Reklama
Testy

Test Audi Q8 e-tron Sportback: Modernizované SUV je sportovnější a ujede přes 550 kilometrů

Rozsáhlý facelift přinesl větší baterii a rychlejší nabíjení. Také vylepšil chování motorů a ESP
Zdroj: Robin Běhal pro Autosalon.TV

Německá automobilka se po více než čtyř letech rozhodla modernizovat svůj první elektrický model, který patří mezi nejoblíbenější luxusní elektromobily na světě. Od roku 2019 si ho pořídilo přes 150 tisíc řidičů. Rozsáhlý facelift přinesl vylepšenou techniku pod kapotou a nový název modelu. Z pohledu designu se změnily pouze detaily, kterých si na první pohled možná ani nevšimnete.

Větší baterie zajistí dojezd až 582 kilometrů

Podrobné informace o modernizaci Audi Q8 e-tron jsme už zmínili v článku z prvních dojmů (vlevo), proto je jen krátce shrneme. Omlazené elektrické kupé-SUV dostalo větší baterii o kapacitě 114 kWh (z toho je využitelných 106 kWh), díky které dokáže v kombinovaném provozu ujet na jedno nabití až 582 kilometrů. Zvýšila se rychlost nabíjení ze 150 na 170 kilowattů a optimalizoval se termomanagement vysokonapěťového akumulátoru. Z 20 na 80 procent by se tak Audi mělo nabíjet pouze 26 minut.

Facelift také přinesl lepší aerodynamiku a drobné vizuální změny, například upravené světlomety či agresivnější přední masku. Interiér pak zůstal zcela nedotčený. Testovaný kousek si můžete prohlédnout v následující fotogalerii:

Je dražší než předchůdce

Nové Audi Q8 e-tron si za a rozsáhlé vylepšení nechá zaplatit. Základní cena se zvedla téměř o 200 tisíc korun. Zatímco dříve šel e-tron pořídit od 1 884 900 korun (aktuální ceníky e-tronu naleznete ZDE a e-tronu Sportback ZDE), novinka stojí minimálně 2 152 900 korun.

Nicméně konkurence, do které patří například Mercedes-EQS SUV nebo BMW iX, není o moc levnější a všechna německá luxusní SUV začínají na podobné cenovce. Jejich srovnání naleznete ZDE.

Jezdí lépe než dřív

Nám se do redakce dostal model Audi Q8 e-tron Sportback ve verzi 55, který měl pod kapotou největší baterii o kapacitě 114 kWh a dva elektromotory s celkovým výkonem 300 kW. Jednalo se tedy o variantu, po které zřejmě sáhne nejvíc zákazníků. Na rozdíl od nejostřejší verze s označením SQ8 e-tron ujede dál a přitom z pohledu dynamiky rozhodně nezaostává.

To dokazuje i zrychlení z 0 na 100 km/h za 5,6 sekundy a maximální rychlost 200 kilometrů za hodinu. Německá automobilka při odhalení faceliftu oznámila, že si vyhrála s naladěním elektromotorů a systémem ESP, a bylo to znát. Při svižnější jízdě na okreskách novinka působila sportovněji a čitelněji. Kontrola trakce nezabírala tak agresivně a dává elektromobilu větší svobodu při rychlejším průjezdu zákrutou.

Sportovní výkony na úkor pohodlí

Například v porovnání s konkurenčními modely od Mercedesu a BMW se Q8 e-tron Sportback v zatáčkách ovládal nejlépe. Na suché vozovce parádně držel stopu, nenakláněl se a málokdy se dopouštěl neotáčivosti. Celkově musíme uznat, že nás Audi svou sportovní jízdou velmi bavilo, což o Mercedesu-Benz EQS SUV a BMW iX tvrdit nemůžeme.

Nicméně e-tron kvůli tomu musel zaplatit krutou daň - Sportback je méně pohodlný než zmiňovaná konkurence, a to hlavně ve městě. SUV-kupé je sice postaveno na adaptivním vzduchovém podvozku, ale kvůli jeho sportovnímu charakteru má dost tuhé nastavení. To se negativně projevovalo zejména na velkých nerovnostech.

Shrnutí a závěr

Nové Audi Q8 e-tron Sportback doznalo velkého vylepšení. Díky vysokému dojezdu a rychlému nabíjení je život s německým elektromobilem v podstatě bez velkých kompromisů. Co se jízdních vlastností týče, tak zde jde hlavně o preference řidiče. Pokud má rád sportovní jízdu a nevadí mu tužší nastavení podvozku, bude z novinky nadšený. Pokud dává přednost nadstandardnímu komfortu, nemusela by mu Audi vyhovovat. Nicméně se jedná o velmi povedené a dobře jezdící elektrické SUV, které má na trhu jen málo přímých konkurentů.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Chytrá světla Audi Q8 e-tron kreslí šipky na silnici, hlídají i vzdálenost. Svezli jsme se

Novinka vstoupila na český trh, s cenou začíná na 2 087 900 korunách. My měli mnohem dražší kus
30.03.2023 17:30
|
6
Reklama

Elektrické kombi Audi A6 Avant e-tron ohrožuje kina a přidělává vrásky na čele manažerům značky

Zatímco oddělení designu a techniky je pyšné, prodej a ekonomika horečně zpracovávají prognózy
17.03.2022 10:10
|
5
Reklama

Modernizovaný Tiguan Allspace, Audi Q4 e-tron i expedice na východ. Takový bude prémiový Autosalon

To a mnohem víc sledujte už ve středu na Prima COOL ve vánočním vydání tradičního pořadu o autech
20.12.2021 17:11
|
1

Audi RS e-tron GT je výkladní skříní technologií a má nejhezčí zadek na světě. Jenže stojí jako dům

Teleportovací schopnosti, dvoustupňová automatická převodovka i nejrychlejší dobíjení na světě
09.09.2021 15:10
|
4

Legendy jsou zpět. Návštěvníci v Praze uvidí formuli 1, nový Mercedes třídy G či supersport od KTM

Tradiční automobilová slavnost se koná od 31. května do 2. června v prostorách výstaviště Holešovice
16.05.2024 10:01
|
0

Přes 50 let staré MG Midget ujelo 2500 kilometrů za pět dní. Zvládlo to bez sebemenší poruchy

S britským sportovním roadsterem jsem se zúčastnil vytrvalostního závodu Oldtimer Express 2024
14.05.2024 14:03
|
0
Reklama

Toyota Prius je nejlepší auto s nejmenší poptávkou. Jezdí skvěle, ale lidé ho nekupují

Otestovali jsme novou generaci ikonického hatchbacku s plug-in hybridním systémem
09.05.2024 14:00
|
5

Autoklub varuje před zapuštěnými klikami dveří. Jsou podle něj životu nebezpečné

Rakouský autoklub se obává, že se kliky v nouzi neotevřou. Vyzývá automobilky, aby od nich ustoupily
01.05.2024 07:44
|
0
Reklama
Autosalon TV