Reklama
Testy

Test Volkswagenu Amarok V6 4x4 Delta: Je libo monster truck?

S aktuální generací německého pick-upu jsme se rozloučili ve velkém stylu
Zdroj: Robin Běhal

Po více než 10 letech je nový Volkswagen Amarok doslova za dveřmi, proto jsme se rozhodli, že se s první generací úspěšného pick-upu stylově rozloučíme. Abychom na poslední kilometry nikdy nezapomněli, vypůjčili jsme si od českého zastoupení Volkswagen speciálně upravený Amarok, který postavila společnost Delta 4x4. 

Unikát pod kapotou

První generace Volkswagenu Amarok se představila už v roce 2009, přičemž poslední vůz z výrobní linky sjel zhruba před dvěma lety. Za celou dobu své existence si prvního Amaroka pořídilo přes 830 tisíc zákazníků po celém světě. Od roku 2016 se německý pick-up prodával výhradně s třílitrovými šestiválcovými diesely, které si zákaznici ihned oblíbili. Mělo to ale háček, Amarok s motorem V6 patřil k luxusnímu zboží, čemuž odpovídala i cena. Na konci své životnosti se dal praktický volkswagen sehnat v cenové hladině od 1,2 po více než 1,7 miliónu korun. Na druhou stranu konkurence v podobě Toyoty Hilux, Fordu Ranger nebo Mitsubishi L200 šestiválec pod kapotou nenabídla vůbec.

Nová generace je na dohled

Nedávno se představila druhá generace Volkswagenu Amarok. Ta vznikla ve spolupráci s automobilkou Ford a bude sdílet platformu s modelem Ranger. Nový německý pick-up v porovnání s předchůdcem vyrostl ve všech směrech. Novinka slibuje také vyšší brodivost (původní verze 500 mm, nová 800 mm) a bohatší nabídku motorizací. Zákaznici by se tak měli dočkat čtyř turbodieselů (TDI) a jednoho přeplňovaného zážehového motoru s výkonem 302 koňských sil. 

Poctivý základ

Teď se ale pojďme věnovat testovanému přestavěnému Amaroku. Základním stavebním kamenem se stal sériový model s nejsilnějším naftovým motorem V6 (190 kW/580 Nm) a 8stupňovou automatickou převodovku. Vůz byl z továrny vybaven multifunkčním koženým volantem, posuvným stříbrným krytem korby, pevným tažným zařízením do hmotnosti 3,3 tuny, nezávislým topením, střešní světelnou rampou či uzávěrku zadního diferenciálu. Původní cenovka za takto nakonfigurovaný Amarok se pohybovala kolem 1 750 000 korun. 

Na úpravách se nešetřilo

České zastoupení Volkswagen předalo model Amarok do rukou zkušenému německému úpravci Delta 4x4, který z konvenčního užitkového vozu vytvořil prvotřídní off-roadové náčiní. Aby se pick-upu zlepšila průchodnost terénem, dostal zvýšený podvozek (o 40 mm) s prodlouženými tlumiči od společnosti Bilstein. Myslelo se také na nájezdové úhly, které jsou u terénních vozidel s korbou problémové. Aby úpravce tento nešvar eliminoval, vybavil Amarok takzvaným BodyLiftKitem, který o 100 milimetrů zvedl karoserii vozu od jeho rámu. O lepší nájezdové úhly se postaral také přední drsňácky vypadající hliníkový nárazník s ocelovou výztuhou, který současně sloužil jako nosič navijáku značky Horn (s tažnou silou až 5,4 tuny)

Světlou výšku pick-upu nezvedl jen vyvýšený povozek, ale také obrovské terénní pneumatiky Cooper Discoverer STT PRO o rozměrech 275/70 R18, které byly obuty na bytelných 
zátěžových ráfcích. Aby se vůbec takto velká kola do podběhů Amaroku vměstnala, musel mít omezovač rejdu. To jsme úplně neocenili při manévrování u obchodního centra nebo v úzkých městských uličkách. Na druhou stranu díky prvotřídním gumám s masivními špalky jsme se nemuseli bát ani toho nejdrsnějšího terénu. 

