Reklama
Nová auta

Audi loví nadšence do okruhového ježdění. Dovolí jim vlastnoručně tunit modely RS 4 a RS 5

Nový paket Competition Plus umožní nastavení tlumičů pomocí speciálního nářadí. Zkoušeli jsme ho
Zdroj: Tiskový servis Audi

Kombík Audi RS 4 Avant, kupé Audi RS 5 i pětidveřové Audi RS 5 Sportback patří aktuálně mezi nejvýkonnější modely střední třídy ve svých kategoriích. Není ale tajemstvím, že se konkurenti chystají na trh vrhnout vozy s ještě větším množstvím koní a lepší dynamikou, byť třeba u chystaného Mercedesu C63 AMG kombinace čtyřválce a elektromotoru přes neuvěřitelných 680 koní asi všechny nenadchne. Audi na to každopádně reaguje. A také na to, že někteří jeho zákazníci touží po ještě sportovnějších a zábavnějších autech, než jsou aktuální verze RS 4 a RS 5.

Žádné tlačítko, ale nářadí do ruky

Reakce Audi na touhu zákazníků po větší zábavě a sportovnosti je unikátní a překvapivá. Nejde totiž cestou dalšího navyšování výkonu dvojitě přeplňovaného benzinového šestiválce, který umí vyplodit až 450 koní. Nové pakety Competition a Competition Plus totiž mnohem více připomínají tovární tuning, jehož podobu může zejména u druhého jmenovaného paketu Plus velmi silně ovlivňovat i zákazník. Ten totiž mimo jiné bude moci díky sadě nářadí, kterou s nejdražším paketem obdrží, a třístranně seřiditelným tlumičům, vybírat z neuvěřitelných 3780 kombinací nastavení.

Ano, čtete dobře, nejde o žádné nastavení pomocí tlačítek nebo palubního menu. Tlumiče půjde manuálně nastavit buď po otevření kapoty, nebo, ještě více, s pomocí jednoduchého nářadí a rukou po demontáži jednotlivých kol. Majitel auta tak bude moci přímo ovlivňovat jízdní vlastnosti automobilu na jednotlivých závodních tratích. „Znáte lepší zábavu pro chlapy, kteří se opravdu vyznají v autech, zúčastňují se s nimi jízd na okruzích a milují nekonečné diskuze o nich?“ ptá se trochu nevěřícně zírajících novinářů Andrei Filep, který má na starosti vývoj šasi modelů RS 4 a RS 5.

Vlastní seřizování tlumičů pomocí nářadí zvládne i mechanicky průměrně zručná žena, jak nám názorně ukazuje Eva Stania, která má u Audi na starosti komunikaci RS 4 a RS 5. Pomocí speciálních kleští dokáže během chvíle snížit světlou výšku vozu o 10 milimetrů. Ta je mimochodem u paketu Competition Plus už standardně snížena o 10 milimetrů, takže lze RS 4 a RS 5 přikrčit proti standardním verzím k zemi až o dva centimetry.

To ale není jediná možnost, jak odpružení nastavovat. Pomocí regulátorů na spodní části tlumičů lze ovlivňovat i jejich tvrdost a odskok či boční náklony automobilu. Detailní obrázky najdete v galerii níže v článku. Dělat něco takového vědomě a ne na náhodu, už ale samozřejmě vyžaduje hluboké fyzikální znalosti chování sportovního vozu i samotných okruhů. Je to tedy hračka pro opravdové nadšence, nikoli pro majitele sporťáků, které jim slouží výhradně ke každodennímu ježdění po běžných silnicích a majitelé je kupují spíše jako „statusová auta“. Takoví řidiči, pokud by chtěli opravdu využívat všechny možnosti paketu Competition Plus, by si k němu museli koupit ještě schopného mechanika. Od Audi dostanou kromě sady nářadí i brožuru s tipy, jak nastavit podvozek na nejznámější závodní tratě.

Mnohem zábavnější, ale také náročnější

Nové Audi RS 4 a Audi RS 5 s paketem Competition Plus jsme si v praxi vyzkoušeli i na nádherném klubovém závodním okruhu Ascari na jihu Španělska. Nejprve jsme jezdili „ve vláčku“ tří aut za továrním jezdcem Audi Sport Frankem Stipplerem, pak nás automobilka dokonce nechala řádit na členité závodní trati s mnoha klopenými zatáčkami a dechberoucími stoupáními a sjezdy samotné.

