„Socky“ a život v sociální bublině
A vidím prazvláštní způsoby komunikace elektromobilního tématu směrem k většinově skeptické české veřejnosti. Má normálního člověka šanci přesvědčit třeba investor Radovan Vávra, který na Twitteru po 14denní zápůjčce Audi e-tron (od 2,2 milionu Kč) rozjímá, v čem je e-tron lepší než Tesla X (od 2,5 milionu Kč)? Ostatně, „recenze“ influencerů mají povětšinou identické schéma – po zápůjčce panuje nadšení typu „kéž byste si to také mohli vyzkoušet, to byste si to hned koupili“ podobně, jakoby se poprvé svezli s Mercedesem třídy S a bez uzardění prohlásili, že je to skvělé auto, které by si měl přece koupit každý.
Pořizovací cenu auta influenceři povětšinou neřeší a když, tak se omezí jen na konstatování faktu, že „tohle skvělé auto, které musí po prvním svezení každý chtít, stojí 1,6 milionu Kč.“ Tečka. Kontext? Nulový. V zemi, která má v průměru 15 let starý vozový park a průměrná cena ojetiny je někde kolem 200 tisíc korun, je to skutečně informace „za milion“. A dobíjení? To je přece taky zábava – při čekání na dobíječkách potkáte tolik skvělých lidí, s nimiž si popovídáte. Opět chybí kontext každodenního běžného dne normálního člověka, který má úplně jiné starosti.
V tomhle ohledu odvádí influenceři na sociálních sítích elektromobilitě skutečně medvědí službu – hází miliony sem a tam, mají na vše spoustu času, během dobíjení chodí na kafíčko či obídky, cenu za kWh neřeší, případné argumenty v diskuzích povrchně odbydou, negativa neexistují… normálnímu českému řidiči prostě nemohou být vzdálenější. Vždyť ne nadarmo se v Česku sociálním sítím říká „socky“, ne?