Reklama
Nová auta

Plug-in hybridy to mají v EU nahnuté. Šéfové automobilek se bouří, zbytečně do nich investovali

Nad kříženci elektro a klasických aut se stahují mračna. Nejen kvůli plánované emisní normě Euro 7
Zdroj: Tiskový servis BMW

Dříve, než se jejich potenciál naplno rozvinul, mohly by plug-in hybridy zamířit do propadliště dějin. Není divu, že se automobiloví výrobci začínají bouřit proti plánům Evropské komise. Přitom nejde jen o plnění emisních limitů nové normy Euro 7, jejíž prozatímní nastavení je označováno za 'limit technologicky možného', ale možná ještě více o plánované vyjmutí plug-in hybridní technologie z "udržitelných investic". Ty jsou z finančního hlediska pro automobilku mimořádně důležité, neboť přitahují pozornost investorů a jsou zárukou "zelených" dotací.

Plug-in hybridy jsou jen polovičaté řešení

Pojďme se nejdříve stručně podívat na plug-in hybridní techniku pohonu. Její výhody jsou zřejmé - kombinací spalovacího motoru a elektromotoru lze dosáhnout zejména v městském provozu velmi nízké spotřeby. Možnost externího nabíjení pak umožňuje zvládnout významnou část kratších pojížděk čistě na elektřinu. V konečném důsledku tak mají plug-in hybridní auta tabulkově velmi nízkou spotřebu a přitom nesnižují užitnou hodnotu vozu omezeným dojezdem.

Jenže tím výhody tohoto typu pohonu víceméně končí. Je totiž nutné vnímat i druhou stranu mince - konstrukčně je plug-in náročnější a tudíž dražší (v průměru stojí výrobce plug-in hybridní technologie cca 120-150 000 Kč navíc), s autem musíte kvůli spalovacímu motoru stejně na pravidelné servisní prohlídky, vůz je také výrazně těžší, což zvyšuje spotřebu při jízdě na spalovací motor a uložení baterií zmenšuje využitelnost kufru. Tím, jak jsou plug-in hybridy v drtivé většině používány ve firemních flotilách se kromě toho také ukazuje, že jejich řidič je moc nenabíjejí a používají je většinou jako auto se spalovacím motorem. V takovém případě se ekologický přínos této techniky zcela vytrácí.

Tak či onak představovala plug-in hybridní technologie pro automobilky kolem roku 2015 zajímavou cestu, jak nabízet i nadále auta s rozumným dojezdem a přitom tabulkově vykazovat dramatické snížení spotřeby. Kromě toho tato elektrifikace s možností čistě elektrické jízdy umožnila zařazení této technologie mezi "udržitelné", což je atraktivní pro investory. Podle všeho ale budou karty brzy rozdány jinak, což automobilkám logicky není moc po chuti.

Julia Poliscanova, Transport & Environment

"Z pohledu životního prostředí a klimatu je dnešní plug-in hybridní technologie horší než to, co má nahrazovat," říká Julia Poliscanova, senior director pro automobily a e-mobilitu z Evropské federace pro dopravu a životní prostředí.

Konec podpory, plug-in hybridy nejsou dost zelené

Zatímco v uplynulých letech přibývalo každoročně na trh o poznání více plug-in hybridů než čistě elektrických modelů, aktuální analýza společnosti AutoForecast Solutions pro agenturu Reuters přichází na základě informací o plánech jednotlivých značek s informací, že v roce 2028 mají značky v plánu uvést už jen 28 nových plug-inů, zatímco čistě elektrických bateriových vozů bude 86. Karta se tedy zásadně obrátí.

Hlavním důvodem je chystaná nová emisní norma Euro 7, která bude prodej plug-in hybridních modelů v Evropě dost významně komplikovat. Její tvůrci se ani neskrývají s názorem, že tuto technologii berou jen jako přechodnou na cestě k plné elektromobilitě a že svůj díl práce již plug-in hybridy odvedly. Nejde ale jen o technické parametry týkající se emisních limitů a třeba i sledování reálné spotřeby, tedy monitoring toho, jak v praxi řidiči výhody plug-in hybridů využívají. Studie uvádějí, že plug-in hybridy mají v reálném provozu spotřebu a emise zhruba 4x vyšší, než udávají papírově, a to právě proto, že je řidič nenabíjejí.

