Reklama
Testy

Nový Volkswagen Tiguan je SUV jak ze žurnálu. S vrcholným dieselem jede jak z praku a moc nežere

Rodinný sen? Dost možná ano, jen na to vaše rodina musí mít dostatečný rozpočet
Zdroj: Lukáš Dittrich

Volkswagen Tiguan se od uvedení první generace v roce 2007 stal klíčovým modelem značky, který se těší mimořádné popularitě. Není se čemu divit. Pro někoho možná trochu nudné SUV je tak akorát velké, uvnitř tak akorát prostorné, mělo slušné jízdní vlastnosti a vyhovělo jak větším rodinám, tak třeba dámám, které s ním jezdily pouze do města na nákupy. Nedávno přišla na trh generace třetí, která musí na tento úspěch navázat a která rozhodně má čím na sebe upozornit. Je o něco větší, vypadá hodnotněji, uvnitř může mít gigantický středový displej, asistenčních systémů může být nepočítaně a nechybí ani nový adaptivní podvozek DCC Pro nebo adaptivní diodová světla zahrnující bez přehánění desítky tisíc (!) miniaturních diod. 

Pokud vás zajímá taková ta obvyklá teorie, můžete si přečíst naše starší představení vozu nebo první jízdní dojmy, které jsme nabrali v rámci mezinárodní prezentace. Pokud vás tyto teoretické záležitosti nezajímají, nebo je už znáte, můžeme se směle vrhnout na předmět našeho testu - Volkswagen Tiguan 2.0 TDI 4Motion R-Line. 

Auto v plné palbě

Každý asi tak nějak podvědomě tuší, že spojení dieselu, automatu (s manuálem už se Tiguan neprodává), pohonu všech kol a ještě k tomu fešácké výbavy R-Line nebude zrovna příkladem „lidového vozu“. A tušíte správně. Tuzemské zastoupení vyslalo do redakcí exemplář, který ukazuje, co všechno je možné. Jestliže ve standardním ceníku najdete u Tiguanu cenu od 899 900 Kč (v akční výbavě Limited začíná Tiguan částkou 799 900 Kč), tak výbava R-Line stojí přesně na opačné straně spektra s cenou startující v kombinaci s testovanou motorizací na hodnotě 1 423 900 Kč. Nebojte se, že by nebylo za co připlácet, byť většinou nejde o nějaké obří příplatky. Jen jich je prostě hodně. Tu dáte deset tisíc navíc, tu dvacet, tu pět tisíc a najednou jste na sumě, která nemá daleko k 1,6 milionu. Na „lidový vůz“ to vskutku není málo. 

Na druhou stranu je potřeba tomuto Tiguanu přiznat kredit za to, že co do nabídky nejrůznějších prvků výbavy a hlavně co do zpracování i takzvané vnímané úrovně kvality si tuhle částku asi obhájí. Vyšperkovaný Tiguan v komunikační oranžové (nebo to je spíš červená?) postavený na příplatkových dvacítkách vypadá minimálně zajímavě. Po otevření dveří na vás vykouknou sportovní sedačky, pěkné materiály a ten obří displej. Za něj se také připlácí i v kombinaci s nejvyšší výbavou R-Line. Mimochodem, rozměrově se s příchodem této nové generace toho zas tolik nezměnilo, ale na pohled rozhodně působí třetí generace mohutněji a více dospěle. A určitě už nepůsobí jako nějaké obyčejné městské SUV. Nebo alespoň ne v této konfiguraci. 

