Reklama
Bonusy k TV pořadu

Plug-in hybrid Mercedes-Benz B 250 e je příjemným společníkem. Jen občas se zbytečně nervuje

Praktické auto pro tisíc každodenních úkolů nestojí nesmysl a při správném zacházení hodně uspoří
Zdroj: Michal Borský

Nenápadné, nikterak zvlášť pohledné, zato velice praktické auto, které slibuje dlouhý život se spoustou pozitiv a sociálních jistot. Tolik asi úvodní charakteristika blízkého příbuzného mimořádně povedeného "áčka," se kterým B 250 e sdílí mimo jiného i řešení hybridního pohonu. 

Zelené koně

Hybridní "béčko" pohání stejně jako obě karosářské varianty třídy A čtyřválec o objemu 1,3 litru s výkonem 118 kW a elektromotor o výkonu 75 kW se souhrnným systémovým výkonem až 160 kW a točivým momentem 450 Nm. Pod zadními sedadly najdeme baterii s kapacitou 15,6 kWh, hnací síly přenáší na vozovku osmistupňová dvouspojková převodovka. Mimochodem u většího SUV GLE jsou akumulátory zapojeny paralelně za sebou dva.

Oproti spalovacím verzím je kufr takřka stejně velký, je v něm pouze zhruba 5 centimetrové zvýšení. Jinak není uložení baterie poznat. Poprvé u mercedesů se zde mimochodem objevuje i startování spalovacího motoru prostřednictvím elektromotoru, takže v tomto autě nenajdete samostatný 12voltový startér.

Další technické parametry, rozměry a kompletní ceník Mercedesu třídy B naleznete zde. Pro porovnání s konkurenčním Volvem XC 40 klikněte zde.

Mírně neurotický sprinter

Výkonový potenciál nesnese diskusi, ne stejně hladce jdou ale věci s harmonií jeho přenosu - chce to zvyk a citlivé nohy na pedálech plynu a brzdy. Nástup točivého momentu je totiž někdy tak razantní, že přivozuje béčku problémy s trakcí. Podobné to je se specifickým "hybridním" chování brzdového pedálu.  

Díky použití hlavního elektromotoru je nicméně nastartování a připojení spalovacího motoru skutečně jemnější než u dřívějších hybridů, osmistupňová převodovka řadí plavně, cítit je pouze řazení na nižší stupně při zpomalování do zastavení, a to i při jízdě čistě na elektřinu. Dynamika je při kombinaci obou pohonů každopádně víc než přesvědčivá.

Ve výchozím režimu B 250 e plachtí po sundání nohy z plynu, ale začne rekuperovat pokud je před vámi auto, zatáčka, kruhový objezd a další události. Pádly si můžete zvolit režim plachtění nebo jednu ze tří úrovní rekuperace. U té nejsilnější můžete při běžném provozu celkem úspěšně ignorovat brzdový pedál, kolem zhruba 15 až 20 km/h je ale potřeba do zastavení dobrzdit brzdovým pedálem. Čistě jednopedálové ovládání tento Mercedes zatím neumí.
Reklama

Příkladný spořínek

Mercedes slibuje spotřebu kolem 15 kWh/100 km a my můžeme potvrdit, že není problém se kolem těchto hodnot pohybovat. V případě více městského provozu jsme zaznamenali spotřebu 19 kWh/100 km. Při plném nabití ujedete čistě elektricky zhruba 45 kilometrů a celkový reálný dojezd se pohybuje kolem 500 km. Pokud udržujete akumulátor nabitý, dá se vozem jezdit opravdu jen za dva litry benzinu na sto.

Béčko i Áčko dostaly palubní nabíječku s dvojnásobným výkonem 7,2 kW (dvě fáze), ale zejména podporují rychlonabíjení stejnosměrným proudem standardem CCS. To je mezi hybridy jedinečná vlastnost, díky které si Áčko i Béčko nabijete třeba za půl hodiny během návštěvy obchodu, opravdu to funguje. Dosud jste se museli spolehnout na zdlouhavé AC nabíjení. Rychlonabíjení je na druhou stranu omezeno na výkon 24 kW, což je přibližně polovina toho, co zvládnou běžné elektromobily.

