Reklama
Testy

Test: Nissan Qashqai nabízí na palubě oázu ticha a klidu. Je to vykoupeno zbytečnou spotřebou

Třetí generaci populárního SUV jsme vyzkoušeli s hybridem a bezstupňovým automatem
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Nissan Qashqai je druhým modelem japonské automobilky, který na sebe vzal velmi odvážný futuristický střih. S ním se pustil do souboje v nejnáročnější kategorii na evropském trhu, tedy v segmentu kompaktních SUV. Je tu opravdu nabito - Škoda Karoq, Volkswagen Tiguan, Mazda CX-5 a tak bychom mohli pokračovat ještě dlouho. Qashqai má ale auru populárního vozu. Zvládne to na trhu jen s benzinem? A co v případě, že ho spojíme s bezstupňovou automatickou převodovkou?

Jeden motor, dva výkony

Nový Nissan Qashqai se nabízí na českém trhu jen s benzinovým čtyřválcem o malém objemu 1,3 litru. Jde o mild-hybridní jednotku dostupnou ve dvou výkonnostních verzích, tedy 103 a 116 kW, přičemž silnější motorizaci lze spojit i s pohonem všech kol a bezstupňovou automatickou převodovkou. Přesně tuto kombinaci jsme měli k redakčnímu testu v druhé nejvyšší výbavě Tekna, která startuje na 929 tisících korunách. To není právě málo, což ukazuje i naše srovnání s nejbližšími konkurenty, které najdete zde.

Qashqai nicméně nabízí neotřelý design s pěknými detaily, ať už je to futuristicky střižená maska chladiče, pohledná záď nebo třeba kola z lehkých slitin, která jsou pro výbavu Tekna ve standardu 19palcová (základní jsou 17“, vrcholná 20“). I proto se nám stalo, že se za námi během testu párkrát lidé otočili. To se třeba ve Škodě Karoq příliš neděje.

Třetí Nissan Qashqai jsme už jednou podrobně testovali, odkaz najdete vedle tohoto textu. Sluší se ale připomenout, že Japonec nabízí poměrně prostornou kabinu, která navíc posádce vytváří příjemnou atmosféru. V našem voze byla pohodlná sedadla v kombinaci černé látky a modré syntetické kůže, která se pak opakovala ještě na palubní desce. Vzdušnost interiéru podtrhovalo rozměrné střešní okno, které sice není otevíratelné, zato nabízí zadním cestujícím parádní výhled na nebe.

Japonské designéry je pak potřeba pochválit za ideální rozvržení palubní desky s plnohodnotným blokem klimatizace. Velmi přehledná jsou i tlačítka na volantu, i když jsme zprvu tápali, které vlastně aktivuje adaptivní tempomat. Přístrojový štít je digitální s jemnou grafikou a větší výhrady nemáme ani k multimediálnímu systému. Více o detailech z kabiny najdete v přiložené fotogalerii.

Jede lépe, řekne si o víc

Zatímco kolega Robin testoval na podzim variantu s pohonem předních kol a manuální převodovkou a stěžoval si na méně podařené jízdní vlastnosti, my jsme měli z vozu trochu jiný zážitek. Jde o to, že s pohonem všech kol dostanete vyspělejší podvozek s víceprvkovou zadní nápravou (nebo když u předokolky sáhnete o největších 20palcových kolech), zatímco předkolka má jen „vlečku“. Tím pádem se na rozbitých cestách chová méně kultivovaně a má i tendenci k větším náklonům v zatáčkách. U čtyřkolky tohle padá a auto jezdilo jako ukázkové moderní SUV střední velikosti. Nedočkali jsme se žádných větších ran od kol, stejně tak se auto naklánělo na klikatých okreskách jen málo. Vůz v zatáčkách působil ochotně a sebejistě. K podvozku tedy musí směřovat pochvala a ukazuje se, že změna nápravy stačí pohodlně k tomu, aby se řidič za volantem cítil dobře.

Sportovní svezení ale od Qashqaie čekat nelze. Naopak je auto nastaveno na ty, kteří hledají pohodlí a klid. Ten Japonec rozdává plnými doušky, protože výtečně odhlučněná kabina spolu s velmi tichým benzinovým motorem znamená jízdu, která se svou tichostí rovná elektromobilu. Vlastně ne, elektromobily jsou mnohdy hlasitější, protože u nich slyšíte svist elektromotoru. Tady je ale naprosté ticho, pracuje jen aerodynamika a valivý hluk pneumatik. Motor se hlásí o slovo až tehdy, když ho pod plynem pořádně vytočíte.

To je občas potřeba, protože spojení s bezstupňovým automatem X-Tronic není právě ideální. Ne, nic špatného se neděje v době, kdy jemně přidáváte plyn, motor se povaluje ve dvou tisících otáčkách a auto pomalu zrychluje. Při prudší akceleraci ale přijdou na řadu virtuální rychlostní stupně, které se snaží potlačit jednotvárný zvuk motoru a simulovat trochu té dynamiky. Variátor ale polyká Newtonmetry a tak je celkový dojem z vozu spíš na lenivější stránce.

