Reklama
Nová auta

Luxusní elektrické SUV od Audi nově ujede až 600 km na nabití. A sveze se na úspěchu jména Q8

Po modernizaci se označuje jako Audi Q8 e-tron. Má větší výkon a lepší dynamiku
Zdroj: Tiskový servis Audi

Audi představilo modernizovaný model e-tron a jeho kupé verzi e-tron Sportback. Nově se bude označovat jako Audi Q8 e-tron, dostal větší baterii s využitelnou kapacitou až 104 kWh a výkonnější základní motor. I nejslabší provedení nově zvládne zrychlení z 0 na 100 km/h během šesti vteřin.

Mnohem větší kapacita

Audi e-tron se od zahájení prodeje v roce 2019 celosvětově prodalo více než 150 tisíc kusů, což z něj dělá nejoblíbenější luxusní elektrické SUV. Na českém trhu jde zatím přibližně o dvě stovky prodaných kusů.

Rozsáhlá modernizace, kterou nám automobilka staticky, tedy zatím bez možnosti jízdních testů, ukázala v okolí francouzského Cannes, se nejvíce projevila na technice elektromobilu. Základní varianta s označením 50 dostala nově mnohem větší baterii, jejíž využitelná kapacita je nyní 89 kWh místo dosavadních 64 kWh. A nejde jen o to, že by výrobce prostě baterii zvětšil, ale díky optimalizaci se podařilo zvýšit o dvacet procent její „energetickou hustotu“. To samozřejmě znamená i prodloužení dojezdu na jedno nabití na 480, respektive 500 km (Sportback), pokud bude vůz udržovat spotřebu podle reálné metodiky WLTP.

Už nejslabší motor nabídne 250 kW

Základní verze dostala i výkonnější motor, který nyní produkuje až 250 kW. To znamená i zlepšení dynamiky. Z místa na 100 km/h se nejpomalejší verze rozjede už během pouhých šesti vteřin, zatímco dříve to bylo 6,5 s (podle technických údajů na českých stránkách Audi dokonce 6,8 s). Zvýšila se i maximální rychlost luxusního elektromobilu, a to o deset kilometrů v hodině. I nejpomalejší varianta tak může upalovat až 200 km/h. Rychlejší je nyní i nabíjení Audi Q8 e-tron 50. Maximální rychlost na rychlonabíječkách nyní činí 150 kW místo dosavadních 120 kW.

Zlepšení se samozřejmě týká i dražších a výkonnějších verzí označovaných 55 a S. I ty totiž dostaly větší kapacitu baterií. Místo dosavadních 86 kWh se nyní chlubí 104 kWh. A to znamená dojezd až 600 kilometrů na jedno nabití u z tohoto pohledu nejlepší varianty Audi Q8 e-tron Sportback 55. Všechny hodnoty jsou ale zatím předběžné. Také u silnějších provedení se zvýšila rychlost nabíjení - a to až na 170 kW. Příznivější hodnoty dojezdu získalo auto po faceliftu i díky optimalizované aerodynamice - a to u všech variant.

Přední pohon místo zadního

Zásadní změnu u sportovní verze S představuje úprava konceptu fungování tří elektromotorů, z nichž dva se nacházejí na zadní nápravě. Zatímco u varianty před faceliftem byl preferován pohon zadních kol a ta přední se přidávala jen v případě nutnosti, u novinky je tomu naopak. Při nejnižším zatížení pohání vozidlo pouze přední elektromotor a ty zadní se k němu přidávají v případě potřeby. Má to vést k lepší hospodárnosti a tudíž vyššímu dojezdu.

Jízdní vlastnosti se ale mají po faceliftu lišit i u ostatních variant. Řízení má být strmější, sportovnější a bezprostřednější. Úpravu doznal i stabilizační systém, což má spolu se změnami na řízení dát jízdním vlastnostem Audi Q8 e-tron i e-tron Sportback sportovnější nádech.

Zatímco zvenčí došlo zejména na přídi k poměrně výrazným změnám, které popisujeme v galerii, v kabině se nezměnilo téměř nic. Zato řidičovi pomocníci se opět vylepšili. Tři nové funkce mají například světlomety LED Matrix, které nově na silnici promítají rozšířené informace o dopravě, nebo osvětlují jízdní pruh a promítají do něj směrovku. Auto po modernizaci dokáže bez přítomnosti řidiče za volantem vyparkovat i z hodně úzkého místa - za pomoci aplikace v telefonu.

Vylepšení si nechá zaplatit

Nové Audi Q8 e-tron si změny a vylepšení nechá zaplatit. Základní cena se zvedne téměř o 200 tisíc korun. Zatímco dosud lze Audi e-tron pořídit od 1 884 900 korun (aktuální ceníky e-tronu naleznete ZDE a e-tronu Sportback ZDE), novinka bude stát minimálně 2 087 900 korun. Audi ale slibuje v nejbližších letech i menší a levnější elektromobily s označením Q6 e-tron a Q4 e-tron.

Nové Audi Q8 e-tron a e-tron Sportback si lze objednávat od půlky listopadu. Uvedení na český trh proběhne koncem února. 
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Test Audi RS 7 Sportback: Dynamika supersportu a luxus limuzíny v jednom zatraceně sexy balení

Ingolstadtská střela nabídne výkon 600 koní a rozjede se přes 300 km/h. Cenou odpovídá bytu v Praze
13.07.2022 19:32
|
4
Reklama

Test Audi RS3 Limuzína: Drifter a sniper apexů v jednom ďábelsky rychlém balení

Vyzkoušeli jsme novou generaci nejmenšího modelu s logem "RS" na kapotě
25.06.2022 18:15
|
1

První dojmy z Audi RS 3: Pětiválcová viagra pro všechny, kdo klesají na mysli z doby elektromobilní

Kompaktní hatchback a sedan jsou nejen pekelně rychlé, ale také překvapivě hravé
31.01.2022 07:33
|
1

Mercedes vylepšil až sedmimístné SUV s cenovkou škodovky. GLB stále konkuruje i novému Kodiaqu

Jízdní vlastnosti jsme si užili víc než před čtyřmi lety. Některé nové ovládací prvky ale pijí krev
23.06.2024 18:02
|
0

Renault zase leze do zelí BMW a Mercedesu. Jeho Rafale vypadá skvěle, ale jízda není bez chyb

Velké SUV kupé má sportovně naladěný podvozek, hybridní pohon se však při sportovní jízdě trápí
30.05.2024 08:00
|
0
Reklama

Jezdili jsme s většinou verzí modernizované Škody Octavia. Facelift odstranil její největší problém

Nový základní motor v podobě čtyřválce 1.5 TSI 85 kW předčí litrový tříválec se stejným výkonem
14.05.2024 10:00
|
3

Lexus sbírá munici na útok proti německé trojce a Volvu. Vyšvihnout ho má cenově dostupné SUV

Rekordní kvartální prodeje zaznamenala luxusní značka koncernu Toyota i bez kapesní novinky
25.04.2024 18:00
|
1
Reklama
Autosalon TV