Reklama
Testy

První test Nissanu Ariya: Zjevil se nečekaný král rodinných SUV. Odpůrcům elektřiny je ale zapovězen

Stojí trochu víc než Škoda Enyaq i další konkurenti. Výbavou a luxusem je však dalece překonává
Zdroj: Tiskový servis Nissan

V okolí Stockholmu jsme půl dne testovali nové elektrické rodinné SUV Nissan Ariya, spokojili jsme se s nejslabší verzí s pohonem předních kol a menší baterií. I tak jsme však měli dojem, že jsme našli nového krále této kategorie. Zapůsobila na nás zejména kombinace jízdního komfortu a luxusních materiálů na palubě typická výhradně pro prémiové značky. Potěší i prostornost kabiny relativně kompaktního auta, to vše je vykoupeno cenou o něco vyšší než u konkurentů mezi lidovými značkami.

Delší dojezd, než uvádí výrobce

Nový Nissan Ariya jsme v okolí švédského hlavního města zkoušeli den poté, co jsme otestovali nový Qashqai e-Power - další velmi zajímavé SUV, které v sobě unikátním způsobem kombinuje pohon na benzin a elektřinu. Odkaz na jeho test najdete nad těmito řádky.

Nissan Qashqai e-Power jsme chválili za komfortní a tichou jízdu. Jenže to, co jsme zažili za volantem nové Ariye, ještě tento zážitek o třídu překonává. A jen potvrzuje pocit, který v poslední době máme z testů nových aut: to nejlepší automobilky už dávno nevkládají do vozů se spalovacími motory nebo do hybridů, ale do čistokrevných elektromobilů. Pro spoustu motoristů - bohužel. Každopádně je Ariya naprosto neoddiskutovatelně novou vlajkovou lodí značky Nissan na evropském trhu a kvalitou materiálů na palubě i jízdním luxusem překonává i spoustu automobilů ze značek luxusních nebo takzvaně prémiových.

Jde o vůz kategorie SUV, o čemž napovídá na elektromobil i nezvykle velká světlá výška 185 mm, která umožňuje i průchodnost lehkým terénem. Tu jsme ale nezkoušeli, našim revírem bylo okolí Stockholmu, kde jsme necelých 4,6 m dlouhé rodinné auto testovali na dálnicích, okreskách a po městě.

Pořadatelé akce vybrali pro test elektromobilu z jejich pohledu ideální destinaci, protože maximální rychlost na dálnicích dosahovala 110 km/h, ale často byla omezena na mnohem nižší tempo. Také mimo město a ve městě se v okolí Stockholmu musí jezdit mnohem pomaleji než třeba v okolí Prahy, takže naše průměrná spotřeba činila necelých 14 kWh na 100 km (o 3 kWh méně, než udává výrobce), což prodlužovalo dojezd na jedno nabití z původně deklarovaných 403 km až někam ke 450 km. A to není na nejmenší baterii vůbec špatné číslo. S větší baterií bychom podobným stylem ujeli na jedno nabití kolem 600 km. Výrobce udává 533 km.

Sound of silence

Při jízdách se mi do hlavy neustále draly myšlenky na dvě písničky: Enjoy the Silence od Depeche Mode a Sound of Silence od Simona a Garfunkela brutálně krásně přezpívanou kapelou Disturbed. Protože to ticho v autě, to neuvěřitelné ticho uvnitř Nissanu Ariya připadá smyslům novináře zvyklého testovat automobily až surrealistické.

Ticho přitažlivě kontrastuje s fascinujícím zátahem elektromotoru o výkonu až 160 kW, který zajišťuje zrychlení z místa na stovku během 7,5 s. A to znovu připomínám, že jsme testovali nejslabší verzi. Přesto v drtivé většině stačil na našich trasách omezený výkon v ekonomickém režimu.

Třetím fascinujícím prvkem na palubě Nissanu Ariya je kvalita materiálů, která si nezadá s luxusními vozy. Všechny kůže, semiše, dekory, displeje, ale i plasty působily doslova pětihvězdičkovým dojmem. Zatímco předtím v kabině Nissanu Qashqai si ještě tu a tam můžete zavzpomínat na devadesátky, kdy byly japonské vozy "proslaveny" lacinými šedými plasty, tady si budete připadat jako na palubě audi nebo mercedesu. Ano, testovali jsme vyšší výbavu Evolve, ale ani základní Advance není podle ceníku o moc chudší. Navic je mezi nimi rozdíl osmdesát tisíc korun, takže tu bohatší rozhodně doporučujeme. Auto totiž obsahuje téměř vše, co nabízí, v ceníku příplatkové výbavy zbylo přesně pět položek - prodloužená záruka, výkonnější palubní AC nabíječka s unikátními 22 kW, dvacetipalcová kola, dvoubarevné lakování karoserie a čalounění pravou kůží Nappa.