Jelikož jsem testoval standardní RS 4 a RS 5 nedávno, můžu potvrdit, že s paketem Competition a Competition Plus je auto na limitu mnohem zábavnější, ale zároveň jeho řízení vyžaduje výrazně větší dávku umění. Už ve sportovním módu stabilizačního systému (vypnout nám ho organizátoři raději nedovolili - naštěstí) se auto s pohonem všech kol a sportovním quattro diferenciálem chová v některých situacích nečekaně přetáčivě. Dokud jsme jezdili ve vláčku za Frankem a kopírovali jeho precizní styl jízdy, nemohl jsem se nabažit lehkosti a samozřejmosti, s jakou se RS 4 a RS 5 skládá do zatáček a zároveň projíždí zatáčky pod plynem neuvěřitelnou rychlostí. A také účinnosti a neúnavnosti příplatkových keramických brzd.

Pak jsme dostali volnou ruku a jelikož jsem se za tři kola nestačil okruh úplně naučit, párkrát jsem se na něm trochu „ztratil“ a nebrzdil a nezatáčel na optimálních místech. Výsledkem byly tři výlety mimo asfalt v poměrně vysokých rychlostech. Naštěstí jen na trávu, kde auto ukázalo, jak neuvěřitelně ovladatelné i na tak kluzkém povrchu je, když se řidič spolehne na základní pravidlo zvládnutí smyku s vozem s pohonem všech kol – a to zní: zapomeň na brzdy, sešlápni plyn až na podlahu a volant drž v tom směru, kterým se chceš ze šlamastyky dostat.

Dá se s ním jezdit i hluboko pod 10 litrů, ale...

Respekt z Audi RS 5 Competition Plus jsem si pak přinesl i na běžné silnice v okolí okruhu, kde jsme mohli auto také vyzkoušet. I když běžné… Šlo o neuvěřitelně zakroucené asfaltky s velmi nekvalitním a kluzkým povrchem, častými terénními zlomy a nerovnostmi. Respekt ale nespočíval v tom, že bych se snažil v těchto pasážích jet s autem tak nějak polovičatě. To totiž vedlo jen k tomu, že jsem bojoval s neustále klouzající zádí. Nejlepším receptem bylo šlapat autu bez přestání na krk a maximálně se soustředit na každou zatáčku. Výjimkou pak nebyly trochu divočejší průjezdy s mírně rozevlátou zádí. A hlavně jsem si to neskutečně užil.

Audi RS 4 Competition Plus a RS 5 Competition Plus jsme ale v okolí Malagy používali i na běžných rovných kvalitních silnicích a dálnicích k transportům mezi letištěm, okruhem a hotelem k přesunům v proudu ostatních vozů. Tam se naopak v jízdních módech Auto a Comfort kombík, kupátko i liftback ukázaly jako nečekaně pohodlné vozy pro každodenní ježdění s tím, že jsme občas využili obrovský přebytek výkonu k bleskovému předjetí některého z pomalejších aut. Navíc se potvrdilo, že překoňovaný třílitrový benzinový šestiválec dokáže být při běžném stylu jízdy i překvapivě úsporný – dostali jsme se v průměru i v členitém okolí Malagy hluboko pod desetilitrovou spotřebu. Po přepnutí do jízdního módu Dynamic, sportovního módu řazení a sportovního módu stabilizačního systému se ale z beránka vhodného i pro manželku na nákupy a vyzvedávání dětí do školy stává ďábel, jehož je nutné držet zkrátka a jízdě s ním věnovat maximální pozornost. Rozdíl mezi každodenním a sportovním nastavením je u verze Competition Plus mnohem výraznější než u běžné RS 4 a RS 5.

Známe české ceny

Pakety Competition a Competition Plus už se dají objednávat i na českém trhu. Auto se s nimi prodává od 2 627 800 korun (Competition u Audi RS 4 Avant - samotný paket přijde na 233 900 Kč), respektive od 2 746 600 korun (Competition Plus - paket stojí 352 700 korun). 

