Kolísavá spotřeba
Nissan X-Trail se nabízí ve třech motorizacích, ale jen v základní 1.5 VC-T MHEV roztáčí kola vozu spalovací motor. Jde o přeplňovaný benzinový tříválec o výkonu 120 kW a točivém momentu 300 Nm. V případě dalších dvou verzí už výkonnostně mírně osekaná jednotka plní funkci generátoru elektrické energie. U střední e-Power o výkonu 150 kW dopuje elektromotor na přední nápravě, u top varianty e-Power e-4orce, kterou jsme testovali my, spolupracuje se dvěma elektrickými jednotkami vpředu a vzadu, díky čemuž auto disponuje paralelním pohonem všech kol. V tomto případě je výkon jen mírně vyšší – 157 kW. Točivý moment má v obou případech hodnotu 250 Nm.
Lithium-ionová baterie s kapacitou 1,73 kWh působí jako buffer, tudíž není nutné, aby spalovací jednotka běžela neustále. Nissan se hlavně po rozjetí a po městě umí pohybovat jen na elektřinu a posádka si tak užije tichou jízdu. Stav nabití článků může řidič pozorovat na ukazateli ve spodní části levého virtuálního budíku, samozřejmě kolísá poměrně rychle. Spalovací motor se tu a tam zapne i při nízkých rychlostech, když je spotřeba energie vyšší, o čemž posádka okamžitě ví. Nejde o vibrace, jako spíš o zvuk, kterým se motor jasně ohlásí, když naběhne a několik sekund se třeba drží ve vyšších otáčkách, než zas „usne“.
Fakt, že kola roztáčí jen elektromotory, má výhodu v rychlých reakcích na plynový pedál. Na rozdíl třeba od některých plug-in hybridů, kde je mezera mezi sešlápnutím pedálu a reakcí jednotek obvykle poměrně dlouhá, X-Trail působí, jako by byl neustále mírně našponovaný a připravený k akci. To je velmi příjemné, nejen při popojíždění městskou dopravou, ve které i přes svou velikost působí mrštně, ale také při předjíždění. Hluk motoru ovšem začne do kabiny silně pronikat ve chvíli, kdy řidič požaduje maximální výkon (typicky třeba při najíždění na dálnici). Jednotka v ten moment musí generovat maximum a tak vyběhne do nejvyšších otáček, kde se drží, dokud „krize“ neodezní. Výsledkem je bohužel stejný „vysavačový“ efekt jako u aut se staršími CVT převodovkami. Zvukový diskomfort je v tu chvíli v hlubokém kontrastu s tichem, které Nissan předvádí při klidné jízdě.
Dva elektromotory se nicméně starají o velmi dobrou dynamiku, X-Trail pokoří stovku za rovných sedm sekund, rychlost je omezena na 180 km/h. Nevýhodou tohoto hybridního systému je velké kolísání spotřeby. Pokud od něj vyžadujete svižnou jízdu, klidně si řekne o 10 litrů benzinu na 100 km, při klidném cestování dokáže jezdit i za 7 litrů. To se mu daří logicky hlavně ve městě. My jsme během testovacího týdnu dost cestovali, proto jsme nakonec skončili na 9,5 litrech benzinu na 100 km. Dojezd na 55litrovou nádrž je tedy 580 kilometrů. Zdá se tedy, že tohle řešení není z hlediska spotřeby úplně ideálním. Například systém, který používá Honda Civic, kdy sice preferuje elektromotory, ale spalovací jednotka občas s pohonem kol přece jen pomůže, je na konzumaci paliva střídmější.