Reklama
Ojetiny

Bazarová ikona VW Passat, nebo osobitá Mazda 6? Tipy, na co si dát u těchto ojetin pozor

Passat dlouhodobě platí za etalon výdrže a spolehlivosti, Mazda 6 si zase drží sportovní image
Zdroj: Tiskový servis Volkswagen a Mazda

Zatímco na Volkswagen Passat narazíte v hojném množství téměř v každém bazaru, Mazda 6 už tak často "na place" vidět není. Neznamená to ale, že bychom tyto dvě zánovní ojetiny nemohli porovnat, neboť obě nabízejí ve verzi kombi solidní užitnou hodnotu a každá z nich má odlišný přístup k zážitkům za volantem.

Volkswagen Passat (B8) - je z čeho vybírat

Volkswagen Passat patří k těm autům, které i na bazarovém trhu umožňují solidní výběr dle zákaznických preferencí. V Česku je registrováno 155 752 kusů tohoto modelu, takže i mezi ojetinami je možné se s trochou snahy dopátrat vysněného vozu, který vyhoví nejen motorem, výbavou, najetými kilometry a cenou, ale třeba i preferovanou barvou.

Oblíbenost a rozšířenost tohoto modelu s sebou však nese i některá specifika, na která je dobré si na bazarovém trhu dávat pozor. Kromě toho, že si VW Passat už napříč svými generacemi drží pověst spolehlivého služebníka, je také symbolem dovozů ojetin ze zahraničí (individuální dovozy činí 63 %). A to je přesně ten moment, kdy byl měl být kupující na pozoru a auto před koupí důkladně prověřit nejen co se technického stavu  týká, ale i z pohledu jeho historie.

U vozu, který velmi často plní roli služebního auta středního managementu nepřekvapí, že dlouhodobě převažují naftové motory (88 %). Změna trendu je patrná u vozů do dvou let stáří, kde už je podíl dieselů pouze 56 %. Z hlediska karoserií je sedanů jen necelá čtvrtina, zbytek tvoří kombíky. Téměř každý pátý passat má také pohon všech kol, což je další oblíbený prvek této modelové řady stejně jako automatická převodovka (22 % vozů).

Ke kladům této modelové řady v poslední generaci označované B8 a vyráběné od roku 2014, patří prostornost, solidní jízdní komfort o fous lepší než nabízí Škoda Superb, uspokojivá reprezentativní funkce a v obecné rovině se s tímto vozem nepojí žádné systémové technické problémy. Passat nerezne, nabízí velký výběr motorizací a v případě nějakého problému se jedná o notoricky známé auto, na které seženete bez problémů náhradní díly, a které opraví kde kdo. Pokud máte štěstí na předchozího majitele, udělají vám jízdně radost zejména motory 2.0 Bi-TDI a 2.0 TSI.

I u Volkswagenu Passat ale samozřejmě najdeme několik oblastí, na které je dobré se při koupi ojetiny soustředit. Řada problémů vzniká tím, že VW Passat je často autem, které má za sebou těžký firemní život s pořádnými dávkami kilometrů pod plným plynem, mnohdy i s hraničními servisními intervaly long-life, které nejsou jinak moc doporučeníhodné. Objevuje se tedy třeba vrzání zadní nápravy, při zanedbání péče (pravidelná výměna oleje) mohou vzniknout problémy i u pohonu všech kol či u slabších převodovek DSG (DQ200). Zkontrolujte také stav brzd, bývají u tohoto modelu mnohdy dost opotřebované. Z hlediska nabídky je pak trochu mrzuté, že je hodně aut se základními motorizacemi 1.4 TSI, popř. 1.6 TDI a zdaleka ne všechny passaty jsou v pěkných vrcholných výbavách.

VW Passat (B8): Na kolik přijde?

Volkswagen Passat se paradoxně vyznačuje vyšším poklesem ceny, podle společnosti Cebia je jeho hodnota po čtyřech letech přesně poloviční.

Nabídka ojetých VW Passat je bohatá, ale možná o to déle trvá najít ten správný kus. Nejlevnější auta s rokem výroby 2015 začínají nad hranicí 200 tisíc korun, ale relativně nízké ceně odpovídá jejich nájezd, popř. motorizace a výbava. I za cenu kolem 400 tisíc Kč však pořídíte exempláře, jejichž počitadlo kilometrů bude ukazovat zhruba 150 tisíc najetých km, rok výroby je nejčastěji 2018. Z uvedeného vyplývá, že za pěkné auto, třeba i s pohonem všech kol a solidním motorem, zaplatíte nejméně půl milionu a i tak počítejte s tím, že nájezd bude docela citelně přes 100 tisíc kilometrů.
Zdroj: Tiskový servis Volkswagen

Mazda 6 - berte hlavně benzinové motory

Hned na první pohled je zřejmé, že Mazda 6 je z jiného těsta, než konzervativní VW Passat. Ostatně, všechny generace Mazdy 6 měly charizma, sportovní vzhled a v neposlední řadě také sportovní jízdní vlastnosti. Nabídka na bazarovém trhu je limitována počtem registrací, kterých je v případě Mazdy 6 jen lehce přes 20 300. Lehce nad polovinu (55 %) tvoří individuální dovozy.

