Subaru Forester je starý známý s novou tváří. Výkonem nikoho neoslní, jízdou však ano

Subaru Forester patří k legendám mezi SUV. A přestože se nikdy nesnažil zalíbit většinovému publiku, má věrné řidiče, kteří na něj nedají dopustit. Však se také na silnici zdraví. Nová generace Foresteru zachovává technický základ se specifickými prvky, jako je motor typu boxer nebo stálý pohon všech kol. Ačkoliv výkonově ustoupila ze svých dřívějších pozic, v klíčových oblastech vyniká víc než kdy dřív. I to jsme zjistili v týdenním testu.
Americky uhlazený
Design nové generace se odklonil od ostrých křivek předchozích modelů a přiblížil se střídmější estetice. Forester teď působí klidněji, uhlazeněji a některým lidem může připomínat americké SUV, což vzhledem k tomu, že USA jsou hlavním trhem tohoto modelu, není náhoda. Výrazné prosklení karoserie a tenké A-sloupky však zůstaly, což zajišťuje skvělý výhled z vozu, tedy atribut, který se dnes pomalu vytrácí.
Výrazná světlá výška 22 cm, plastové lemy blatníků a terénní doplňky ve verzi Field zůstávají důkazem, že Forester nezapomněl na své kořeny. Přesto působí dospěleji, méně výstředně a je patrné, že Subaru míří na praktičtěji smýšlející majitele. Ostatně, to pro něj platilo vždy.
Ačkoliv se nové tvary mohou zdát méně charismatické než u nějaké hyper moderní konkurence, funkčnost Foresteru zůstává hlavní prioritou. Zpracování karoserie působí robustně a jednotlivé díly do sebe dobře lícují. Celkový dojem je solidní, bez snahy o samoúčelnou extravaganci. Subaru zkrátka svůj fanklub moc dobře zná.
Subaru Forester 2.0 Li. AWD: Technické údaje
Motor: 2.0 atmo.
Převodovka: bezst. aut.
Max. výkon: 100 kW
Zrychlení 0-100 km/h: 12,2
Spotřeba: 8,1 l/100 km
Délka: 4670 mm
Základní cena: 985 000 Kč
Další technické údaje ZDE.
Pořád ve jménu tradice
Stejný přístup pokračuje i v kabině. Uvnitř Forester nabízí jednoduchost a logiku. Nový centrální vertikální displej zapadá do moderních trendů, ale Subaru si zachovalo fyzická tlačítka pro nejčastěji používané funkce – a to je v dnešní době příjemná výjimka. Teplota, ventilace nebo hlasitost se tak ovládají intuitivně, bez nutnosti hledání v menu. A nechybí ani typické ručičkové budíky. To je další prvek, který se z moderních vozů vytrácí.
Interiér ale zároveň překvapí systémem monitorujícím řidiče pomocí kamer. Po naskenování obličeje pozná konkrétního uživatele a automaticky nastaví polohu sedadel, zrcátek nebo klimatizaci. To zas jinak modernější konkurenti neumí. Bezpečnostní asistenti díky tomuto systému zaznamenají i situace, kdy se řidič nevěnuje řízení. Naopak nepříjemností zůstávají akustická varování a omezovače, které jsou až přehnaně aktivní – naštěstí je lze snadno deaktivovat. Ocenili jsme jen jedno „pípání“. Ve chvíli, kdy stojíte za vozem a ten se rozjede, auto vás aktusticky upozorní, abyste nezdržovali. To by měl mít každý vůz povinně!
Pochvalu si interiér zaslouží i za materiály a ergonomii. Místa je dostatek ve všech směrech a na palubě panuje klid a přehlednost. Barevné kombinace i čalounění jsou vkusné, zejména ve verzích Field, které využívají odolnější materiály vhodné pro aktivní využití vozu. Kvitovali jsme i prostornost. Kufr o objemu 508 litru pojme dost, stejně tak se snadno ukotví dětská sedačka s isofixovou základnou.
Chtělo by to více koní
Forester šesté generace sází výhradně na mild-hybridní pohon e-Boxer. Kombinuje dvoulitrový atmosférický čtyřválec o výkonu 136 koní s elektromotorem o 17 koních a baterií o kapacitě 0,6 kWh. Výkonová složka nepůsobí nijak oslňujícím dojmem, zrychlení na 100 km/h za 12,2 s je sotva průměr. Na auto, které s cenou začíná těsně pod milionem korun to je opravdu málo. Nicméně v běžném provozu to ale stačí, hlavně díky ochotné reakci elektromotoru při rozjezdu, který vůz svižně popostrčí a Forester tak nepůsobí úplně znaveně. Jízdní projev vozu je však mimořádně kultivovaný, ať už jde o pohodlí, ticho v kabině, nebo stabilitu na silnici.
Pohon všech kol je už tradičně samozřejmostí, stejně jako bezstupňová převodovka Lineartronic, která byla v rámci této generace optimalizována. Základní rozdělení točivého momentu 60:40 ve prospěch přední nápravy lze elektronicky měnit v závislosti na trakci. Vylepšený X-Mode funguje i při couvání, což výrazně zvyšuje praktičnost v náročném terénu.
Spotřeba nepatří k nejnižším. Během týdenního testu jsme s Foresterem najeli 320 kilometrů s průměrnou konzumací 8,2 litru benzinu na 100 km. Vzhledem k tomu, že nádrž má pouze 48 litrů, je dojezd opravdu docela omezený. Pro někoho to může být nevýhoda, především při delších cestách mimo město.
V terénu jako doma
Tam, kde jiná SUV končí, Forester teprve začíná. To by mohl být opravdu jeho slogan. Nejde sice o ryzí off-road, ale s aktivovaným X-Mode a rozumným přístupem zvládne opravdu náročné podmínky. Nájezdové úhly, podvozek i pohon jsou dimenzované pro reálné situace, které můžet zařít v blátě, na sněhu nebo na kamení. Forester všechno zvládá s přehledem.
Na běžné silnici se Forester chová vyváženě. Podvozek je tuhý přesně tolik, aby zaručil stabilitu bez ztráty komfortu. V zatáčkách si auto vede s jistotou a působí kompaktněji, než by napovídaly jeho rozměry. Ačkoliv dynamika je slabší stránkou, odezva na plyn a pohotové reakce hybridní soustavy dokáží vše vynahradit. Pomalí si tedy ve městě nebo na okreskách připadat nebudete, spíš jen při spěchu na dálnici.
Řízení je přesné, i když trochu syntetické, a celkový dojem z jízdy umocňuje odhlučnění a kvalita podvozku. Forester tak zůstává typickým Subaru – méně líbivým, ale o to funkčnějším autem pro řidiče, kteří vědí, co chtějí.
Odbyt zaručen
Nový Forester je auto pro specifickou cílovou skupinu. Nenabízí výkonové orgie, možná ani nenadchne designem na první pohled a svou spotřebou či malou nádrží si cestu k širokému publiku neproklestí. Problém může být jen jeden motor na výběr. Ale kdo ví, co od Subaru chce, bude spokojený a možná i mile překvapený. Nesuďte ho tedy podle tabulky, lepší je ho vyzkoušet.
Kompletní ceník nového Subaru Forester najdete v našem katalogu. Japonské SUV jsme postavili také do souboje s jeho konkurenty. Zkusili jsme mu vybrat do bitvy třeba KGM Torres nebo Toyotu RAV4. Výsledek najdete v našem porovnávači, stačí kliknout na tento odkaz.