Prostor, variabilita, pohodlí

O prostor v interiéru se nebojte. Je ho dostatek ve všech směrech, problémy nebudou mít ani postavy kolem 190 cm ve druhé řadě. Sedadla ve druhé řadě jsou dělená na dvě části a každou z nich lze posouvat zvlášť. Variabilita tudíž také není vůbec špatná. Variabilní dno zavazadlového prostoru je standardem pro všechny motorizace s výjimkou hybridů. Po sklopení zadních opěradel tím pádem dostanete téměř rovnou plochu, která je mimochodem dlouhá zhruba 1,5 m. Zavazadelník jako takový má u čistě spalovacích motorů v základu 652 litrů, takže pro rodinu nabízí dostatečnou velikost. Opěradla se sklápí táhly po stranách zavazadelníku, za drobný příplatek může být v zavazadelníku také 230V zásuvka. 

Vpředu si zaslouží chválu výborně tvarovaná sedadla ergoActive. Vzhledem k ceně od 1,4 milionu by mohla být elektricky nastavitelná, ale to tahle bezpříplatková verze není. Elektricky nastavitelná jsou až kožená sedadla, ale za ně je potřeba opět vytasit nějaký ty tisíce navíc. Protože už auto nemůže mít manuální převodovku, volič sedmistupňového automatu DSG se přestěhoval stejně jako třeba u Multivanu vpravo pod volant. Vlevo pod volantem ovládáte všechno ostatní. Zvyknout se na to dá velmi rychle. Středový panel tu v podstatě vůbec není. Pod masivním displejem najdete odkládací přihrádku, pod ní další přihrádku s bezdrátovým nabíjením pro dva telefony a na středové konzole multifunkční otočný ovladač. Ovládá se s ním hlasitost, nebo po zmáčknutí jízdní režimy. Je to v podstatě to samé, jako má Škoda své Smart Dials, jen trochu zamrzí, že tu Volkswagen nabízí jen jedno tohle kouzelné kolečko a ještě navíc mu dal jen dvě úplně nejzákladnější funkce. 

Za obří patnáctipalcový displej se připlácí u výbavy R-Line necelých 31 tisíc. Součástí příplatku jsou i další věci, jako třeba head-up displej, hlasová asistentka IDA nebo zesilovač hlasu, abyste lépe slyšeli, co říkají lidé sedící vzadu. Osobně si myslím, že takhle obří displej je nesmysl. Základní ikonky v horní i spodní části displeje jsou i na takhle velkém displeji malé, stejně jako spousta jiných ikonek, které se v celé té obří ploše ztrácí. Efektní je pouze obří mapa, kde při jízdě vidíte celé širé okolí. V showroomu to vypadá hrozně cool, ale v praxi je to vlastně k ničemu a je to spíš rušivé, protože se ta obří mapa neustále během jízdy otáčí a člověk má tendenci koukat, co se na displeji děje. V noci i v nejtmavším režimu pak obrazovka dost svítí, protože je to prostě fakt velká plocha. Tohle je zkrátka mor dnešní doby. Někdy je méně více a tohle je přesně ten případ. Standardní displej určitě bohatě stačí.  

Moc příjemný diesel

Volkswagen po aféře Dieselgate působil dojmem, že ve jménu naftového pokání nebude dělat nic jiného než elektromobily a že diesel omezí na nejmenší možnou míru. Třeba ještě u Multivanu do popředí byly tlačený plug-in hybridy a zákazníci si u tohoto modelu dodnes nemohou koupit nic silnějšího než 150koňový diesel, u nového Tiguanu ale zůstaly diesely v nabídce dva. Slabší předokolka má 150 koní, testovaná silnější verze o výkonu 193 koní je vždy spojena s pohonem všech kol. K dispozici jsou aktuálně také zážehové mild-hybridy a dva plug-in hybridy. 

Vrcholný vznětový dvoulitr oproti minulosti pár koní ztratil, ale to asi subjektivně nepoznáte. Naopak se vám bude líbit celkově velmi kultivovaný a tichý chod a také až nedieselově lineární projev. Motor je také na dnešní emisní poměry docela živý a dynamika je velice příjemná. Stovka je záležitostí na 7,7 s, pocitově bych tipoval možná i lepší čas. Díky sedmistupňové dvouspojkové převodovce je zde i systém Launch Control, kdybyste se chtěli někde na opuštěné rovince trochu pobavit. Sportovní svezení ovšem samozřejmě nečekejte. Udávaná maximální rychlost je 220 km/h, od 200 km/h už ale dynamika citelně zvadne. V Německu s tímto motorem každopádně ostudu neuděláte. 

