Konec podpory, plug-in hybridy nejsou dost zelené
Zatímco v uplynulých letech přibývalo každoročně na trh o poznání více plug-in hybridů než čistě elektrických modelů, aktuální analýza společnosti AutoForecast Solutions pro agenturu Reuters přichází na základě informací o plánech jednotlivých značek s informací, že v roce 2028 mají značky v plánu uvést už jen 28 nových plug-inů, zatímco čistě elektrických bateriových vozů bude 86. Karta se tedy zásadně obrátí.
Hlavním důvodem je chystaná nová emisní norma Euro 7, která bude prodej plug-in hybridních modelů v Evropě dost významně komplikovat. Její tvůrci se ani neskrývají s názorem, že tuto technologii berou jen jako přechodnou na cestě k plné elektromobilitě a že svůj díl práce již plug-in hybridy odvedly. Nejde ale jen o technické parametry týkající se emisních limitů a třeba i sledování reálné spotřeby, tedy monitoring toho, jak v praxi řidiči výhody plug-in hybridů využívají. Studie uvádějí, že plug-in hybridy mají v reálném provozu spotřebu a emise zhruba 4x vyšší, než udávají papírově, a to právě proto, že je řidič nenabíjejí.
Pro automobilky zásadní je plán vyjmout plug-in hybridy ze seznamu technologií, které jsou finančně podporovány a automobilky díky nim získávají "zelené" kredity. Takový krok by jim totiž výrazně narušil finanční plány.