Reklama
Auto profi

Oddělení kombíků, oddělení SUV. Velký prodejce nových aut už je nechce prodávat podle značek

Auto Palace spustil i další revoluci. Jednu prodejnu současně pro nová i ojetá auta
Zdroj: Ondřej Běhal

Představte si, že jdete do supermarketu a místo oddělení pečiva, mléčných výrobků, sladkostí nebo uzenin máte oddělení Madety, Nestlé nebo třeba Ferrero. Těžko by někdo v takovém obchodě nakupoval, protože by se tam nevyznal a neměl šanci na jednom místě porovnat z hlediska ceny a složení výrobky jednotlivých značek. Jenže přesně takhle v současnosti funguje prodej nových aut. Jeden z největších multibrandových prodejců nových aut na českém trhu, společnost Auto Palace, která prodává nové vozy patnácti různých značek, to chce změnit.

Importéři nejsou nadšeni

"Chceme vytvořit skutečně multibrandového prodejce, nikoli samostatné prodejce značek Škoda, Ford, Opel a dalších. Přál bych si vidět vedle sebe stát třeba všechna SUV nebo všechny kombi napříč všemi značkami, které zastupujeme. Přesně takhle to chtějí zákazníci. Vidět konkurenční auta různých značek stát vedle sebe a vybrat si to, které nejlépe vyhovuje jejich požadavkům," prezentuje své představy generální ředitel společnosti Auto Palace Radek Donner.

"Importéři jednotlivých značek ale z toho nejsou nadšeni," dodává okamžitě.

Zatím je to opravdu jenom sen a představa. Regule jednotlivých importérů totiž zakazují prodávat auta jejich značek namíchaná s vozy značky jiné. V drtivé většině pro svá auta vyžadují samostatné prodejny s přísnými standardy týkajícími se designu, vybavení prodejen a dalších a dalších detailů.

Prodejci jsou tedy nuceni budovat nákladné specializované "kamenné" showroomy, přitom většina manažerů ze zastoupení jednotlivých značek v zákulisí přiznává, že v době, kdy se čím dál více zboží prodává online, jde o přežitek.

"Importéři nás do něčeho sunou, ale sami investují obrovské částky do online forem prodeje," říká Donner.

Svou ideu prodávat auta nikoli podle značky, ale podle potřeby zákazníka z nabídky všech značek, už podle svých slov vyzkoušel. "Dělali jsme v tomto smyslu předváděcí jízdy pro VIP zákazníky. Byli nadšeni. My to ale nechceme dělat někde na parkovišti. Chceme této strategii přizpůsobit i naše prodejny. Zatím se snažíme učit alespoň naše prodejce, aby nezůstávali pouze u nabídky jediné značky, když jich máme v portfoliu patnáct," pokračuje Donner.

Jeho ideu se už daří naplnit alespoň u servisních služeb. "Spouštíme centrální příjem do servisu. Je to v rozporu s požadavky importérů, ale bloková výjimka je pro nás v této oblasti přívětivá," vysvětluje.
Reklama

Nová a ojetá auta pod jednou střechou

Společnosti Auto Palace se podařilo naplnit alespoň další revoluční ideu - prodávat nové a ojeté automobily pod jednou střechou. Na vlastní kůži jsme se přesvědčili, že v provozovně Auto Palace Vysočany se vedle sebe prodávají nové vozy volno a ojeté automobily z programu Volvo Select v jednom showroomu. Místnosti jsou od sebe oddělené pouze servisním pracovištěm.

"Čím dál většímu počtu zákazníků současné nové vozy nevyhovují - nejen kvůli rostoucím cenám, ale také kvůli jejich složitosti. Přesouvají se tedy do segmentu luxusních ojetin, za které jsou schopni utrácet podobné částky, jako by utratili za nové auto. Očekávají ale také stejný standard jako při koupi nového auta. Chtějí exkluzivní předávací místnosti, reprezentativní showroomy, žádné štěrkové plochy," objasňuje Radek Donner.

Konec přijímacích techniků

Aby těch revolučních změn nebylo málo, Auto Palace ve své vysočanské pobočce zavádí i další novotu. Od zákazníka auto nepřebírá přijímací technik, ale přímo mechanik. "Vždycky se mi na neautorizovaných servisech líbilo, že majitel auta řeší problém svého vozu přímo s mechanikem, který mu auto opravuje. Nevzniká tím žádný šum a zkreslení, naopak se buduje důvěra a loajalita. Naši zákazníci mají možnost mít vlastně svého osobního mechanika, kterého znají a mohou se na něj obracet," vysvětluje Donner.

