Vyzkoušeli jsme Subaru Forester. Žhavá novinka to není, ale některé věci mu nová SUV mohou závidět
Model Forester samozřejmě nezůstal od roku 2019 ve stejné podobě. Subaru obvykle provádí spíš menší postupné změny s příchodem nových modelových roků, v případě Foresteru ale došlo na větší modernizaci v rámci přechodu na modelový rok 2023. Kromě dílčích úprav došlo především na změnu vnějšího designu, kdy auto dostalo novou přední část, upravené střešní ližiny a pár změn se odehrálo také vzadu. Do nabídky dorazila nová verze Black Edition a na seznam balíčku asistenčních systémů EyeSight přibyly tři nové položky: nouzové řízení, asistované řízení, které auto drží uprostřed pruhu a přednárazový systém s funkcí brzdění na křižovatkách. Menší úpravy se dotkly také interiéru, na jediné motorizaci v nabídce, dvoulitrovém e-Boxeru, se nic nezměnilo.
Před časem se zastavil v naší redakci Forester modelového roku 2024. Aktuální provedení žádné další novinky nepřidalo, ale občas je fajn s určitým odstupem a v kontextu nové konkurence znovu vyzkoušet, co auta uvedená na trh dříve umí a jak si po letech prodeje vlastně stojí. A upřímně, usednout do Forestera je z určitého úhlu pohledu vždy hotový balzám.
Stále pěkný, zejména v interiéru
Do testu přijel Forester ve výbavě Executive. To je v podstatě nejvyšší úroveň, nad kterou stojí pouze Black Edition, za kterou se připlácí pouze deset tisíc. I po pěti letech japonské SUV vypadá hezky a moderně, po stránce designu příliš nezestárlo a neztratí se ani v konkurenci nejnovějších Tiguanů a Kodiaqů. Největší radost vám ale stejně udělá interiér.
Ten je od pohledu opravdu pěkný a tento dojem u testované úrovně podtrhují krásná sedadla čalouněná kvalitní kůží, která jsou navíc velmi pohodlná. Výbava je kompletní. Mimochodem, klimatizaci lze ovládat gesty a málo se také ví, že Subaru u svých vozů nabízí možnost odemykat auto pomocí kódu. Ze všeho nejlepší ale nakonec na Subaru Forester je jeho ergonomie. Jednoduchá, přehledná, taková tradiční. Možná ovládání horního displeji není úplně nejšikovnější, ale v zásadě je to fajn. Klimatizace má jednoduchý panel, což je také fajn a nejvíc fajn je výhled z auta. Na tom si Subaru zakládá dlouhodobě a je to věc, na kterou se dnes už skoro zapomíná. Všichni řeší obří displeje, umělé inteligence a věci, které jsou hlavně na efekt. Pak si člověk sedne do pětiletého Foresteru s klasickými budíky a zjistí, jaká je to vlastně pohoda, když mu do očí nepálí přerostlé televize a když se nemusí spoléhat na soustavu kamer, protože vidí všude řidič samotný.
Z Foresteru je prostě parádní výhled všemi směry, vpředu je opravdu velké okno, kapota je díky motoru typu boxer nízká, velká jsou i boční okna... Výborná je také pozice za volantem a prostor v interiéru. Je ho tady více než dost a i zavazadelník potěší, přestože jeho udávaný objem 509 litrů není z největších. Přesvědčit se o tom nakonec můžete v našem připraveném srovnání s Toyotou RAV4 a Volkswagenem Tiguan.
Chtělo by to více koní
Motor zůstává stále stejný a ani v modelovém roce 2024 se na něm nic nezměnilo. Pohon má na starost atmosférický boxer (150 k), kterému vypomáhá elektromotor (16,7 k). Stovka za 11,8 s napovídá, že tady se úplně spěchat nebude, maximální rychlost 188 km/h je ale věc, jakou mohou Foresteru závidět i ty nejdražší elektrické Enyaqy RS.
Subaru Forester je sympatické rodinné auto a také hybridní boxer je docela příjemný, ale větší výkon by rozhodně na škodu nebyl. Tohle je zkrátka takové auto do 130 km/h. Na normální jízdu nebo ještě lépe na denní dojíždění někde po městě, žádný problém. Na dálnici je to trochu horší. Kdo rád jezdí kolem 150 km/h, jak se to i u nás děje naprosto běžně (jenom úřady se tváří, že 150 km/h je katastrofické tempo), ten spokojen nebude. Což o to, i e-Boxer se na tuto rychlost rozjede, ale trochu mu to trvá a atmosférický čtyřválec se pak dostává do vyšších otáček, což v interiéru rozhodně nepřeslechnete.
No dobře, dynamika je spíš průměrná, s tím se žít dá, jenže spotřeba je i přesto spíše vyšší. Řekněme si otevřeně, že kombinace průměrné dynamiky a vysoké spotřeby je zkrátka nešťastná. Ve finále není vůbec žádný problém dostat se i s hybridním ústrojí k desetilitrové hranici. Konkurenti pracující s přeplňovanými mild-hybridy nebo full-hybridy umí nabízet lepší dynamiku a zároveň nižší spotřebu. Tak to bohužel prostě je.
Forester vám to bude ale kompenzovat podvozkem. To je další typický rys dnešních Subaru, protože všechny modely využívají stejnou platformu SGP. U evropských emisně seškrcených variant je podvozek podstatně rychlejší než motor. Auto je krásně pohodlné, ale dá se s ním jet i svižně. Do zatáček moc brzdit nemusíte, protože navzdory vysokému podvozku má jistoty na rozdávání.
Zajímavá alternativa?
Kompletní specifikaci testovaného Subaru včetně technických údajů a cen všech výbav najdete tak jako vždy v našem katalogu.