Spotřeba se během testu pohybovala kolem sedmi litrů. V kombinovaném provozu z poloviny po okreskách a z druhé poloviny po dálnicích si auto řeklo o 6,5 l/100 km. Nádrž má 58 litrů, takže vás takové ty elektromobilní potíže s dojezdem nebudou trápit ani v nejmenším. Na dlouhé cesty je to výborný vůz, což podtrhuje také spousta asistentů. Jenom pozor, Travel Assist je občas papežtější než papež a na můj vkus vykazoval docela velkou chybovost co do určování maximální povolené rychlosti na různých úsecích silnic. Moc přesvědčivě nefungoval ani chytrý parkovací asistent pracující s možností uložit konkrétní manévry před dosažením parkovacího místa. Uznávám, že zrovna u našeho domu je sjezd do zahrady poněkud prudší a auto tam musí zacouvat, ale Tiguan se při jednom pokusu rozjel rovnou mimo příjezdovou silnici a do zahrady nezacouval sám ani jednou. Je to zvláštní, protože stejné manévry jsem tu v minulosti zkoušel s VW ID.4 a tam to fungovalo výborně. V zástupu asistenčních systémů pak najdete také třeba asistent pro couvání s přívěsem. 

Podvozek? Zprvu naprostá katastrofa

Hodně jsem byl zvědavý na jednu z hlavních novinek této nové generace. Adaptivní podvozek DCC Pro, který je u výbavy R-Line standardem, teď reguluje na svých tlumičích nikoliv jeden, ale dva ventily. Systém tak může nezávisle regulovat roztažení tlumiče i jeho stlačení. Jenže popravdě se prvních několik dnů dostavilo spíše velké zklamání. Auto bylo na krátkých nerovnostech dosti nepohodlné a když potkalo v zatáčce příčnou nerovnost, mělo silnou tendenci odskočit do strany. Původně jsem to přičítal dvacetipalcovým diskům, ale nakonec mi to nedalo a zajel jsem na benzinku, abych se jen tak pro zajímavost podíval, jaké tlaky v těch pneumatikách vlastně jsou. Jestli třeba náhodou... 

A ano, testovací auto mělo kola velmi přehuštěná. Volkswagen předepisuje pro nízké zatížení 2,5 baru, testovaný kousek měl na obou nápravách kola nahuštěná na 3,7 baru. Po úpravě tlaků to samozřejmě byla úplně jiná písnička, ačkoliv o krátkých nerovnostech na těch dvacítkách i s modernějším podvozkem DCC Pro víte. Jízdní vlastnosti jsou ale obecně výborné. Karoserie se naklání jen minimálně a Tiguan si nechá v zatáčkách líbit opravdu hodně. Na dálnici je komfort výborný a také naplno vynikne tichý motor i celkově tichý interiér. Důvodem jsou kromě jiného také dvojitá boční skla. 

Velkou pochvalu zaslouží adaptivní světlomety IQ.LIGHT HD LED Matrix. Ty mají v každém světlometu téměř 20 tisíc mikrodiod a v praxi umí v podstatě to stejné, co ještě dražší projektorové adaptivní světlomety pracující s miniaturními zrcadly, které najdete třeba u Audi nebo Mercedesu. Při jízdě za tmy precizně odstíní okolní dopravu, na silnici umí dělat světelný koberec, což třeba na dálnici trochu zlepšuje orientaci, zkrátka jízda s nimi je velmi příjemná. Příplatek za ně u výbavy R-Line je symbolických 12 400 Kč a určitě se vyplatí. 

Nudná dokonalost?

