Jede lépe, řekne si o víc
Zatímco kolega Robin testoval na podzim variantu s pohonem předních kol a manuální převodovkou a stěžoval si na méně podařené jízdní vlastnosti, my jsme měli z vozu trochu jiný zážitek. Jde o to, že s pohonem všech kol dostanete vyspělejší podvozek s víceprvkovou zadní nápravou (nebo když u předokolky sáhnete o největších 20palcových kolech), zatímco předkolka má jen „vlečku“. Tím pádem se na rozbitých cestách chová méně kultivovaně a má i tendenci k větším náklonům v zatáčkách. U čtyřkolky tohle padá a auto jezdilo jako ukázkové moderní SUV střední velikosti. Nedočkali jsme se žádných větších ran od kol, stejně tak se auto naklánělo na klikatých okreskách jen málo. Vůz v zatáčkách působil ochotně a sebejistě. K podvozku tedy musí směřovat pochvala a ukazuje se, že změna nápravy stačí pohodlně k tomu, aby se řidič za volantem cítil dobře.
Sportovní svezení ale od Qashqaie čekat nelze. Naopak je auto nastaveno na ty, kteří hledají pohodlí a klid. Ten Japonec rozdává plnými doušky, protože výtečně odhlučněná kabina spolu s velmi tichým benzinovým motorem znamená jízdu, která se svou tichostí rovná elektromobilu. Vlastně ne, elektromobily jsou mnohdy hlasitější, protože u nich slyšíte svist elektromotoru. Tady je ale naprosté ticho, pracuje jen aerodynamika a valivý hluk pneumatik. Motor se hlásí o slovo až tehdy, když ho pod plynem pořádně vytočíte.
To je občas potřeba, protože spojení s bezstupňovým automatem X-Tronic není právě ideální. Ne, nic špatného se neděje v době, kdy jemně přidáváte plyn, motor se povaluje ve dvou tisících otáčkách a auto pomalu zrychluje. Při prudší akceleraci ale přijdou na řadu virtuální rychlostní stupně, které se snaží potlačit jednotvárný zvuk motoru a simulovat trochu té dynamiky. Variátor ale polyká Newtonmetry a tak je celkový dojem z vozu spíš na lenivější stránce.
Instalace automatu má ale ještě jednu nevýhodu a tou je spotřeba. Tabulkově sedí o osm deci výš než u verze s manuální převodovkou, v realitě je to ale ještě o něco horší. Při klidné jízdě s lehkou nohou na rovné silnici mezi Brnem a Znojmem jsme naměřili 7,4 litru benzinu na 100 km. Ve městě už ale ukazatel stoupal i k 10 litrům, což nás nemile překvapilo. Dálniční přesun Praha – Brno měl hodnotu 9,4 litru benzinu na 100 km. Zvlášť s aktuálně vysokými cenami paliva to není úplně příjemná hodnota.