Reklama
Nová auta

Test Nissanu Qashqai e-Power: Elektromobil, co si veze elektrocentrálu, funguje lépe než hybridy

Jezdili jsme se spotřebou 5,0 l benzinu na 100 km. Na auto má zájemce čekat jen tři měsíce
Zdroj: Tiskový servis Nissan

Systém pohonu Nissanu Qashqai e-Power je zatím na českém trhu s automobily naprosto unikátní. Jde totiž o takzvaný sériový hybrid poháněný výhradně elektromotorem. Tříválcový benzinový turbomotor s objemem 1,5 litru slouží pouze k výrobě elektřiny, v žádném případě není jakkoli spojen s koly. Jde tedy vlastně o elektromobil, který si s sebou veze vlastní elektrocentrálu. Zvlášť odpůrcům elektrifikace to asi bude znít směšně, jenže při prvních testovacích jízdách v okolí Stockholmu auto fungovalo lépe, než jsme si dokázali představit.

Hybrid, nebo elektromobil?

Čtvrtá generace rodinného SUV Nissan Qashqai se dosud prodávala výhradně se čtyřválcovým benzinovým turbomotorem o objemu 1,3 litru ve dvou výkonových provedeních 103 a 116 kW. Spalovacímu motoru lehce pomáhá elektřina vytvářená pomocí rekuperace při brzdění, která ale nedokáže auto pohánět sama, jde tedy o takzvaný mild-hybrid.

Novinka označovaná e-Power je v evropské legislativě homologována jako sériový hybrid, mimo Evropu ale bývá v některých zemích řazena i mezi elektromobily. Hybrid proto, že v útrobách Qashqaie běží jak elektrický motor, tak spalovací tříválcová patnáctistovka s turbem na benzin. Unikátní v porovnání s ostatními full hybridy, které se označují jako paralelní, ale je, že benzinový motor slouží pouze jako elektrocentrála pro motor elektrický. Nissan Qashqai e-Power je tak vlastně elektromobil, který si elektřinu vyrábí sám z benzinu. Nelze jej dobíjet ze sítě, už proto, že má malou baterii.

Směšné? V Japonsku tento koncept úspěšně funguje už od roku 2017, kdy se objevil se slabším motorem 1.2 80 koní v malém MPV Nissan Note. Nissanů se systémem e-Power se od té doby prodalo více než 700 tisíc kusů a v roce 2018 se Note i díky němu stal nejprodávanějším autem v zemi vycházejícího slunce. V Evropě se jezdí rychleji, a mnohem úspěšnější než Note je tady větší a těžší Qashqai, proto muselo dojít před uvedením technologie e-Power na evropský trh k posílení spalovacího motoru na přeplňovanou patnáctistovku s výkonem 163 koní. Znovu ale opakuji, že tento motor je pouze generátorem vyrábějícím elektřinu pro elektromotor s výkonem 190 koní (140 kW). A teprve elektromotor slouží k pohonu předních kol.

Hbitě bez převodovky

Už ale nebudu napínat a navíc nudit teorií, pojďme k praktickým jízdním zážitkům s unikátním automobilem. Protože stály za to! Řízení Nissanu Qashqai e-Power hodně připomíná jízdu s elektromobilem. Odezva na pedál plynu je okamžitá, auto vystřelí z křižovatky jako zajíc po lajně koksu. Samozřejmě i díky absenci převodovky. Při drtivé většině jízd v okolí Stockholmu jsme si vystačili s režimem ECO, i jeho akcelerace byla na rodinné SUV dostatečná. A to nejen z místa, ale i v průběhu jízdy. Režimy Standard a Sport ji posunují ještě na úplně jinou úroveň. To je velký rozdíl proti Qashqaii s benzinovým motorem 1,3 l v kombinaci s převodovkou CVT, kde si kolega Honza stěžoval zejména při prudkém šlapání na plyn na slabou dynamiku (podrobnosti v článku, který najdete pod odkazem u tohoto odstavce).

Občas jsme prudké šlapání na plyn a dynamičtější jízdní režimy používali i proto, abychom zaslechli benzinový motor. Při klidné jízdě jsme totiž vůbec neměli šanci sluchem rozpoznat, jestli běží, nebo ne. Jediným vodítkem byl ukazatel aktuální spotřeby paliva. Teprve při sešlápnutí plynu na podlahu jsme jej tlumeně vnímali. Ale že bychom třeba poznali, že jde kvůli hrubšímu zvuku nebo vibracím o tříválec? Tak na to úplně zapomeňte.

Benzinový motor by teoreticky mohl běžet zcela nezávisle na poloze plynového pedálu. Jenže Nissan nechtěl dopustit jevy, které by mohly řidiče zneklidňovat – například vrčení motoru ve chvílích, kdy auto jede pomalu či stojí, nebo naopak naprostá absence jeho zvuku ve chvílích, kdy jede rychle a šlape na plyn. Systém „linear tune“ tak zajišťuje, že se jeho otáčky mění logicky tak jako u aut s běžným spalovacím motorem. V praxi to znamená, že jej při klidné jízdě neslyšíte vůbec a tlumeně o sobě dá vědět díky vyšším otáčkám pouze při dynamičtějším řízení. O ticho v kabině se geniálně stará i systém Active Noise Canselling, který z reproduktorů vysílá vlny neutralizující zvuky motoru. Funguje automaticky a nelze jej vypnout.

