklo 5. generací. Doba se ale mění, a tak i Mitsubishi použilo osvědčený recept – v roce 2017 tak použilo „legendární“ jméno znovu a přiřadilo ho dnes oblíbené karoserii SUV. Vznikl model Eclipse, který se v řadě modifikací vyrábí dodnes. Jenže ani to nestačí, protože je potřeba použít čistě elektrický pohon. A tak tu máme Eclipse Cross, který právě vstupuje na náš trh. Kolik za něj zaplatíte a čím se chce odlišit od konkurence i od vlastních aliančních sourozenců?

Design prodává

Mitsubishi Eclipse Cross vychází z platformy CMF-EV aliance Nissan-Renault-Mitsubishi, takže je jasné, že spousta technických i rozměrových parametrů je pevně daná a ani designéři japonské značky si nemohli moc vyskakovat. Snažili se ale důstojně, takže Eclipse Cross řadím po vzhledové stránce ke zdařilým počinům a od sesterského scénicu se liší dostatečně. Vpředu je pro značku charakteristický Dynamic Shield a vzadu je použitý další jednotící prvek tzv. Heaxgonal. Pěkná zadní horizontálně orientovaná světla opticky rozšiřují karoserii a elektrické SUV s délkou téměř 4,5 metru působí fakt důstojně a sebevědomě. Francouzské kořeny však i tak nezapře, protože výroba tohoto modelu probíhá ve francouzském Douai. To má nespornou výhodou v kratších dodacích lhůtách.

Z hlediska prostornosti nečeká na majitele žádné zklamání, samozřejmě s přihlédnutím k danému segmentu. Kufr má objem solidních 545 litrů. Na palubní desce je pak nepřehlédnutelný velký vertikálně orientovaný displej infotainmentu využívající konektivitu Android od Googlu. Potěšující je i fakt, že auto má normální volant – ano, zní to vlastně až divně, ale Mitsubishi nepřikročilo k nějakým zbytečným inovacím a i u elektromobilu chce řidiči poskytnout co možná nejlepší pocit z řízení.

Technická sonda do akumulátoru

V modelu Mitsubishi Eclipse Cross je použitý trakční akumulátor BTBAE 2120 s kapacitou 87 kWh využívající 400V architekturu. Je složen ze 192 článků LG Chem ve 12 modulech, má výšku pouhých 140 mm a jeho hmotnost je 532 kg. Podíl hlavních prvků je následující:

  • Nikl - 83 kg
  • Mangan - 42 kg
  • Kobalt -14 kg
  • Lithium - 10 kg
  • Grafit - 82 kg

Zatím jen dvě vrcholné verze

Z hlediska pohonu vstupuje Eclipse Cross na český trh zatím v jedné variantě, a to rovnou té nejvyšší. Jedná se o elektromotor s výkonem 160 kW, který bere energii z velkého akumulátoru s kapacitou 87 kWh. To je na kompaktní SUV docela slušný parametr, který vyúsťuje v dojezd přes 600 km. Auto má v základu palubní dobíječku 11 kW, ale lze si objednat i 22kW, u DC stanic lze pak dobíjet výkonem až 150 kW. Motor pohání přední kola, čtyřkolka v nabídce není. Co však nechybí je funkce V2L pro napájení externích spotřebičů s příkonem do 3,7 kW.

Z hlediska výbav jsou k dispozici zatím jen dvě nejvyšší, u japonské značky tradičně nazvané Intense+ a Instyle. Výsledkem je cena od 1 158 850 Kč, což není úplně málo, avšak Mitsubishi si zakládá na bohaté výbavě. Ve výbavě Intense+ tak nechybí třeba adaptivní LED světlomety, 360° kamera, tepelné čerpadlo či 20palcová kola. A je toho samozřejmě mnohem více, z hlediska výbavy byl japonský výrobce fakt velkorysý.

Výbava Instyle přidává ještě prémiový audiosystém Harman Kardon s výkonem 410 W a devíti reproduktory, masážní sedadlo řidiče či efektní elektrochromatickou prosklenou střechu. Cena této výbavy začíná na 1 233 850 Kč. Spotřebitelsky významným prodejním argumentem je i tovární osmiletá záruka (nebo 160 tisíc km). Na podzim by se měla objevit cenově příznivější varianta s baterií 60 kWh, která už bude dostupná i v nižších výbavových stupních, zatím se hovoří o výbavě Invite, zcela vstupní Inform asi český importér do svých ceníků nezahrne.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Mitsubishi Grandis je převlečený Renault se sportovnějším charakterem. U ceníku ale zpozorněte

Grandis umí být levnější i dražší než výchozí Renault Symbioz. Stejně tak se liší některé příplatky.
31.03.2026 12:18
|
0
Reklama

Nové Mitsubishi Grandis HEV má skvělou spotřebu paliva. Dynamikou ale nikoho neohromí

S japonsko-francouzským SUV jsme vyzkoušeli losí test, zrychlení a reálnou spotřebu benzinu.
18.03.2026 16:54
|
0

Má klasické jméno, ale moderní styl i hybridní techniku. Řídili jsme nové Mitsubishi Grandis

Kompaktní SUV je delší než Škoda Karoq, nabídne dost místa pro posádku i úsporný hybrid
24.10.2025 11:49
|
0

V Praze se otevřel speciální servis pro americké vozy. Firma do Česka přiveze 400 aut ročně

Obrovská hala v pražských Běchovicích skrývá špičkové zázemí s lidmi, kteří žijí Amerikami.
26.05.2026 12:00
|
0

Řidiči se při pouštění sanitky často dopouštějí přestupku. Policie prozradila, jak situaci řeší

Pustit sanitku na semaforech není jen tak. Řidiči se v dobré víře dopouštějí prohřešku.
19.05.2026 08:15
|
30
Reklama

Autoklub otestoval zázračnou krabičku. Má snižovat spotřebu, ale ve skutečnosti dělá něco úplně jiného

Drahá paliva vedou řidiče ke zkoušení různých alternativ. Tímto směrem cesta ale nevede
13.05.2026 14:00
|
4

Komentář: Bublající motorky k létu přece patří. Jenže v kůži chalupáře to vidíte úplně obráceně

Pro jedny pruda, pro druhé vysvobození. Policie vybavená hlukoměrem číhá zejména na motorkáře.
11.05.2026 10:01
|
11
Reklama
Autosalon TV