Přiznává, že není lehké sehnat mechanika, který disponuje skvělými komunikačními dovednostmi, a pak ještě zručně opraví třeba převodovku. Přiznává rovněž, že produktivita práce jejich mechaniků přímo na autě samozřejmě při takové strategii klesá. Zákazníci si to ale údajně chválí.

Už patnáct značek

Auto Palace otevřelo dvě nová dealerství - u pražského letiště a v Karlových Varech. "Nově jsme tak do našeho portfolia zařadili značky VW, Audi, Seat a Cupra," informuje Radek Donner. Multibrandový dealer tak už v Česku a na Slovensku aktuálně zastupuje patnáct značek.

"Chtěli jsme se zaměřit na fleetové (firemní - poznámka redakce) zákazníci, takže jsme nevyhnutelně museli do našeho portfolia zahrnout i koncernové značky," vysvětluje Donner. 

Současné koronavirové období nevidí pouze jako potíž, ale hlavně jako příležitost. "Zvykli jsme si v dobách krizí nezalézat, ale naopak investovat a budovat pozice. Na trhu se objevila spousta příležitostí. Dříve bylo téměř nemožné získat již zavedené dealerství, teď nám naopak chodí nabídky na převzetí," uvedl.

Skupina Auto Palace loni na českém trhu prodala 8167 nových a 3077 ojetých vozů. Nejvíce úspěšnou značkou skupiny z hlediska nových aut byl Ford, v modelové řadě dominuje Focus. Pro tři tuzemské importéry automobilových značek byla skupina Auto Palace největším dealerem (Ford, Mazda a Mitsubishi).
Reklama

Diskuze

Karel - 26.11.2021 23:32:49
Největší prodejce? Tak možná největší vývozce..
Standa - 06.10.2020 09:07:27
Do Autopalace už na servis nejezdím, přestože jsem S-Maxe kupoval tam. I přes objednání tam pokaždé čekám na předání vozu 1-2 hodiny, chování je arogantní, nevyřeší ani banální závady a cena roční prohlídky je o 30% vyšší než kousek za Prahou.

Prodejce zatajil, že byla ojetina bouraná. Nevadí! Více než polovina zájemců o ni si ji stejně koupí

Zní to skoro neuvěřitelně, ale průzkum společnosti Cebia potvrzuje, že zatajená havárie nemusí vadit
12.09.2020 09:38
|
7
Reklama

Přehled kabrioletů, po kterých dnes neštěkne ani pes aneb největší prodejní propadáky bez střechy

Kabriolety jsou většinou nepraktická a drahá auta. Tato skutečnost se odrazila i na jejich prodejích
27.08.2020 17:16
|
4

Volkswagen pozastavuje prodej nového Golfu. Ukázalo se, že má problémy s eCallem

Extrémně důležitý model má od počátku problémy s palubní elektronikou. Nyní se objevil další
18.05.2020 12:04
|
0

Renault zase leze do zelí BMW a Mercedesu. Jeho Rafale vypadá skvěle, ale jízda není bez chyb

Velké SUV kupé má sportovně naladěný podvozek, hybridní pohon se však při sportovní jízdě trápí
30.05.2024 08:00
|
0

Jezdili jsme s většinou verzí modernizované Škody Octavia. Facelift odstranil její největší problém

Nový základní motor v podobě čtyřválce 1.5 TSI 85 kW předčí litrový tříválec se stejným výkonem
14.05.2024 10:00
|
3
Reklama

Lexus sbírá munici na útok proti německé trojce a Volvu. Vyšvihnout ho má cenově dostupné SUV

Rekordní kvartální prodeje zaznamenala luxusní značka koncernu Toyota i bez kapesní novinky
25.04.2024 18:00
|
1

Mercedes vyrobil skvělý lék pro muže trpící krizí středního věku. Minimálně u pumpy neleze do peněz

Jízdní vlastnosti Mercedesu CLE 300 4MATIC kupé pohladí, spotřeba šokuje. Moucha sedí na volantu
17.04.2024 19:45
|
0
Reklama
Autosalon TV