Pro automobilky zásadní je plán vyjmout plug-in hybridy ze seznamu technologií, které jsou finančně podporovány a automobilky díky nim získávají "zelené" kredity. Takový krok by jim totiž výrazně narušil finanční plány.

Co říkají šéfové automobilek?

"Je šílenost zavést tyto změny už od roku 2025, protože to víceméně zabije i dnešní poptávku. Pro spoustu lidí není v současnosti bateriový elektromobil praktický," Adrian Hallmark, Bentley CEO (součást VW Group). Bentley mimochodem plánuje přejít na čistě elektrický pohon v roce 2030, do té doby počítalo právě s plug-in hybridy.

"Budou zákazníci za devět deset let kupovat jen čistě elektrická auta? To si nemyslíme. A proč? Protože občas zkrátka musíte realizovat delší cestu třeba na dovolenou, nebo také potřebujete táhnout přívěs. K tomu bude potřeba veřejná dobíjecí infrastruktura a to bude stále kritická oblast," Stephan Neugebauer, ředitel globálního výzkumu BMW a předseda European Green Vehicles Initiative Association.

"Plug-in hybridy budou součástí automobilového prostředí i v dalších deseti letech a budou profitabilnější než konvenční auta," Luca de Meo, Renault CEO

"Je trochu zklamáním, že oni (bruselsští legislativci) nevidí hodnotu a přínos plug-in hybridů. Na druhou stranu si myslím, že pokud bude celá branže masivně investovat do elektromobilů, zvýší to naši kredibilitu při žádání investic do infrastruktury," Hakan Samuelsson, Volvo Cars CEO 
Reklama

Diskuze

Juras - 20.06.2021 16:35:50
Proto ze mají dat do toho auta větší baterky aby zvladalo na jedno nabití projet více po městě, a až člověk pojede ven z města po dálnici muže zapojit spalovak. A ne ze tam daji malé baterky a stejně to 90% jede na spalovak.
RAK - 17.05.2021 11:00:30
Celosvětově stejně nic "malá" Evropa a její byrokracie nezachrání. To by si hlavně měli ti zelení úředníci v Bruselu uvědomit. Takové Rusko nebo Indie zajisté nadále pojedou hlavně ve spalovacích motorech a naše EU - ekohysterie je jim jen k smíchu.

Víte, že v emisních limitech EU letos existuje výjimka? Díky ní se zatím prodává třeba Ford Mustang

Příští rok ale může mít legendární sporťák těžký život. Hrozí mu velké zdražení i odsun z Evropy
19.02.2020 10:10
|
3
Reklama

Odpovědí Dacie na emisní limity není elektřina, ale LPG. Tovární motory na plyn už mají čtyři modely

Příplatek za benzinový turbomotor 1.0 TCe schopný spalovat LPG je proti bežné verzi jen 10 000 Kč
15.02.2020 20:58
|
15

Hyundai se příštího roku ani přes emisní restrikce nebojí. V Česku bude dál sázet hlavně na benzin

Mezi devíti novinkami se objeví i sportovní verze N u nové generace malého hatchbacku i20
26.12.2019 11:33
|
4

Se stavem tachometru lze snadno manipulovat i u moderních aut. Podvodníci mají staronový trik

Podle policie má každý třetí vůz přetočený tachometr. Německý autoklub ukázal, jak je to snadné
21.11.2024 14:15
|
0

Road trip: S prezidentským Renaultem Rafale na francouzskou riviéru i do automobilových muzeí

Vůz, který vozí Emmanuela Macrona, jsme důkladně prověřili ve všech jízdních režimech
17.11.2024 18:28
|
0
Reklama

Toto jsou nejspolehlivější a nejporuchovější auta vyrobená v Česku v letech 2020-2021

Německý autoklub dělá žebříček spolehlivosti na základě dat o technických kontrolách
13.11.2024 12:04
|
0

Komentář: Po zvolení Donalda Trumpa to mají evropské automobilky nahnuté. Neví se, co myslel vážně

Co byly jen předvolební řečí a jaká bude realita? Trump vzbuzuje nejistotu i mezi automobilkami
08.11.2024 13:33
|
4
Reklama
Autosalon TV