Ještě se ale vraťme k jízdním dojmům. Je tady totiž jeden diskutabilní moment - pohon předních kol. "Ano, víme, že většina konkurentů má v základních verzích poháněnou zadní nápravu. My jsme k pohonu předních kol sáhli kvůli tomu, že nám umožnil vyrobit prostornější kabinu," vysvětloval Autosalonu produktový manažer Alexander Pasternak z evropského zastoupení Nissanu.

Vzhledem ke slunečnému počasí jsme neměli možnost pořádně otestovat, zda auto s předním pohonem nebude zejména na kluzké vozovce trpět nadměrnou nedotáčivostí. Projeli jsme pod plynem několik kruhových objezdů, kde se nedotáčivost projevovala, ale elektronika si s ní dokázala hezky poradit a auto se chovalo předvídatelně. Komu na jízdních vlastnostech hodně záleží, měl by nejspíš přemýšlet o provedení se dvěma elektromotory a pohonem všech kol e-4ORCE. Ten je zároveň nejvýkonnější verzí Ariye, když dává až 225 kW (301 koní). Navíc disponuje ideálním rozložením hmotnosti mezi nápravami (50:50), předokolka má 52:48.

Spokojeni jsme byli i s plynulostí a příjemností řízení auta, které je stejně jako naladění podvozku příjemným kompromisem mezi sportovností a komfortem.

Řidiče starších elektromobilů možná překvapí omezené možnosti nastavování intenzity rekuperace, ale pokud si řidič zapne inteligentní tempomat, tak auto rekuperačně brzdí za něj a dělá to s ohledem na profil trati (zatáčky, kopce, atd.). Dělá to velmi dobře. Takže je vlastně skoro zbytečné se tím zabývat.

Nissan Ariya nabízí také funkci e-Pedal umožňující ovládání vozu jediným pedálem. Osobně ji moc nemusím, protože mám pocit, že auto po povolení plynu brzdí zbytečně, navíc u Ariye nefunguje na rozdíl od Nissanu Leaf nebo některých jiných aut až do úplného zastavení. A to může příznivce této technologie dost nebezpečně překvapit. Takže ji moc nedoporučujeme.

Jako v mercedesu

Jízda s Nissanem Ariya patří k příjemným zážitkům, ale co jej odlišuje od podobně laděných konkurentů typu SUV a SUV kupé, to je vymazlený interiér nabušený výbavou. Nechci se o něm sáhodlouze rozepisovat, detaily si můžete prohlédnout v galerii nebo ve videu pod tímto článkem, ale některé vychytávky je prostě nutné vypíchnout.

Jde například o tlačítka, která vypadají, jako by byla promítána na přístrojovou desku a středový panel. Nebo elektricky posuvnou středovou konzolu, která umožňuje řidiči mimo jiné nastavit si polohu voliče "řadicí páky". Elektricky ovládaná je i výklopná schránka mezi řidičem a spolujezdcem na palubní desce. Zpětné zrcátko buď funguje klasicky, nebo se v něm promítá obraz ze zadní kamery. Řidič to může ovlivnit jedním dotekem.

O kvalitě a provedení interiéru už byla řeč. Na rozdíl od jiných aut se tvůrci Nissanu Ariya soustředili i na taková místa, jako je zadní strana předních sedadel, kde jsme našli naprosto luxusní čalounění. Našli jsme jedinou výjimku ze skvělé kvality v podobě velké spáry u výklopné schránky na přístrojové desce. 

Luxus a komfort zažívají i dva cestující na krajních sedadlech druhé řady. Na nohy mají místa skoro jako ve Škodě Superb. Nad hlavou je to o něco horší, ale čtyři cestující s výškou kolem 190 cm nebudou mít se společným cestováním v Nissanu Ariya problém. Prostřední místo ve druhé řadě se řadí jen mezi nouzová, opěrka tam dospělému cestujícímu hlavu nepodepře.

Zavazadlový prostor je v základním provedení stejně jako u Nissanu Qashqai hodně mělký, ale díky mezipodlaze složené ze dvou dílů velmi praktický a variabilní.
Zdroj: Ondřej Běhal - Autosalon.tv
Nissan Ariya nabízí spoustu věcí, které u jiných aut nenajdete. A to v základní výbavě testované verze Evolve.

Pro letošek vyprodáno

Nissan Ariya se prodává od 1 289 900 korun v nejlevnější verzi s menší baterií a pohonem předních kol. Mezi elektrickými SUV a SUV kupé jde o jednu z nejvyšších základních cen, jak se můžete přesvědčit v přehledu všech s cenou do 1,5 milionu korun seřazených od nejlevnějšího ZDE.