O až příliš akčním brzdění už byla řeč, jinak se ale B 250 e řídí vzdor vyšší pohotovostní hmotnosti velmi příjemně, vysoký výkon mu propůjčuje mimořádnou hbitost ve městě i na dálnici. Z řízení toho sice moc nevyčtete, příkladné je ale tlumení nerovností a to zvláště s použitými 17" koly.

Na pohodu

K dobrému pocitu u Mercedesů už tradičně přispívá chytře vymyšlený interiér, který je u řady B vzhledem k jejímu půdorysu velmi prostorný a díky trojdílnému zadnímu opěradlu i hodně variabilní. Do špičkového infotainmentu Mercedes Benz BUX přibyly některé funkce specifické pro hybridní a elektrické modely. Nechybí databáze nabíjecích stanic, on-line zobrazení jejich obsazení i možnost zahájit nabíjení přímo z auta prostřednictvím služby Mercedes Me Charge.

Kdyby si B 250 e odpustil občasné přískoky při přepínání pohonů, zasloužil by z hlediska denní použitelnosti absolutorium. Dojezd na elektřinu stačí na obvyklé městské pojezdy a rychlé nabíjení z běžné sítě zabezpečuje opětovnou brzkou připravenost "do akce." K tomu všemu to zatraceně rychle a kultivovaně jede a na palubě je  dost místa pro tři až čtyři dospělé a jejich bagáž. Základní cena 1 005 210 Kč se při zohlednění těchto kvalit jeví vcelku přiměřeně. 

Diskuze

Bystrik - 16.12.2020 13:58:59
Vynikajúce auto - batéria 15,6 kWh - pri plnom nabití prejde až 45 km čiste na elektrinu!!!

Mercedes mění strategii. Prý to přehnal s nabídkou SUV, a tak bude mít možná méně modelů

Objem prodejů už není prioritou, důležitá je ziskovost, rozvoj elektromobility a sub-brandů
02.12.2020 13:10
|
2
Reklama

Ruský youtuber se naštval na servis. Jako pomstu zapálil svůj Mercedes-AMG GT 63 S

Jeho auto mělo neustále nějaké technické problémy a servis s ním odmítal komunikovat. Divíte se?
26.10.2020 15:15
|
4

Porovnání Mercedesu GLB a Škody Kodiaq přináší řadu nečekaných zjištění. I cenových

Domácí výrobek má nižší základní cenu. U srovnatelných variant ale může být i dražší
21.10.2020 20:23
|
4

Retro: Facelift Favoritu pozbyl původní šmrnc, zato mohl mít pořádný motor. Místo něj přišla Felicia

První předokolka od Škody se mohla dočkat zajímavé omlazovací kúry. Po Sametu bylo ale všechno jinak
30.12.2023 08:42
|
4

Retro: Nejúspěšnější český supersport byl vyroben jen ve třech exemplářích. Možná ale přibudou další

MTX Tatra V8 uměla uhánět přes 260 km/h. Stačily jí na to orgány z papalášské šestsettřináctky
24.12.2023 09:02
|
4
Reklama

Kvíz: Zikmund a Hanzelka se svou Tatrou dobyli svět. Vyznáte se v jejich dobrodružství?

Legendární cestovatelská dvojice proslavila po celém světě nejen značku Tatra
17.12.2023 09:18
|
2

Retro: Havířovská Gazela byla v 70. letech postrachem domácích závodů. Vypadala jako Porsche

Závodník Zdeněk Válek se nechtěl smířit se škodovkami a žigulíky. Tak se zařídil po svém
09.12.2023 09:45
|
7
Reklama
Autosalon TV