Nedílnou součástí každého pořádného off-roadu jsou bezpochyby také ochranné prvky. V našem případě jsme měli na autě hliníkové kryty motoru, palivové nádrže, chladičové stěny, převodové skříně s rozvodovkou, zadního diferenciálu a předních ramen. Tudíž jsme se nemuseli strachovat o to, že si o nějaký kámen nebo jinou překážku poničíme podvozek.

Mezi další úpravy z dílny Delta 4x4, které jsme ještě nezmínili, patří například sada širokých lemů blatníků, které vůz rozšiřují o 80 mm, LED mlhové světlomety v nárazníku či pracovní světla nad korbou. 

Jízda s ním rozhodně není utrpení

Po designové stránce udělal aftermarketový tuning z běžného Volkswagenu Amarok naprostné monstrum, které na silnici není možné přehlédnout. V tomto případě nemají úpravy pouze dobře vypadat, ale především by měly zajistil co nejlepší průchodnost terénem a postarat se o jedinečné jízdní vlastnosti. Jak se tedy s německým pick-upem vylepšeným německou firmou jezdí?

Přestože přestavěný Amarok vychází z pracovního pick-upu, na silnicích své bushmanské geny poměrně dobře skrývá. Oproti konvenčnímu modelu měl citelně tuží ale zároveň dostatečně poddajný podvozek, který bez problému zvládal žehlit střední a především pak velké nerovnosti. Paradoxně nejvíce o sobě dávaly vědět drobné výmoly, které robustní tlumiče spolu s terénními pneumatikami  nedokázaly vykrýt, resp. je přeskakovaly s mohutným zhoupnutím.

Co určitě musíme vypíchnout, byl celkově příjemný pocit za volantem, a to i na delších trasách. Pick-up se při řízení nezdál vůbec tak velký a těžký, jako ve skutečnosti byl. Pravda, v zatáčkách to žádná sláva nebyla, ale za to nemůžeme pick-up, který je primárně určen do terénu, hanit. Hlavním revírem upraveného Amaroku byly hodně rozbité cesty a off-roadové tratě, kde se cítil jako ryba ve vodě a řidiči to dával s radostí znát.

I když je monstrózní Volkswagen od společnosti Delta šitý na nezpevněné silnice, nejvíc času jsme s ním strávili ve městě. Proč? Protože přitahuje více pozornosti, než kdejaký exotický supersport. Především za to může samotný design. Obrovské černé auto s velkými koly, přídavnými reflektory a brutálním bodykitem jen tak někdo nepřehlédne. 

Tuning má i své stinné stránky

Upravenému Amaroku ale musíme i pár věcí vytknout. Například řízení bylo kvůli velkým terénním pneumatikám dost nepřesné a mělo velkou středovou vůli. Kvůli rozměrným kolům jsme navíc nemohli jezdit rychleji než 110 km/h. Velmi limitující, především pak ve městě, byl již zmiňovaný omezený rejd. Tudíž jakákoliv manipulace v malém prostoru byla pro řidiče noční můrou. Asi ale tím vůbec největším mínusem byla samotná spotřeba nazvedaného pick-upu. Už konvenční Amarok s dieselovým šestiválcem V6 v průměru jezdí za 10 litrů nafty na sto kilometrů. No a když k tomu ještě přičteme horší aerodynamiku vyšší karoserie a několik stovek kilo navíc kvůli terénním úpravám, bez problému se dostaneme i na kombinovanou spotřebu kolem 15 litrů nafty.

Dovednosti v terénu

Dost už bylo kritiky, pojďme se znovu věnovat pozitivním stránkám upraveného Volkswagenu Amarok. Když už jsme vyjmenovali všechny možné prvky off-road výbavy, měli bychom zmínit, jak si vlastně mastodontní pick-up v terénu vede. Nikoho asi nepřekvapí, že naprosto skvěle. Bahno, písek, velké kameny ani hluboká voda auto prostě nezastaví. Bohužel se nám nepodařilo dostat ho do takových extrémních podmínek, abychom mohli využít veškerý jeho potenciál. To bychom se museli vydat na nějakou trialovou trať.