Na rozdíl od konkurenčních hybridů třeba od Toyoty lze v Nissanu Qashqai e-Power zafixovat při dostatečně nabité baterii tlačítkem čistě elektrickou jízdu s vypnutým spalovacím motorem nejen při pomalých rychlostech do 50 km/h. Výrobce udává rychlost až do 100 km/h, ale auto jelo čistě na elektřinu i tachometrových 105 km/h. Vzhledem k malé baterii o kapacitě 2,1 kWh lze čistě na elektřinu bez zapnutí spalovacího motoru ujet přibližně dva až tři kilometry. Pak se na přístrojích objeví nápis, že se motor zapíná, ale nebýt toho, většinou bychom to vůbec nezaznamenali.

Přes 1000 km na nádrž

A teď to nejdůležitější - spotřeba paliva. V průměru jsme v okolí Stockholmu najezdili více než 200 km se spotřebou rovných pět litrů benzinu na 100 kilometrů. Dostali jsme se tak ještě pod výrobcem udávaných 5,3 až 5,4 litru. Je sice pravda, že maximální rychlost na dálnicích je ve Švédsku 110 km/h a jezdí se tu opravdu klidně, my se ale občas snažili o testy dynamiky a akcelerace. Spořeba je tedy na úrovni konkurenčních paralelních full hybridů a rodinných SUV s naftovým motorem.

Ve městě "žere" Qashqai e-Power o něco více než běžné hybridy, naproti tomu na dálnici nám připadal úspornější. Naopak proti naftovým motorům je úspornější ve městě a žíznivější na dálnici. Vzhledem k tomu, že výrobce ponechal benzinovou nádrž s objemem 55 litrů, není problém ujet na jedno natankování více než 1000 kilometrů.

Jízdní vlastnosti vozu by se měly stejně jako u ostatních qashqaiů lišit podle velikosti kol. U těch největších dvacetipalcových totiž výrobce montuje víceprvkovou zadní nápravu, u menších jde o jednodušší torzní příčku. My jezdili s osmnáctkami, přesto nám projev auta v zatáčkách nepříipadal vůbec zlý. Vzhledem k tomu, že váží o 200 kg víc než bežná verze 1.3 mild-hybrid a nárůst hmotnosti proběhl zejmnéna v přední části vozu, čekali jsme zásadní nedotáčivost, která se však nekonala. "Kompletně jsme změnili naladění tlumičů i dalších podvozkových komponentů," vysvětlil produktový manažer Gabrielle Piccini. Příjemná byla i plynulá a nezáludná charakteristika řízení.

Antistresové místo pro řidiče

Interiér verze e-Power se téměř neliší od ostatních verzí čtvrté generace Nissanu Qashqai, který jsme již dvakrát testovali a na tyto články odkazujeme. Takže se zdržíme jen telegraficky s tím, že další podrobnosti naleznete i ve fotogalerii.

Hned při prvním usednutí za volant mě příjemně překvapil výhled z auta. I když jsem seděl v nejnižší možné poloze sedadla, připadal jsem si vysoko a zároveň měl pocit, že jak přední tak boční okna jsou rozměrná. Příjemný pocit z řízení auta doplňuje velký, hezky barevný a velmi dobře čitelný a přehledný head-up displej.

Přehledný, barevný a nabitý informacemi je i displej nahrazující přístrojový štít před řidičem. Rovněž jeho ovládání tlačítky na volantu nemá chybu. Koncern Volkswagen by se mohl učit. Jedinou kaňkou tak bylo vrzající tlačítko na aktivaci tempomatu. Šlo však zřejmě o problém konkrétního kusu.

Skvělý pocit jsem měl i z ideálně rozměrných a tvarovaných předních sedadel a širokých pohodlně polstrovaných loketních opěrek pro obě ruce. Na co jsem si naopak musel trochu zvykat, to byl volič jízdy v podobě počítačové myši.

Prostorem na zadních sedadlech Nissan Qashqai nenadchne, ale ani neurazí. Čtyři lidé s výškou 180 cm nebudou mít problém se tu usadit. Prostřední místo ve druhé řadě je jen nouzovka, opěrka se nevysunuje tak vysoko, aby podepřela hlavu dospělého člověka.

Zavazadelník neohromí objemem, ale potěší skvělou variabilitou. Mezipodlaha složená ze dvou dílů umožňuje chytře měnit kufr podle potřeb a množství nákladu, tak aby se v něm při jízdě nepohyboval.

