Člověk je rychlejší než počítač
Frýdlantská továrna začala s repasí brzd ještě dávno před tím, než byla takzvaná „cirkulární ekonomika“ trendy. Psal se rok 1999 a místní zaměstnanci, kterých je dnes přes 500 před nedávnem oslavili šest milionů zrepasovaných kusů. A zájem o ně každoročně stoupá, za několik málo let se zdvojnásobil. Zatímco před pěti lety za rok zrepasovali zhruba čtvrt milionu kusů, loni to už bylo 750 tisíc. Jak vlastně taková repase funguje?
„Když vám pod značkou TRW prodáme novou brzdu, vy tu starou vymontujete z auta a pošlete nám ji zpět. Je totiž zálohovaná, podobně jako jsou třeba láhve od piva. My si ji převezmeme a postaráme se o to, aby šla znovu použít,“ začíná Pavlík popisovat proces a zve nás do první a nejdůležitější haly. Je to třídírna, kam denně zamíří stovky balíčků nejčastěji právě s použitými brzdami. Pracují tu velmi zkušení lidé. „Po letech jen kouknou na brzdu a vidí, co je to za typ. Samozřejmě mají k ruce počítač, ale tomu to zabere několik vteřin. Lidé jsou prostě rychlejší,“ vysvětluje ředitel a představuje nás několika kolegům, kteří právě rozbalují jednu červenou krabici za druhou. Brzda putuje pásem dál, papír se okamžitě lisuje a míří do sběru.
„My už víme, co se z daného komponentu dá vytěžit a co ne. Obvykle vyhodíme všechny plastové i gumové díly a také píst. A pak to začne, čistíme, tryskáme, pereme, pak jde třmen na pozinkování,“ vede nás Pavlík do další vzdálenější haly. Lidé tu brzdy rozebírají neuvěřitelnou rychlostí, snad po paměti. O kus dál už jsou ony „kouzelné“ stroje, kdy se z jedné strany vloží neskutečně špinavá věc a z druhé za pár chvil vypadne díl, který vypadá téměř jako nový. S čistěním pomáhají třeba miniaturní kovové kuličky, které svou velikostí připomínají velmi jemný štěrk. Ostatně, takováhle mašina je asi snem každého náruživého majitele grilu, vyčistila by ho totiž dokonale. Ale to se tady samozřejmě nesmí.