Reklama
Bonusy k TV pořadu

Nejlevnější nejsou nejprodávanější. Prodeji plug-in hybridů dominují škodovky a luxusní auta

Cena kříženců elektromobilů a klasických aut začíná na 730 000 Kč. Letos se jich v ČR prodalo 1616
Zdroj: Ondřej Běhal

Plug-in hybridy představují přechod mezi auty se spalovacími motory a elektromobily. Ačkoli jde o kompromis, který v sobě obsahuje řadu nevýhod proti čistokrevným autům se spalovacími motory i proti čistokrevným elektromobilům, pro některé motoristy jde o zajímavou alternativu. Kupují si je zejména firmy a lidé, kteří potřebují bez omezení parkovat v Praze, protože většina plug-in hybridů splňuje podmínky pro udělení protekční EL značky. Připravili jsme přehled pěti aktuálně nejlevnějších a nejprodávanějších plug-in hybridů na českém trhu.

Kompromis, který není pro každého

Plug-in hybrid je vlastně elektromobil, ale s malou kapacitou baterií, která v průměru umožní ujetí přibližně padesáti kilometrů na jedno nabití. Dá se klasicky nabíjet ze sítě, většina z plug-in hybridů není uzpůsobena na nabíjení na rychlonabíječkách.

Plug-in hybrid zároveň obsahuje i klasický spalovací, většinou benzinový, ale například u Mercedesu i naftový motor. Když řidiči dojde elektřina, může klidně pokračovat i na fosilní palivo s tím, že funguje jako klasický hybrid, takže je schopen si vyrábět energii i pomocí rekuperace při brzdění. Plug-in hybridy si dokonce dokáží vyrábět elektřinu i pomocí spalovacího motoru, což je ale neekonomické i neekologické.

Proti klasickým elektromobilům jsou plug-in hybridy kromě výše zmíněným nevýhodám ohledně (ne)rychlodobíjení a malému dojezdu na elektřinu také těžší, dražší, složitější na servis a nabízejí většinou méně prostoru pro cestující, nebo zavazadla. Podobné nevýhody bychom ale vypočítali i při porovnání s auty na klasická paliva, rozdíl v ceně a hmotnosti je tam většinou ještě výraznější než u elektromobilů. 

Plug-in hybridy nejsou dobrou volbou pro řidiče, kteří rádi jezdí sportovním stylem. Ideální je naopak defenzivní a předvídavý přístup k řízení a práce s energií.

Plug-in hybrid může být dobrou volbou pro řidiče, kteří denně ujedou právě kolem zmiňovaných padesáti kilometrů a mají možnost auto přes noc dobíjet u svého bydliště. Takovým lidem se může plug-in hybrid vyplatit finančně, a navíc nemusejí na rozdíl od majitelů elektromobilů jednou za čas při delší cestě třeba na dovolenou řešit dostupnost nabíječek.

Kdo ale plug-in hybrid používá téměř výhradně pouze na benzin a naftu, ten bude mít nejen vyšší náklady na provoz, ale zároveň více zatěžuje i planetu.

Vzhledem k cenové náročnosti technologie plug-in hybrid ji většinou využívají větší, dražší a luxusnější automobily, i když existují i výjimky.

Jste typem řidiče, kterému by se plug-in hybrid vyplatil, nebo ho ho zajímá? Po kliknutí na tlačítko PROHLÉDNOUT pod tímto textem naleznete pět aktuálně nejlevnějších plug-in hybridů na českém trhu a tři nejprodávanější. Tyto dvě množiny se prolínají pouze u jediného vozu.
Reklama

Diskuze

Martin - 28.12.2020 19:37:14
doplnění Redakci: 2/3 lidí v ČR ani nemá své stálé parkovací místo, kde by mohlo nabíjet elektromobil. Polovina Čechů jezdí do Chorvatska na dovolenou, elektromobilem je to nereálné (počet nabíjecích stanic, fronty u nich, dojezd elektromobilu). Díky.
Martin - 28.12.2020 19:30:01
Redakci: Více bych se orientoval na diskuzi o načasování prodeje elektomobilů v širším kontextu. Trh si evidentně nepoptává elektromobily, ale výrobci jsou tlačeni systémem regulací a pobídek ze strany státu či EU do jejich výroby. 2/3 lidí parkují venku.

Plug-in hybrid Mercedes-Benz B 250 e je příjemným společníkem. Jen občas se zbytečně nervuje

Praktické auto pro tisíc každodenních úkolů nestojí nesmysl a při správném zacházení hodně uspoří
09.12.2020 20:12
|
1
Reklama

Jeep Compass 4xe má na plug-in hybrid skvělé jízdní vlastnosti. Výkon 240 koní ale trochu maskuje

Stejné technologie zabalené v jiném balení. Porovnali jsme elektrifikované jeepy Compass a Renegade
18.11.2020 19:58
|
0

Test Volva XC40 T5 Recharge: Tohle je nejzábavnější plug-in hybridní SUV. Odrazuje vysoká cena

Nejvýkonnější varianta kompaktního SUV švédské značky se prodává od 1,227 miliónu korun
26.08.2020 12:35
|
0

Mitsubishi chystá s pomocí Renaultu velký návrat na evropský i český trh. Pickup L200 však končí

Nový Colt dorazí v říjnu, půjde o přebrandované Clio. ASX alias Captur se začne prodávat v březnu
31.01.2023 09:54
|
1

Test Alpine A110 R: Francouzi postavili skvělé auto na okruh. Radikální kupé smí i na silnice

Čtvrtá varianta dvoumístného sporťáku je prošpikovaná karbonem. Váží jen 1082 kilo
30.01.2023 13:51
|
0
Reklama

Srovnávací test všech nových 4x4 škodovek na sněhu a ledu dopadl nečekaně. Zvítězil nejstarší vůz

Auta se spalovacími motory rozdrtila elektromobily. Až na jednu výjimku
27.01.2023 18:00
|
12

Krize, nekrize, Češi kupují od BMW hlavně ty nejdražší vozy. Loňským prodejům dominuje opulentní X5

Letos vyprodané je nejen BMW M3 Touring, podobně je na tom i elektrická i4 nebo plug-in hybrid XM
24.01.2023 18:15
|
0
Reklama
Autosalon TV