Kromě výše uvedených libůstek pro opravdové fajnšmekry se Competition od běžných verzí RS 4 a RS 5 liší například i maximální rychlostí posunutou z 280 na 290 km/h. Speciální výfukový systém zvýrazňuje chraplák benzinového šestiválce jak zvenčí tak v kabině vozu. Zvenčí se auto liší standardně montovanými černými doplňky. Ke standardu patří i LED Matrix světlomety, které se individuálně adaptují na měnící se světelné podmínky. U modelu RS 5 patří ke standardu i světla laserová. Auta s pakety Competition mají i speciální dvacetipalcová litá kola, která jsou o dva kilogramy lehčí než u kol pro standardní RS 4 a RS 5 (jedno váží 22 místo 24 kg). Pojí se k nim pneumatiky s rozměrem 275/30 R20, za příplatek lze mít speciálně pro tento vůz vyvinuté Pirelli P-zero Corsa, které ještě zlepšují chování auta na okruhu a snižují jeho brzdnou dráhu při brzdění z rychlosti 100 km/h o dva metry. Pakety Competition se projevují i v interiéru auta, kam se na sedačky nastěhovala kombinace kůže s novým mikrovláknem Dinamica. Volant je čalouněný alcantarou.

Paket RS Competition Plus se od běžného Competition liší použitím quattro sportovního diferenciálu, dynamickým strmějším řízením a zejména již v článku podrobně popsaným nastavitelným odpružením.

První Audi RS 4 a RS 5 s pakety Competition a Competition Plus se na českém trhu objeví na přelomu roků 2022 a 2023. Kompletní ceník vozů Audi A4 Avant, Audi A5 CoupéA5 Sportback včetně jejich sportovních variant S a RS i s technickými údaji naleznete v našem katalogu po kliknutí na jména modelů v tomto textu.

Reklama

Diskuze

Bořek Hudák - 06.10.2022 17:56:47
...lopata za volantem, která se ani nebyla schopna na to dopředu připravit, třeba projetím si okruhu aspoň virtuálně na PSku nebo v nějaké PC hře... Aby měl alespoň nějaký základní přehled o okruhu.
Bořek Hudák - 06.10.2022 17:54:59
Posílejte na tyhle akce prosím Muldixe a ne tohohle šaška, ať z toho něco je. Chápu, že je starší a má tam asi větší slovo, takže si papalášsky zařídil dovolenou a zážitek, ale my z toho bohužel nemáme nic, kromě toho, že jsme zjistili, že je to lopat...

Test Audi RS 7 Sportback: Dynamika supersportu a luxus limuzíny v jednom zatraceně sexy balení

Ingolstadtská střela nabídne výkon 600 koní a rozjede se přes 300 km/h. Cenou odpovídá bytu v Praze
13.07.2022 19:32
|
4
Reklama

Test Audi RS3 Limuzína: Drifter a sniper apexů v jednom ďábelsky rychlém balení

Vyzkoušeli jsme novou generaci nejmenšího modelu s logem "RS" na kapotě
25.06.2022 18:15
|
1
Reklama

Driftovací mód má stále víc sportovních aut. Nechybí ani ostrému Audi RS3, tak jsme ho vyzkoušeli

Televizní pořad Autosalon nabízí školu driftu s bývalým závodníkem Martinem Semerádem
21.02.2022 17:53
|
1

Mazda přiveze do Česka novou limitovanou sérii pro velká auta. Má směšné jméno, ale vypadá skvěle

Vozy z limitované narozeninové edice lze stále objednat, novinka Homura přidává i další vymoženosti
06.11.2020 07:07
|
5

Audi zdražuje tak, aby to Čechy nenaštvalo. I proto kupují jiná auta než zbytek Evropy

Na některé modely se čtyřmi kruhy se stále čeká víc než rok. Audi A6 50 TFSI ale lze mít hned
01.12.2022 15:30
|
1

Že elektromobilitu tlačí jen EU? Mýtus. Největší turecká automobilka chce být ještě papežštější

Ford Otosan bude vyrábět jen elektrická auta už v roce 2030. Od roku 2040 i elektrické náklaďáky
01.12.2022 07:36
|
1
Reklama

Test Citroënu C5 X 1.6 PureTech 180 Shine: Echtovní francouzské auto se dováží z Číny a poráží Superb

Pohodlím trumfuje ostatní kombíky střední třídy, ale v zatáčkách se někdy až hrozivě naklání
23.11.2022 13:41
|
1

Luxusní elektrické SUV od Audi nově ujede až 600 km na nabití. A sveze se na úspěchu jména Q8

Po modernizaci se označuje jako Audi Q8 e-tron. Má větší výkon a lepší dynamiku
09.11.2022 07:00
|
0
Reklama
Autosalon TV