Reklama
Řidičův chleba

Komentář: Influenceři odvádí elektromobilitě medvědí službu. Normální lidi totiž žijí v jiném světě

Nadšení ze zapůjčených elektromobilů se na sociálních sítích na běžné lidi přenáší jen těžko
Zdroj: Tiskový servis ČEZ

To, že automobilky do svých komunikačních strategií zapojují influencery a známé osobnosti, není nic nového. S příchodem elektromobility ale tento trend ještě zesílil. Z pohledu chytrých hlav, které se daly dohromady v centrále automobilky, je to asi racionální úvaha – proč riskovat případnou negativitu třeba v motoristickém médiu, když tady mám nadšeného elektromobilistu, který to vidí všechno „správně“. Jak tak ale sleduji vzniklé influencerské příspěvky, nemyslím si, že je to cesta, která dostane reálné výhody elektromobility k běžným Čechům. Spíše naopak.

Influenceři jako elévové motoristických redakcí

Když jsem koncem minulého tisíciletí v motoristické branži začínal, psal jsem testy nových aut více jak půl roku do šuplíku, aniž by je šéfredaktor zveřejnil. Tolik nekritického nadšení v nich bylo, tolik souvislostí mi unikalo…a tak skvělá profesní škola to byla. Nikdo mi neříkal, co přesně mám napsat, koho chválit a koho ne, ale učil jsem se strukturu testu, způsob uvažování, prioritní oblasti auta, pochopení potřeb většinového čtenáře. Stejně tak jsem byl veden k tomu zajímat se o auta spíše v základních výbavách, neohrnovat nos nad auty, která jsou na silnicích nejběžnější. Tedy všechno to, co influencerům povětšinou naprosto chybí. Neříkám, že je to špatně, doba se (nejen) v tomto směru změnila už dávno, jen komentuji, co vidím.

„Socky“ a život v sociální bublině

A vidím prazvláštní způsoby komunikace elektromobilního tématu směrem k většinově skeptické české veřejnosti. Má normálního člověka šanci přesvědčit třeba investor Radovan Vávra, který na Twitteru po 14denní zápůjčce Audi e-tron (od 2,2 milionu Kč) rozjímá, v čem je e-tron lepší než Tesla X (od 2,5 milionu Kč)? Ostatně, „recenze“ influencerů mají povětšinou identické schéma – po zápůjčce panuje nadšení typu „kéž byste si to také mohli vyzkoušet, to byste si to hned koupili“ podobně, jakoby se poprvé svezli s Mercedesem třídy S a bez uzardění prohlásili, že je to skvělé auto, které by si měl přece koupit každý.

Pořizovací cenu auta influenceři povětšinou neřeší a když, tak se omezí jen na konstatování faktu, že „tohle skvělé auto, které musí po prvním svezení každý chtít, stojí 1,6 milionu Kč.“ Tečka. Kontext? Nulový. V zemi, která má v průměru 15 let starý vozový park a průměrná cena ojetiny je někde kolem 200 tisíc korun, je to skutečně informace „za milion“. A dobíjení? To je přece taky zábava – při čekání na dobíječkách potkáte tolik skvělých lidí, s nimiž si popovídáte. Opět chybí kontext každodenního běžného dne normálního člověka, který má úplně jiné starosti.

V tomhle ohledu odvádí influenceři na sociálních sítích elektromobilitě skutečně medvědí službu – hází miliony sem a tam, mají na vše spoustu času, během dobíjení chodí na kafíčko či obídky, cenu za kWh neřeší, případné argumenty v diskuzích povrchně odbydou, negativa neexistují… normálnímu českému řidiči prostě nemohou být vzdálenější. Vždyť ne nadarmo se v Česku sociálním sítím říká „socky“, ne?

Babička Ivana Mládka by nám to vysvětlila nejlíp

V souvislosti s pročítáním nadšených recenzí elektromobilů na sociálních sítích si často vzpomenu na jednu z legendárních hlášek z knihy Zápisky šílencovy od Ivana Mládka, když popisuje svou babičku: „Minulý týden měla možnost si zakoupit úplně nový Mercedes 500 SEL s automatickou převodovkou, kouřovými skly, mahagonovou palubní deskou a klimatizací. Nakonec babička to auto nekoupila, protože neměla peníze.“ S racionálnějším a nadčasovějším zhodnocením tuzemského automobilového trhu zatím nikdo jiný nepřišel…

Chybí uvěřitelné představení výhod

Abych jen nebyl v pozici chytrolína, kterému není nic dobré, tak si dovolím i pár vlastních postřehů ke komunikaci elektromobility. Předesílám, že nejsem její odpůrce (to jsem měl asi napsat hned v úvodu), takže bych se v této náběhové fázi soustředil mnohem více na představení neoddiskutovatelných výhod každodenního provozu.