Ve skladbě motorů lehce převažují benzinové (53 %), zbytek je naftových. I zde je ale dramaticky patrná změna trendu, neboť u vozidel do dvou let stáří už je zastoupení benzinových agregátů naprosto dominantní (94 %).

Mazda 6 boduje kromě atraktivního a neotřelého vzhledu zejména agilními jízdními vlastnostmi při zachování solidního komfortu, potěší přímé řízení a přesné řazení u manuálních převodovek. Benzinové motory jsou velmi povedené, protože jsou ale atmosférické, musí se více točit. I přesto však mají normální spotřebu. Nejspokojenější však budou s kvalitnějším vysokooktanovým benzinem. Mazdě se také podařilo vyřešit dřívější problémy s korozí. K výhodám rovněž patří, že o Mazdy 6 se majitelé starají o poznání lépe, než firmy o své flotily služebních passatů. I tak je ale na místě ostražitost a prověření vozu.

Zatímco benzinové motory zaslouží pochvalu, u dieselů až takové nadšení nepanuje a spíše by se dalo doporučit se jim vyhnout. Kromě jiného tak předejdete i problémům s filtrem pevných částic, který je u Mazdy dost drahý. Ostatně, i jiné náhradní díly patří u japonské automobilky cenově do vyšších sfér. Problémy se občas vyskytují také u manuálních převodovek.

Mazda 6: Na kolik přijde?

Zatímco ojeté passaty můžete přehrabovat vidlemi, nabídka bazarových modelů Mazda 6 je o poznání skromnější. Vzhledem k tomu, že dle Cebie klesá cena Mazdy 6 o něco pomaleji než u Passatu - po čtyřech letech o 45 %, jsou i ceny na trhu ojetin docela vysoké. 

Na nejlevnější exempláře s rokem výroby 2015 by vám sice mělo stačit 250 tisíc korun, ale půjde o vozy s poměrně vysokým nájezdem nezřídka i hluboko přes 200 tisíc km. Většina těchto starších vozů má turbodiesel 2.2 litru. Jak se s cenovkou blíží k hranici 400-450 tisíc, znatelně se zvyšuje počet benzinových motorů Skyactive-G a klesá i kilometrový nájezd. Je evidentní, že Mazdy 6 nesloužily tak intenzivně jako passaty, takže lze v této cenové hladině najít i exempláře s méně než 100 tisíci najetými kilometry.

Kolem hranice 600 tisíc Kč už pak nacházíme exempláře relativně zánovní, staré dva tři roky s nájezdem kolem 50 tisíc km. Jenže to už je také za ojetinu poměrně vysoká částka...
Reklama

Diskuze

Pepa - 12.02.2022 23:12:15
Ta firma co v autosalonu propaguje ty ojetiny a tváří se jako spasitel a zachránce lidí od toho, aby nenaletěli na špatné koupě aut a dokumentují původ včetně havárií či investic do oprav, tak ty také auta dováží a ceny jsou přemrštěné.
Honzas - 10.02.2022 19:40:26
Mazda CX 3, 60 tkm. Plusy: jednoznačně motor, vzhled a jízdní vlastnosti. Mínusy: choulostivá barva. Shrnutí: Vždycky jsem měl rád malá auta na velkých kolech a s velkým motorem.

Škoda má parádní sportovní auto. Speciál se znovuzrodil podle dobové dokumentace

Škoda 1100 OHC Coupé atakovala ve své době rychlost 200 km/h
07.02.2022 15:59
|
3
Reklama

Když nechcete Passat, ale toužíte po stejně velkém přitom komfortnějším a spolehlivějším autě

Měl všechny předpoklady pro úspěch, které nenaplnil. Jako ojetý je ale Opel Insignia výborným tipem
23.09.2021 11:29
|
8

Škoda plánuje vyrábět více levnejších aut, v Boleslavi bude vyvíjena také nová generace VW Passat

Největší česká automobilka zatím ustála koronakrizi a plánuje masivní expanzi na rozvojové trhy
24.03.2021 13:04
|
10

V Německu řeší obří podvod s falšováním identity historických Porsche. Obžalován je i vítěz Le Mans

Podle soudu došlo k podvodu u víc než 20 vozů, mezi kterými nechybí ani legendární Porsche 917
16.04.2024 12:02
|
0

Varování pro všechny rodiče: dětská sedačka od výrobce Peg Perego představuje bezpečnostní riziko

Model Viaggio Twist se během testu německého autoklubu utrhl z isofixové základny
12.04.2024 10:36
|
0
Reklama

Elektromobilita v Německu způsobí významný výpadek příjmů do rozpočtu. Řešení bude bolestivé

Podle prognóz auditorské firmy EY přijde německá státní kasa do roku 2030 až o 50 miliard eur
07.04.2024 19:04
|
9

Komentář: Trpký konec pohádek. Investoři elektromobilitě nevěří a spousta výrobců proto krachuje

Emoce a nadšení opadly a „slibotechny“ dostihl neúprosný svět čísel, který znamená jejich konec
28.03.2024 08:01
|
11
Reklama
Autosalon TV