Motor 1.2 TCe láká na nízkou cenu, je to ale past
V bazarové inzerci se objevují podezřele levné Renaulty s benzínovým čtyřválcem 1.2 TCe. A není to náhodou. Dvanáctistovky z let 2016-2018 se staly pro francouzskou automobilku noční můrou. Na vlažně jezdícím čtyřválci pocukávajícím v nízkých otáčkách si lámala jeden zub za druhým. Jednotkám s interním označením H5F (výkon 74 nebo 94 kW) se proto zcela vyhýbejte a nenechte se přesvědčit ani nízkou pořizovací cenou vozu. Čtyřválec žere olej a extrémně dlouho se ohřívá (na provozní teplotu klidně víc než 25 kilometrů), což se projevuje ředěním oleje benzínem, neboť motor pracuje dlouho s bohatou směsí. Rychle se tak opotřebovávají válce a stanovená výměna oleje po 30 000 km to jen zhoršuje. Řadě majitelům byly motory měněny v záruce a ani to problém nevyřešilo. Samozřejmě můžete namítnout, že znáte jedince, kteří s tímto agregátem najeli desítky tisíc kilometrů bez potíží. Ano, čtyřválec může fungovat za specifických podmínek – pokud ho používáte jen na dlouhé trasy, tankuje nejlépe aditivovaný benzín s vyšším oktanovým číslem, nepodtáčíte ho a měníte olej po deseti tisících kilometrech. Jedině pak se s ním dá žít za předpokladu osmilitrové spotřeby paliva.
Daleko lepší volbou je nástupce 1.3 TCe montovaný pod kapotu Méganů od roku 2018, který vznikl ve spolupráci s automobilkou Mercedes-Benz. Čtyřválec se chlubí nadprůměrným zátahem a nízkou spotřebou paliva (dlouhé trasy jezdí klidně za pět litrů, po Praze se pohybuje max. za sedm, samozřejmě záleží na jízdním stylu). Je pružný a dobře se s ním předjíždí. Pozor si snad dejte je na citlivost motoru s přímým vstřikováním na kvalitu paliva a oleje. Tankujte kvalitní palivo a měňte olej po roce nebo nejpozději 15 000 km.
Čas od času do nádrže nalijte i nějaké to aditivum a občas ho protáhněte mimo město.
Nejsilnější benzínová pohonná jednotka 1.6 TCe byla výsadou verze GT. Ve spojení s ním dostanete Mégane s výborně naladěným podvozkem, řízenou zadní nápravou 4Control a také ve spojení s automatickou dvouspojkovou převodovkou EDC, kterou osobně moc nemusím (vadí mi její projev a občasné technické problémy).
Základní šestnáctistovka 1.6 SCe s nepřímým vstřikem paliva je v podstatě jednoduchý motor bez všech složitostí typu turbo apod. Hodně vytěžované šestnáctistovky trpí na vyšší spotřebu oleje. Pokud k tomu přičteme neoslnivou dynamiku a mizernou pružnost nebo spojení jen s pětirychlostním manuálem, vyhoví tato jednotka jen hrstce zájemců jezdících krátké vzdálenosti. S čtyřválcem se mohl pojit i
variátorový automat, ale na ten v Česku nenarazíte tak často (mají jej vozy individuálně dovezené). Na dálnice se nehodí vůbec. Rozvody má řešené řetězem, který vydrží klidně 300 tisíc, než začne většinou chrastit (pak je nutná výměna). Bonusem je fakt, že díky nepřímému vstřikování není šestnáctistovka náročná na kvalitu paliva. Pokud nelítáte po dálnicích, nenajezdíte desítky tisíc kilometrů ročně, nezapomenete na výměnu oleje 15 tisících a svíček po šedesáti, občas necháte seřídit vůle ventilů, tak 1.6 SCe je ideální volbou. Samozřejmě Méganů s čtvrt milionem km a více, se nevšímejte.