Co chtějí Češi a Poláci?
I když firma ZF zaměstnává své klíčové pracovníky v 31 zemích světa, není od zajímavosti, že průzkum probíhal mezi jejími odborníky v Polsku a Česku, bylo jich několik desítek. Na jeho základě pak vznikla zpráva nazvaná Inženýři nové generace a inženýři v automobilovém průmyslu. Kromě už zmíněných hodnot a potřeb se zpráva zaměřuje například na ženy ve strojírenství, protože jde o jeden z oborů, kde stále převládají muži. Zjišťovalo se, jakým výzvám ženy čelí a jak si třeba inženýrky vzájemně pomáhají.
Ukazuje se také, že inženýři se rozhodně o práci bát nemusí. „V celé Evropě čelíme podobným problémům - technologický pracovní trh je velmi hladový a stále nemáme dostatek specialistů, jak v IT, tak v dalších technologických oborech. Seznam nedostatkových profesí je dlouhý: odborníci na analýzu dat (datoví vědci), manažeři technologických projektů, odborníci na digitální transformaci, odborníci na kybernetickou bezpečnost a také profese, které zprostředkovávají kontakt mezi lidmi z oblasti technologií a podnikání,“ komentovala průzkum spoluzakladatelka a generální ředitelka polské Digitální univerzity Jowita Michalska.
Na celkovém trhu práce pro inženýry vyniká automobilový průmysl nabídkou pro specialisty téměř ve všech oblastech strojírenství a IT, která je spojena s možností neustálého rozvoje a zvyšování kompetencí. Podle odborníků dotázaných ZF je rozvoj a zvyšování jejich kvalifikace něčím, co dává práci smysl a motivuje je, zejména ty nejmladší v této profesi.