Instalace automatu má ale ještě jednu nevýhodu a tou je spotřeba. Tabulkově sedí o osm deci výš než u verze s manuální převodovkou, v realitě je to ale ještě o něco horší. Při klidné jízdě s lehkou nohou na rovné silnici mezi Brnem a Znojmem jsme naměřili 7,4 litru benzinu na 100 km. Ve městě už ale ukazatel stoupal i k 10 litrům, což nás nemile překvapilo. Dálniční přesun Praha – Brno měl hodnotu 9,4 litru benzinu na 100 km. Zvlášť s aktuálně vysokými cenami paliva to není úplně příjemná hodnota.

Test spotřeby

Prostředí Spotřeba (l/100km)
Město 9,9
Mimo město 7,4
Dálnice 9,4

Shrnutí a závěr

Třetí Nissan Qashqai je povedené SUV a je vidět, že Japonci ušli od první generace z roku 2007 pořádný kus cesty. Auto už dávno nepůsobí jako plechovka. Je to dospělý vůz s prostornou kabinou, bohatou výbavou s rozumně navrženým pracovištěm řidiče. Najde se tu pár much, spíš mušek. Jde třeba o zbytečně hlučně pípající otvírání dveří kufru, cukání bezstupňového automatu při rozjezdech nebo start-stop systém, který reaguje na plyn opravdu pozdě a tak je ho lepší vypnout.

Jízdní vlastnosti vozu jsou ale špičkové, zejména díky propracovanějšímu podvozku. Stabilita je vynikající, pocit řidičské jistoty ještě dodává pohon všech kol. Odhlučnění je přímo špičkové. Škoda variátoru, který je spíš k zlosti, než užitku. Je docela škoda, že si nelze pořídit kombinaci manuální převodovky s pohonem všech kol (ceník je zde). Za nás by to totiž byla ideální volba.
Reklama

Diskuze

zdenek-srba@seznam.cz - 20.10.2024 18:58:38
Toto auto má velmi slabou výbavu. Např.loketni opěrka nejde posunout, špatně umístění ovladačů a podsvícení klimatizace, bez klíčové otevírání jen na předních dveřích,schází automatické dovření oken dálkovým ovladačem, velký hluk od kol,vibrace volantu
Josef Hrnčíř - 02.06.2024 16:15:06
Při klidné jízdě s lehkou nohou na rovné silnici mám spotřebu 5,7 l/100 km, kombinovanou - okresky včetně kopců, město i dálnice - 6,6 l/100 km. To vše u úplně nového vozu 116 kW čtyřkolka, převodovka CVT.

Kdo je Bose a kde se vzala jeho pověst o nejlepším auto-audiosystému? Napoví Nissan Qashqai

V novém díle Autosalonu jsem otestovala Nissan Qashqai. Společně s ním i nejkvalitnější soundsystém
24.11.2021 12:31
|
0
Reklama

Bývalý moderátor zpráv i Autosalonu poprvé zkusil elektromobil. Zbyněk Merunka osedlal Nissan LEAF

Japonské auto do zásuvky jsme testovali na lidech. Kromě moderátora i na mladé mamince
01.11.2021 12:57
|
0

Test Nissanu Qashqai: Na tomhle autě stojí budoucnost celé značky. Dokáže ji opět vzkřísit?

Vyzkoušeli jsme třetí generaci jednoho z nejprodávanějších SUV na evropském trhu
22.10.2021 18:45
|
11

I majitelé benzinových aut by měli řešit zimní palivo. U dieselů zas hrozí zamrznutí AdBlue

Pokud tankujete do svého vozu jen občas, raději palivo před zimou vyjezděte. Vyhnete se potížím
19.11.2024 15:54
|
4

Tady je nebezpečné tankovat. ČOI rozdala čerpacím stanicím další pokuty za nekvalitní palivo

Desetitisícové pokuty od inspekce schytaly pumpy v Praze, Středočeském a Ústeckém kraji
19.11.2024 14:00
|
14
Reklama

O rychlost nejde. V Praze je kamera, která kontroluje častý přestupek spěchajících řidičů

Kameru najdete v Evropské ulici. Autosalon zjišťoval, zda už rozesílá pokuty tak, jak se slibovalo
19.11.2024 09:57
|
6

Volkswagen Golf jako hybrid do zásuvky jezdí příjemně. Otázkou je, zda za něj dát přes milion

Ujede 100 km na jedno nabití, využije i rychlé nabíječky. Zkoušeli jsme, kolik spolyká bez elektřiny
19.11.2024 07:58
|
2
Reklama
Autosalon TV