Tiguan v testované vrcholné výbavě s nejsilnějším dieselem je poněkud dražší, ale reálně se na tomhle autě hledají chyby docela těžko. Je prostorné, je rychlé, je úsporné, vypadá dobře, výbavy má na rozdávání. Co více si přát? Možná tu lepší cenu vzhledem k tomu, že dieselové Sorento v plné palbě stojí o zhruba 200 tisíc méně. Celkově je ale nový Tiguan zkrátka rodinné SUV pro delší cesty opravdu jak ze žurnálu. Pravda, nějaký úplně extra dojem jsem si z tohoto testovacího týdne neodnesl, jenže tím jsou přece Volkswageny typické. Jsou vlastně nudné, ovšem pro svůj účel víceméně dokonalé. 

Pokud si ale přece jen nejste jisti, jestli sáhnout po novém Tiguanu, nebo třeba Škodě Kodiaq, případně po zmíněné Kie Sorento, napoví vám náš porovnávač. Stačí kliknout sem. Kompletní ceny nového Tiguanu a technické detaily najdete jako tradičně v našem katalogu. 
Reklama

Diskuze

Balus - 15.06.2024 09:23:24
7 litrů nafty je úsporný? S 1.5 benzin jezdí za 6.0 litrů, při větší snaze i méně.
Petr - 13.06.2024 10:48:40
Propagovat v roce 2024 auto na naftu je snad pouze vtip.Za 2.5 roku podraží nafta díky emisní povolence až o 13 kč/litr.To zdražení nemá být pouze od roku 2027 ale potom už každoroční aby se ze silnic vytlačily auta na benzín a naftu.Prostě vivat elektro.

Elektrický Volkswagen ID.7 jezdí pohodlně a daleko. Jen je těžké přijít na to, jak se nabíjí

Hrubis testoval německou novinku. Napoprvé ale nedokázal otevřít zásuvku pro nabíjení
03.04.2024 10:00
|
4
Reklama

Naftové Audi S6, elektrický Volkswagen ID.7 i divoké čtyřkolky. Středeční Autosalon se už chystá

Pepa vám ukáže zajímavé korejské autíčko, které by se na českém trhu stalo bestsellerem
02.04.2024 08:56
|
0
Reklama

Nový Volkswagen Tiguan prozrazuje, kde se vzalo jeho jméno. Nápovědu schoval do okna

Vyrazili jsme do Nice, abychom se svezli s novou generací oblíbeného SUV od Volkswagenu
28.03.2024 18:15
|
0

Volkswagen Touareg za 2,5 milionu korun? Šest válců v dieselu a hodně místa uvnitř

I na rozbité okresce bude jako doma, říká expert Autosalonu Honza Říha v testu tohoto vozu
06.02.2024 16:05
|
3

Výrobce hypersportů za 50 milionů pečlivě zvolil další působiště. Vybral malou moravskou vísku

Chcete se podívat na elektromobil s parametry 1900 koní a 2340 Nm? Zajeďte si do Čeladné
24.07.2024 14:45
|
0

Vláda schvaluje zdražení paliv o dvě, ale možná také o čtyři koruny. Nikdo by se tomu divit neměl

To, že česká vláda bude takovou změnu schvalovat, se ví už více než rok
19.07.2024 13:00
|
12
Reklama

Kdo se sveze, bude ještě minimálně dva dny žasnout. A my se svezli. Defender OCTA jezdí neuvěřitelně

Jako jediní z Česka jsme už měli možnost vyzkoušet, co Defender OCTA umí v praxi. Spadla nám brada
17.07.2024 14:07
|
1

Festival rychlosti v Goodwoodu musí navštívit každý fanoušek aut. Tento ročník to opět potvrdil

Nikde jinde neuvidíte v akci tolik skvělých strojů. Důkazem budiž galerie čítající 200 fotek
16.07.2024 11:03
|
1
Reklama
Autosalon TV