Prostě Mazda, a skvělá!
Za volantem se sedí vysoko s dobrým přehledem nad okolním provozem, přesně jak si to lidé kupující velká SUV přejí. Kdo kdy řídil Mazdu, bude okamžitě jako doma. V husté dopravě pobřežního městečka Cascais jsme mohli volič jízdních režimů nechat v pozici EV, tedy plně elektrické. On by tam ale spadl i v hybridním módu. Dobré je, že si lze v menu nastavit nejen to, kolik má v baterii zůstat energie (tak aby řidič nepřišel o část výkonu tím, že elektromotor nebude mít odkud brát „šťávu“), ale lze si i nastavit, kolik energie se má do baterie rekuperovat v případě, že běží spalovací motor. To se děje při brzdění a třeba při rychlé jízdě po dálnici. Dojezd na elektřinu tak lze chytrým managementem slušně prodloužit. K Mazdě máme v městském provozu jen jednu zásadní výhradu. Nastavení posilovače je poměrně tuhé a pro zatáčení musíte pořádně zabrat. To se ženám za volantem líbit nebude. A také ne těm, kteří jsou zvyklí na manévrování na parkovišti tak, že lidově řečeno volantem myjí talíře. Docela tuhé je i ovládání automatu, který má pro neznalé poněkud nelogickou kulisu, ve které se musíte hýbat nahoru, dolu i do strany.
Na klikatých okreskách směřujících k nejzápadnějšímu cípu Evropy Cabo da Roca už ale saháme po sportovním režimu. Mazda CX-60 zrychlí reakce na plyn a tužší posilovač přijde vhod. Tohle samozřejmě není sportovní stroj, a tak se nedá očekávat větší komunikace mezi předními koly a dlaněmi řidiče. Řízení je trochu odtažitější, ale přesné a není problém usadit auto do zatáčky dle libosti. Rozhodně jsme se nedočkali topornosti, kterou jsme tak trochu od velkého SUV očekávaly. Neobjevilo se ani klasické "přešlapování" ze strany na stranu, kterým trpí největší modely této kategorie s nedotaženým podvozkem.
Akcelerace je zážitek sám pro sebe. Sešlápnete plynový pedál a můžete hádat, jakou melodii vám právě hybridní soustrojí zahraje. Něco zevnitř zahučí, zasviští a pak se zvuk přetaví do motorové melodie, kterou má mimochodem tahle pohonná jednotka opravdu příjemnou. Přechod mezi elektrickou jízdou a spalovací je někdy takřka neznatelný, někdy auto škubne. To lze ale připsat faktu, že jde opravdu o předsériový model, který bude potřeba ještě před zahájením výroby lehce doladit. Každopádně zrychlování je velmi zajímavý zážitek, který nás bavil nejen celých 20 kilometrů z místa řidiče, ale i ze sedadla spolujezdce. Mimochodem, velkou pochvalu si zaslouží automatická převodovka, která nemá běžný měnič, ale vícelamelovou spojku. Přehození stupňů je tak rychlejší a zároveň k němu stále dochází hladce. Dokážeme si představit, že s třeba s dvouspojkovým automatem by byla jízda cukavější.
A pak je tu ještě podvozek. Mazda je přímo vyhlášená tím, že staví auta s perfektně promyšlenými podvozky, které mají ideální poměr mezi sportovností a komfortem. Do vkusu se strefí takřka každému řidiči. A totéž se dá říci o CX-60, jakkoliv jde o velké a těžké SUV. Mazdí podvozek tu funguje na výbornou. A upřímně si to myslí i inženýři, kteří se rozhodli, že CX-60 ani nedostane do nabídky adaptivní tlumiče, což rozhodně nevadí. Auto je samozřejmě velké a těžké a tak je do zatáček potřeba trochu trpělivosti, ale ani při ostřejším zatáčení se CX-60 příliš nenaklání. Může za to i elektronický systém, který sahá na kola a v případě potřeby některá v zatáčce mírně přibrzdí, aby se auto srovnalo. Jeho zásah ale cítit není, a tak má řidič skoro pocit, jako by tohle velké SUV jelo „jako po kolejích“. Pokud vám budou chybějící tlumiče vadit, doporučujeme se nejdřív svézt a pak se teprve rozhodovat.
Mazdu CX-60, se kterou jsme jezdili v okolí Lisabonu, si můžete prohlédnout v následující fotogalerii: