Většinou v přátelském duchu
O současné generaci Tucsonu padlo na našem webu snad úplně všechno. Pojďme se tedy rovnou vrhnout na samotné dojmy z pohonné jednotky a jízdních vlastností. Základem korejského full-hybridu je benzinový čtyřválec 1.6 T-GDI, který dál spolupracuje s elektromotorem o výkonu 44,2 kW. Dohromady pak dokáží generovat výkon až 169 kW (230 koní) a 340 Nm točivého momentu. Potřebnou energii ždíme elektromotor z Li-Pol baterie o kapacitě 1,49 kWh. Není to sice moc, ale na nějaké tři kilometry bezemisní jízdy to bohatě postačí.
Dynamiku pohonné jednotky bohužel trochu zhoršuje šestistupňová automatická převodovka, která při vytáčení do maximálních otáček zapomíná řadit. To ale nemění nic na tom, že full-hybridní verze vypráská na semaforech kdejaký ušmudlaný hatchback s podobnými parametry. Elektřina tu funguje jako takový bič, který benzinový motor odspodu pořádně nakopne. Akcelerace z nuly do zhruba 30 km/h je proto fantastická a dokáže posádku slušně zamáčknout do sedaček. Nad 50 km/h už se však elektrický doping začíná pomalu vytrácet, až přestane působit úplně. Zrychlování z vyšších rychlostí tak připadá hlavně na zážehovou jedna-šestku ověšenou těžkými součástkami alternativního pohonu budoucnosti.
Svou nespokojenost z přídavné zátěže dává vědět i mohutným bručením při sešlápnutí plného plynu z dálničních rychlostí. Zato v městském provozu jsou s elektromotorem opět dobří kámoši. Konverzace se nese v příjemném duchu, občas se dokonce baví jen šepotem. Ke slovu se hlásí ve správný okamžik a navzájem si neskáčou do řeči. Chtěli jsme tím říct, že přepínání mezi jednotlivými pohony pobíhá bez povšimnutí a zcela logicky. Moc se nám líbilo časté upřednostňování elektřiny, například v kolonách, při rozjezdech i při ustálené jízdě po okreskách.