Zajímavé porovnání s konkurenty

S předstihem jsme se dostali k českým cenám Nissanu Qashqai e-Power. Ty začínají na 839 tisících korunách v kombinaci s druhou výbavou Acenta. To je o 100 tisíc výš než u klasické verze s benzinovým motorem a automatickou převodovkou, verze e-Power má ale standardně o palec větší litá kola (18 palců místo sedmnácti).

Nový Nissan Qashqai e-Power jsme porovnali i s konkurenty. Nejprve s klasickými full hybridy s pohonem předních kol - Hyundaiem Tucson 1.6 T-GDI Hybrid a novou Toyotou Corolla Cross 2.0 Hybrid. Podívejte se ZDE. Z porovnání je vidět, že nissan nabízí při podobné ceně o něco nižší spotřebu i lepší dynamiku a troufneme si napsat, že i výrazně příjemnější řidičský zážitek.

Ještě lépe pro Nissan Qashqai vychází porovnání s naftovými SUV. Podívejte se ZDE na naše srovnání s VW Tiguan 2.0 TDI 110 kW DSG a Kiou Sportage 1.6 CRDi 100 kW MHEV 7DCT, k němuž jsme přidali ještě Škodu Karoq 2.0 TDI DSG, která se ale nabízí výhradně s pohonem všech kol. Každopádně je Qashqai e-Power levnější, výkonnější a dynamičtější než tito konkurenti - a to se srovnatelnou spotřebou. Navíc je jízda s ním plynulejší než u naftových SUV s automatem.

Kompletní ceník Nissanu Qashqai pro český trh můžete najít ZDE.

Ceník verze e-Power by se měl už příští týden objevit na webových stránkách Nissanu a od té doby půjde auto i objednávat. "Dobrá zpráva je, že dodací lhůty minimálně na první auta by neměly přesáhnout tři měsíce," potvrdila nám marketinková manažerka českého importérství Nissanu Veronika Příkopová.

Nissan Qashqai e-Power je vydařeným mezistupněm mezi klasickými vozy se spalovacím motorem a elektromobily. Jde o rodinné SUV s univerzálním využitím na krátké i delší cesty se zajímavým poměrem ceny, výbavy a jízdního komfortu. "Podíl verze e-Power v Evropě by měl podle našich odhadů dosáhnout padesáti, v některých zemích až osmdesáti procent," uvedl Gabrielle Piccini. Podle našich prvních dojmů nejde o prázdná slova.
Reklama

Diskuze

Jaroslav Neterda - 20.07.2022 16:35:43
Co výrobce nesdělil je to ,jak dlouho v režimu elektromobilu živeného spalovacím motorem vydrží baterie, bude to zřejmě ještě horší než u čistého elektromobilu. Pokud si připomeneme Teslu které baterie vydrží 150 000 km a pak auto můžete vyhodit ??
PICHAV - 15.07.2022 22:28:15
CERVENAAKCE ZA TO NEMUZE !!!! CERVENIAKTORI A CERVENEAKTORKY PRACUJI S TIM !!!! CO JIM SOUCASNE TRHOVE SVINY NABIDNOU !!!! A JE TO TEDA HNUS PETRO HID FIALOVEJ

Kdo je Bose a kde se vzala jeho pověst o nejlepším auto-audiosystému? Napoví Nissan Qashqai

V novém díle Autosalonu jsem otestovala Nissan Qashqai. Společně s ním i nejkvalitnější soundsystém
24.11.2021 12:31
|
0
Reklama

Nový Nissan Qashqai chce od VW Tiguan zpět titul mistra Evropy. Naftu už k tomu nepotřebuje

Elektrifikaci pojala třetí generace populárního SUV velmi netradičním způsobem
18.02.2021 16:33
|
0

Nissan X-Trail třetí generace je Qashqai prodloužený pro sedm lidí. V posledních letech má problémy

Naftové motory od Renaultu patří mezi spolehlivější. Model jako celek ale pohořel v Británii
22.05.2020 06:14
|
3

Mercedes vyrobil skvělý lék pro muže trpící krizí středního věku. Minimálně u pumpy neleze do peněz

Jízdní vlastnosti Mercedesu CLE 300 4MATIC kupé pohladí, spotřeba šokuje. Moucha sedí na volantu
17.04.2024 19:45
|
0

Do Česka poprvé přijelo nejbezpečnější a nejtišší volvo. Pojme sedm lidí a dovážet se bude z USA

Elektrické SUV je počítačem na kolech s umělou inteligencí. Každý den má být lepší
15.04.2024 16:15
|
0
Reklama

Čínský Dongfeng chce být dvojkou na českém trhu hned za Škodou. Přiveze monstra i levná elektroauta

Už teď máme pokrokovější technologie než zdejší značky, tvrdí jejich evropský šéf
10.04.2024 07:33
|
2

Názor: Nulová tolerance vůči alkoholu u řidičů je falešná anomálie, kterou nedodržují ani policisté

Komu naměří při dechové zkoušce do 0,3 promile, ten se trestu vyhne. Pokud neřekne, že požil
13.03.2024 19:26
|
23
Reklama
Autosalon TV