Nejlevnejší Nissan Ariya má vyšší cenu i při srovnání se Škodou Enyaq iV a Hyundaiem Ioniq 5, jak se můžete přesvědčit ZDE. Jenže tady je nutné zmínit, že Enyaq a Ioniq jsou klasická SUV, kdežto Ariya patří mezi kupé SUV. I proto jsme porovnali ještě její silnější verzi s pohonem všech kol s podobně disponovanými kupé SUV Škoda Enyaq Coupé RS a Ford Mustang Mach-E ZDE. Toto srovnání už dopadá pro japonský výrobek (Ariya se montuje v továrně Tochigi) mnohem lépe. A když se vezme v úvahu kompletní standardní výbava téměř bez nutnosti příplatků, luxus na palubě i solidní jízdní vlastnosti, máme tu rázem nového krále mezi elektrickými rodinnými SUV.

Z hlediska dalších parametrů důležitých pro hodnocení elektrických vozů potěší unikátní možnost AC nabíjení výkonem až 22 kW. Naopak u Nissanu Ariya trochu pokulhává rychlost nabíjení na rychlonabíječkách. Ta činí nejvýše 130 kW, což znamená dobití až na 350 km během půl hodiny. Ale třeba Hyundai Ioniq 5 zvládá až 220 kW.

Nissan Ariya se přesto může stát plnohodnotným autem pro rodinu z městských a příměstských oblastí, která má kde nabíjet a málokdy vyráží na dlouhé cesty. Nebo druhým autem do těch nejbohatších rodin.

O tom, že se Nissan Ariya opravdu povedl, svědčí i počty objednávek na trzích, kam už byl uveden - včetně toho českého. "Letos už máme kvóty zcela vyprodané," říká marketingová manažerka Nissanu pro český trh Veronika Příkopová. Kdo si tedy Nissan Ariya objedná teď, dostane ho nejdříve v průběhu příštího roku.
Reklama

Diskuze

Jaryn - 28.07.2022 11:34:59
Problémem nejsou auta ale přemnožený člověk a zabetonovaná zeměkoule, převážení nesmyslů okolo zeměkoule letecká a lodní doprava. Jenže svět ovládají nandnárodní koncerny kteří uplácí celé vedení EU atd.
Jaryn - 28.07.2022 11:32:27
Elektrická propaganda jede na plný ceres. Co takle udelat statisktiku propadu prodejů vozů berlingo a rifter v čr?? A o kolik narostli prodeje toyty Proace verso?? To se ale nehodí objednávatelům elektromasírky.

Oblíbený supermarket odstartoval elektromobilní měsíc. K banánům, chlebu a pivu si na nákupní seznam lze připsat i Nissan Leaf

Nissan Leaf si ale přímo v supermarketu nekoupíte. V nabídce je pouze pronájem na jeden rok
27.05.2022 11:38
|
0
Reklama

První Nissan Qashqai a Dacia Duster jsou praktická a relativně spolehlivá SUV za 150 tisíc korun

Oba vozy spolu sdílí část techniky. Není potřeba se bát ani dieselů, některé jsou k mání bez filtru
23.03.2022 19:09
|
0

Bývalý moderátor zpráv i Autosalonu poprvé zkusil elektromobil. Zbyněk Merunka osedlal Nissan LEAF

Japonské auto do zásuvky jsme testovali na lidech. Kromě moderátora i na mladé mamince
01.11.2021 12:57
|
0

Ač šlo jen o facelift, některé změny udělaly z nového Audi Q8 světový unikát. Navíc skvěle jezdí

V okolí Kapského města jsme testovali hned tři různé varianty obřího kupé-SUV
22.11.2023 09:33
|
2

Dojeli jsme elektromobilem do Albánie a zpět. Vše ale dopadlo úplně jinak, než jsme si plánovali

Chtěli jsme na fotbal do Tirany. Kvůli srbským celníkům jsme český debakl sledovali v albánské krčmě
18.11.2023 09:35
|
9
Reklama

Nový Peugeot 3008 se ukázal v Praze. Ujede až 700 km na elektřinu, ale nevzdává se ani benzinu

V Česku se francouzská novinka začne prodávat na jaře příštího roku
15.11.2023 10:02
|
2

Nový elektromobil z Nošovic je velký jako Karoq. Podobá se mu i jízdně, stojí jen o 150 tisíc víc

Druhou generaci modelu Hyundai Kona Electric jsme testovali v okolí Nošovic, kde se vyrábí
21.10.2023 19:24
|
1
Reklama
Autosalon TV