Nové Subaru Forester chce zahrnout posádku maximálním komfortem. S cenou se vejde pod milion
Subaru Forester patří už roky k hlavním hvězdám nabídky japonské značky na tuzemském trhu. Není proto divu, že fanoušci sledovali příchod novinky s napětím. Nyní je šestá generace konečně k mání i u nás. Co nabízí a na kolik vyjde? Autosalon ji podrobně prozkoumal.
Větší a modernější
Nové Subaru Forester mírně narostlo, aktuálně mu naměříte 4670 mm délky, což je o 30 mm víc než u minulé varianty. Rozvorem, ale i třeba velikostí kufru jsou oba modely stejné. Zásadní evolucí ale prošel design. Subaru se jím snaží zpřístupnit novinku většímu okruhu zájemců a zároveň posunout milovníky offroadu ještě o krok dál.
Designéři se odklonili od dosavadního směřování Subaru a karoserii značně zjednodušili. Ubyly extravagantní křivky, které nahradily elegantní a plynule navazující linie. Auto vizuálně nabralo na houževnatosti, působí jako bytelnější SUV. Není divu, takto to totiž mají rádi v USA, které je pro Forester největším trhem. Evropan ho ale jistě ocení.
Interiér jde ruku v ruce s moderním pojetím, které známe i z jiných modelů značky. A to je dobře. Luxusně pojatá palubní deska má dominantu v podobě vertikálně situovaného displeje uprostřed. Vynikající zprávou je, že Subaru nejde s trendem některých svých konkurentů a ponechalo v kabině fyzická tlačítka, takže teplotu uvnitř, hlasitost médií či ofuk předního a zadního skla lze jednoduše ovládat. Systém dotykové obrazovky je zcela evidentně vytvořen se snahou, aby se v něm řidič dokázal co nejrychleji zorientovat a na potřebný úkon vynaložil co nejméně času. A ani další neblahý trend se dovnitř nedostal. Zůstaly tu analogové budíky!
Bezpečnost na prvním místě
Rozhodně ale neplatí, že by Subaru Forester utekly nejmodernější systémy. Nová generace interiéru znamená také pokročilý monitoring řidiče prostřednictvím kamer v palubní desce, které výrazně vylepšují bezpečnostní asistenty (poznají, když řidič nedává pozor na jízdu), ale také komfortní funkce. Po registraci do systému (naskenování obličeje) kamery poznají, který z přihlášených uživatelů obsadil místo řidiče, a podle toho upraví nastavení – třeba polohu sedadel, zrcátek či konfiguraci klimatizace.
Roli v bezpečnosti hraje také dobře známý systém EyeSight, tady už ve své čtvrté generaci. Využívá sadu kamer na vrchu čelního skla. Současná verze má výrazně širší zorné pole a dokáže tak lépe předcházet nehodám v křižovatkách, kde k nim statisticky dochází nejčastěji. Navíc zvládne i autonomní úhybný manévr, výrazně se zvýšila výpočetní kapacita a zlepšila koordinace s radarovými senzory v náraznících.
Subaru pořádá testovací jízdy. Jak fungují?
Jsou zdarma, nevedou jen kolem bloku a auto během nich skutečně poznáte. Tak láká české zastoupení Subaru na testovací jízdy pro veřejnost. Co při nich můžete očekávat?
- Standardně není problém ujet několik desítek kilometrů, abyste auto mohli dostatečně nacítit.
- Samotná testovací jízda je vždy zdarma, neskládá se žádná záloha a při běžné projížďce dlouhé třeba 30 kilometrů se ani neočekává, že byste platili za benzin.
- Pokud si jako vážný zájemce u prodejce vyjednáte delší zápůjčku, je dotankování na dohodě.
- Auto je samozřejmě pojištěné, zájemce by ale v případě zaviněné nehody platil spoluúčast.
- Na individuální domluvě je i to, zda pojedete ve voze sami, nebo vás doprovodí prodejce.
- Do ostrého terénu asi nevyrazíte, ale mimo asfalt určitě můžete.
- Domácího mazlíčka do auta vzít nemůžete, ale můžete si vyzkoušet vybavení na jeho převoz.
Na silnici tišeji
Nové Subaru Forester má nabídnout hlavně komfrotnější a tišší svezení než jeho předešlá generace. Toho se dosáhlo upravenou technologií výroby karoserie (nyní se lisuje téměř vcelku, zvlášť se vyrábí pouze boční panely – torzní tuhost se tak zvýšila o 10 procent), větším množstvím tmelicího materiálu a sedadly, která známe například z modelů Crosstrek či Impreza. Ta mají za úkol minimalizovat naklánění těla pasažérů, čímž se výrazně snižuje subjektivní pocit ruchu v kabině.
Aktuálně se Subaru Forester prodává s jediným motorem. Jde o mild-hybridní benzinový čtyřválec o objemu 1995 ccm, který má výkon rovných 100 kW a točivý moment 182 Nm. Nabízí zrychlení z nuly na 100 km/h za 12,2 sekundy a maximální rychlost 188 km/h. Průměrná spotřeba by měla být 8,1 litru benzinu na 100 km. Motor pracuje s automatickou bezstupňovou převodovkou, což má zajistit plynulou akceleraci a tudíž ještě víc komfortu. Vůz má vždy pohon všech kol.
Je zjevné, že výkon mezigeneračně klesl o 10 kW, což někteří fanoušsci nesli poněkud nelibě. Naše první svezení v Německu s novým Subaru Forester ale ukázalo, že rozdíl není cítit a aktuání generace působí minimálně stejně mrštně jako ta minulá. Podle techniků japonské automobilky za to může především nový chladič motoru a upravený katalyzátor. Víc čtěte v našich prvních dojmech z vozu. Čtenář by si měl proto auto také nejprve sám vyzkoušet.
Kolik stojí?
Nové Subaru Forester je už na českém trhu. V nejdostupnější verzi ho pořídíte za 985 tisíc korun. To je cena platná pro Forester 2.0 Lineartronic AWD ve výbavě Active. Ta je poměrně bohatá a zahrnuje například LED světlomety, 18" litá kola, kožený volant, vyhřívání sedadel, bezklíčový přístup i startování, dvouzónovou automatickou klimatizaci s hlasovým ovládáním, 11,6palcový displej či kompletní výbavu jízdními asistenty.
Vyšší výbava Comfort přidává například zatmavená okna, elektrické sedadlo řidiče, elektrické víko kufru a další komfortní prvky. Vyjde na 1 040 000 korun. Pak je tu verze Field s černými disky kol nebo vyhříváním volantu za 1 150 000 korun, přičemž v top výbavě Touring za 1 235 000 korun najdete už naprosto vše, kdy neexistuje jiný příplatek než za lak ve výši 12 tisíc korun.
Na nové Subaru Forester platí pětiletá záruka nebo do najetí 200 tisíc kilometrů. Jeho kompletní ceník včetně všech parametrů najdete v našem katalogu pod tímto odkazem.