Pochvalu si zaslouží společnost Delta 4x4 za to, jak si poradila s nájezdovými úhly. Byli jsme zvyklý, že v náročnějším terénu si každým pick-upem pravidelně drcneme zadní částí rámu (podvozku) či koulí o zem. Za volantem Amaroku se nám to ale nestalo ani jednou. Dokonce se nebojíme tvrdit, že nájezdové a výjezdové úhly měl srovnatelné s off-roady jako Jeep Wrangler nebo Toyota Land Cruiser. 

V poslední řadě musíme vypíchnout naftový třílitrový šestiválec, který sice nepatří mezi nejúspornější motory, ale na druhou stranu mu nikdy nedojde dech. Za celou dobu testu jsme se nesetkali s tím, že by nám výkon 190 kW nebo síla 580 Nm nestačil. 

Levná záležitost to není

Poslední kilometry za volantem první generace Volkswagenu Amarok jsme si nesmírně užili, a to především díky skvostné úpravě od Delta 4x4. Pokud vás tuning zaujal a chtěli byste si i vy pořídit takto monstrózně vypadajícího Amaroka, můžete, má to ale háček. Nové modely se už kvůli blížící se mu nástupci neprodávají, tudíž základním stavebním kamenem se musí stát ojetina. Také jste si asi všimli, že jsme nikde v článku nezmínili celkovou hodnotu upraveného pick-upu. Je to z toho důvodu, že společnost Delta přesnou cenu neudává. Vždy se prý odvíjí od konkrétní představy klienta a také aktuální hodnoty použitých materiálů. Orientačně ale o tuning v hodnotě 500 až 700 tisíc korun. To znamená, že námi testovaný Volkswagen Amarok by vyšel na zhruba 2,3 milionu korun. 
Reklama

Diskuze

PICHAV - 19.07.2022 17:51:35
MIKE OLDFIELD MA TAKE SVUJ AMAROK !!!! A PO STARTU VAS CEKA 60 MINUTOVA NEPRERUSOVANA JIZDA !!!! BYL BYCH ZVEDAV ZDA JESTE A CO TVORI !!!! A NEBO MIKE PROPADL ALKOHOLU JAK SI DAL NA KONCERTE V KLIDU PIVO !!!! PRISEL O PRST NA KAZDE !!!! A LEZE TAKY 4X4

Volkswagen představil novou generaci pick-upu Amarok. Vyrostl nejen do délky

Terénní testy ho prověřily v Německu i Austrálii. Vyrábět se bude v Jižní Africe
07.07.2022 15:57
|
1
Reklama

Drzý Ford Ranger Raptor se ukázal v Česku. Má benzinový šestiválec a sebevědomou cenu

V době, kdy se zmenšují motory a počítají kdejaké oxidy, je příchod tohoto monstra na trh odvahou
24.05.2022 16:49
|
4

Sbohem, chlape, budeš nám chybět! Test Volkswagenu Amarok 3.0 V6 150 kW Canyon

Je poslední šance si tenhle chlapácký pickup pořídit jako nový. Na skladech zbývají jednotky kusů
14.03.2021 17:52
|
1

Má pár dětských nemocí a stojí jako byt v Praze. Přesto je Aston Martin DB12 automobilovým skvostem

Usedli jsme za volant nového Super „GTčka“ s výkonem 680 koní. Jak jezdí na českých silnicích?
21.11.2024 08:04
|
0

Úsporná, cenově dostupná a praktická. To jsou nejlevnější full-hybridní SUV v Česku. Která to jsou?

Podívejte se na přehled lidových SUV s hybridním pohonem, která se dají koupit do 600 tisíc Kč.
20.11.2024 13:51
|
1
Reklama

Tesla představila službu pro introverty. V Česku funguje také, ale pouze na jednom místě

Chtěli jsme vyzkoušet samoobslužnou testovací jízdu s Teslou. Bohužel to úplně nevyšlo
18.11.2024 14:15
|
3

Budíček pro evropské výrobce. Čínské MG stvořilo velké SUV, které má lidovou cenu a skvěle jezdí

Otestovali jsme nové MG HS s benzinovým motorem a manuální převodovkou. Stojí od 669 900 korun
14.11.2024 15:33
|
11
Reklama
Autosalon TV