Proč nějaká automobilka nepůjčí pět deset svých elektromobilů na měsíc či dva normálním českým rodinám a lidem? Ukázalo by se, že povětšinou opravdu nejezdí moc daleko, že jim jedno nabití stačí klidně i na několik dní jejich normálního životního rytmu, že pro jízdu po městě, na nákupy, rozvoz dětí na kroužky je elektromobil skutečně dobrá alternativa. Při výpočtu nákladů by pak bylo patrné, že je tento způsob i provozně výhodnější. Je mi jasné, že by to bylo pro značku určitě rizikovější, protože se bude hůře maskovat vysoká pořizovací cena či omezenější dojezd při delších výletech. Na druhou stranu by se ale mohlo ukázat, že změna dosavadních zaběhlých návyků běžného spotřebitele v čele s tankováním jednou za měsíc je skutečně možná a netrvá ani moc dlouho.

Tak či onak ale podle mě elektromobily patří komunikačně opravdu spíše do rukou těch, s nimiž je schopna se identifikovat většinová společnost, než vybraným elitám, které netrápí zvýšení záloh na elektřinu, ba naopak si mnou ruce, jak na tom díky zainvestovaným akciím ještě vydělaly.
Reklama

Diskuze

Honza - 15.01.2023 22:15:21
Radovane - Electrodad jako člověk střední příjmové třídy? Podle pozic v jeho životopisu (poradenská firma, investiční firma) bych jeho měsíční příjmy v minulosti odhadoval na 150-200 tisíc a víc. Teď jako influencer se elektromobilitou živí ještě lépe.
Radovan - 15.04.2022 10:33:17
Taky mám někdy tento pocit. Přitom třeba testy Jana Staňka z Brna (electrodad) se blíží realitě, protože jako člověk střední příjmové třídy s vozidly absolvuje několika týdenní i několika měsíční běžný rodinný život v domku na předměstí Brna.

První dojmy z Audi RS 3: Pětiválcová viagra pro všechny, kdo klesají na mysli z doby elektromobilní

Kompaktní hatchback a sedan jsou nejen pekelně rychlé, ale také překvapivě hravé
31.01.2022 07:33
|
1
Reklama

Tesla za půl milionu korun nebude. Máme teď jiné starosti než laciný elektromobil, řekl Musk

Ani tři zásadní modely, o kterých se hovořilo, nyní nejsou na pořadu dne. Odsouvají se do budoucnost
28.01.2022 11:53
|
6

Na uhašení elektromobilu je potřeba obrovské množství vody. Hasiči však přišli na zajímavý zlepšovák

Byť elektromobily nehoří častěji než běžná auta, jejich hašení je o poznání komplikovanější
25.01.2022 14:14
|
23

Se stavem tachometru lze snadno manipulovat i u moderních aut. Podvodníci mají staronový trik

Podle policie má každý třetí vůz přetočený tachometr. Německý autoklub ukázal, jak je to snadné
21.11.2024 14:15
|
0

Road trip: S prezidentským Renaultem Rafale na francouzskou riviéru i do automobilových muzeí

Vůz, který vozí Emmanuela Macrona, jsme důkladně prověřili ve všech jízdních režimech
17.11.2024 18:28
|
0
Reklama

Toto jsou nejspolehlivější a nejporuchovější auta vyrobená v Česku v letech 2020-2021

Německý autoklub dělá žebříček spolehlivosti na základě dat o technických kontrolách
13.11.2024 12:04
|
0

Komentář: Po zvolení Donalda Trumpa to mají evropské automobilky nahnuté. Neví se, co myslel vážně

Co byly jen předvolební řečí a jaká bude realita? Trump vzbuzuje nejistotu i mezi automobilkami
08.11.2024 13:33
|
4
Reklama
Autosalon TV